Diyet bozan 6 yiyecek

Sıkı bir diyet takip ediyor olmanız ya da yarışmalara hazırlanan bir sporcu olmanız fark etmez. Doğru şeyleri yediğinizden emin olup zararlı şeylerden kaçınmak herkesin yapması gereken şeyler arasında. Ancak ne yazık ki doğru beslenmek zannedildiğinden daha karmaşık bir hal alabilir ve hatta kimi zaman hayal kırıcı sonuçlar doğurabilir. Sonunda diyeti de sporu da bırakır bir kenara atarsınız. Konu beslenmeniz olduğunda bazı şeylere hayır demeniz gerekir. Asıl önemli konu neyden sakınıp neyi rahatça tüketebileceğinizi bilmeniz.

Diyet çocuk oyuncağı bir konu değil, tabii uzaya roket fırlatmak kadar karışık da değil. Diyetinizin sağlıklı olabilmesi için neyi ne kadar yiyeceğinizi ve neyden uzak duracağınızı iyice bilmelisiniz. Neyden kaçınmanız gerektiği konusunda çok kafanızı yormayın biz sizin yerinize araştırma yaptık. Bakalım yaptığınız egzersizin boşa gitmemesi ve yediğiniz az kalorili yiyeceklerin ziyan olmaması için nelerden uzak durmalısınız.

İçki içmeyin

Alkol güçlü bir sosyal baskı aracı. İnsanların alkol tüketirken kendilerini sınırlandırmalarının nedeni de bu olabilir. Ancak artık doğru yolu bulma vaktiniz geldi. Alkolden kaçınmak için 2 mantıklı nedeniniz var. İlki: alkol boşu boşuna alınmış kaloriden başka bir şey değil. İkincisi ise: alkol genellikle geceleri tüketiliyor. Gece ise gereksiz yere kalori almak için en gereksiz vakit. Bunun anlamı arkadaşlarınızla çıktığınız akşam gezmeleri, muhabbet olsun diye içtikleriniz kilonuza ekstra olarak geri dönüyor.

Dışarı çıkmaktan başka çareniz yoksa arkadaşlarınızın aklı başında şoförü olun. Ancak durum hiç dışarı çıkmazsanız ve evinize alkol sokmazsanız daha da kolaylaşabilir. Böylece gözden uzak olan gönülden de uzak olur. 

Meyveden uzak durun

Bu madde kulağa biraz garip gelebilir. Meyve besin piramidinin bir parçası. Meyveler vitamin ve mineral içeriyor ancak bunların yanında doğal şeker de içerdikleri arasında. Vücudunuz şuanda karbonhidrata ve size enerji sağlayacak yağa odaklıyken bir de başınıza şeker çıksın istemezsiniz. Diyettesiniz yani sizin piramidiniz klasik besin piramidinden biraz farklı olabilir.

Süt ürünlerinden uzak durun

Süt ürünlerinde de bol miktarda mineral ve vitamin var. Ancak tekrar hatırlatalım bu yararların yanında gereksiz yere alınacak kaloriler ve şekerler de pakete dahil. Protein açısından zengin olan yoğurt bile ağır yüklerle gelebilir bu yüzden dikkatli olmalısınız. İşte altın kural süzme peynir yiyin. Süzme peynir yavaş emilen protein içerir, yani yatmadan öncesi için ideal atıştırmalık.

Sosları bırakın

Gönül isterdi ki diyette soslara yer olsun. Ancak soslar diyetinize çok pahalıya mal olabilir. Ketçap, salata sosları, barbekü sosu yiyeceklerinizi güzelleştiren ancak diyetinizi öldüren yiyecekler. Yemeklerinize biraz tat katmak istiyorsanız baharatlardan yardım alabilirsiniz. Biliyorsunuz baharat çeşitlerimiz epey zengin.

Soslar bol miktarda kalori ve şeker içeriyor. Bunun anlamı yakılacak daha fazla kalori. Yağsız olduğunu iddia eden soslara aldanmayın onlarda normal olanlarından daha fazla kalori olabiliyor.

Öğün atlamayın

Öğün atlamak tam anlamıyla kaçınmanız gereken bir durum. Birçok kişi sık sık yemek konusunda inatçıdır, bunun nedeni daha fazla yediklerini hissetmeleri. Ancak bir öğünü atlayarak diyetinize son vermiş olabilirsiniz. Aç olmasanız da yemek yiyecek haliniz olmasa da öğün atlamamalısınız. Metabolizmanızın artan bir hızda kalabilmesi için sürekli ve düzenli olarak çalışması gerekli.

Bir öğün atlar ve acıkana kadar beklerseniz yemeniz gerekenden daha fazlasını yersiniz, bu da fazladan yağ anlamına geliyor. Az miktarda fakat sık sık yemek vücudunuzun alınan kalorinin çoğunu yaktığını gösterir. 

Kendinizi aldatmayın

Diyetiniz sırasında kendinize arada ödül verebilirsiniz. Ancak egzersizde ya da diyet sırasında yapacağınız aldatmacalar sadece kendinize ve diyetinize zarar verir unutmayın. Daha sonra daha fazlasını yapacağınıza söz vermeniz de bir işe yaramaz. Kendinizi kandırmayın fakat arada ödüllendirebilirsiniz.

Biliyoruz söylemesi kolay, uygulaması zor. Ancak başarının anahtarı uzun vadede düşünmekten geçiyor. Diyetinizi bozmak kısa süreli bir mutluluk sağlayacak, diyetinize devam etmek hayal ettiğiniz vücuda kavuşmanızı.