Diyaliz Yan Etkileri Nelerdir ?

Diyalizin daha önce bahsettiğimiz her iki türü olan hemodiyaliz de peritoneal diyaliz de yan etkilere neden olabilir. Bunun iki önemli nedeni var:

•Diyalizin yapılış şekli

•Diyalizin sadece belli durumlardaki böbrek yetmezliğinin tedavisinde etkin olarak kullanılabiliyor olması

Halsizlik

Hemodiyaliz ya da peritoneal diyaliz gören hastaların ortak olarak yaşadıkları bir yan etki olarak sayılabilir. Özellikle uzun süreli görülen diyaliz tedavilerinde halsizlik kendini gösterebiliyor. Halsizlik genellikle tek başına gelmiyor. Yanında bazı yan etkileri de beraberinde getiriyor:

•Normal böbrek işlevinin yitirilmesi

•Diyalizle bağlantılı olarak bazı yiyeceklerden kaçınmak

Böbrek yetmezliği yaşayan birçok insanın başında olan genel Stres ve endişe durumu

Halsizlik gibi yan etkileri ortadan kaldırmakta birçok tedavi yöntemi var. Öncelikle vücudunuza ihtiyacı olan enerjiyi sağlayacak besinleri bilinçli tüketmek için bir diyetisyene başvurabilirsiniz. Daha sonra düzenli olarak aerobik egzersiz yapmak gelir. Böylece halsizlik gibi yan etkiler hayatınızdan silinip gider.

Aerobik egzersizlere bisiklete binmek, yürüyüş yapmak ve yüzmek örnek olarak verilebilir. Ayrıca sizin için uygun olan egzersizin hangisi olacağını doktorunuza danışabilirsiniz.

Hemodiyalizin yan etkileri

Düşük tansiyon

Hemodiyalizin en yaygın olarak görülen yan etkilerinden biri düşük tansiyon. Diyaliz sırasındaki sıvı seviyesindeki düşüşün tansiyonun da düşmesine neden olduğu düşünülüyor. Düşük tansiyonun mide bulantısı ve baş dönmesi gibi belirtileri olabilir. Düşük tansiyonun belirtilerini en aza indirmenin en iyi yolu günlük sıvı tüketiminizi kontrol altında tutmak ve gereken miktarda tükettiğinize emin olmak. Buna rağmen düşük tansiyon belirtileri görülmeye devam ediyorsa durumu doktorlarınıza danışabilirsiniz. Önlem olarak diyaliz sırasında kullanılan sıvının miktarı değiştirilebilir.

Kramplar

Bazı kişiler hemodiyaliz sırasında özellikle alt bacaklarda kas kasılmaları yaşarlar. Bunun nedeninin kasların hemodiyaliz sırasındaki sıvı kaybına tepki göstermesi olduğu düşünülüyor. Kramplar başınıza büyük iş açmaya başladıysa bu durumu doktorunuzla paylaşıp durumla baş etmenize yardımcı olacak bir ilaç olup olmadığını öğrenebilirsiniz.

Ciltte kaşıntı

Hemodiyaliz tedavisi gören birçok kişi ciltte kaşıntı gibi belirtiler yaşar. Bunun nedeninin vücutta potasyum birikmesi olduğu düşünülüyor. Bu duruma önlem olarak potasyum bakımından zengin olan besinlerden uzak durup bu belirtilerin ciddiyetini ve görülme sıklığını azaltabilirsiniz.

Kaşıntının verdiği rahatsızlığı azaltmak için nemlendirici kremler kullanılabilir.

Peritoneal diyalizin yan etkileri

Karın zarı yangısı

Peritoneal diyalizin yaygın olarak görülen yan etkilerinden biri karın zarının enfeksiyon kapması. Bakteriler diyaliz araç gereçlerinin düzenli olarak sterilize edilmemesi sonucunda ortaya çıkabiliyor. Araç gereçlerdeki bakteriler karın zarına bulaşabiliyor.

İştah kaybı, mide bulantısı karın zarı yangısının belli başlı belirtilerinden. Karın ağrısını takiben ortaya çıkabiliyorlar. Karın zarı yangısının başka belirtileri ise şöyle sıralanabilir:

Kusma

Yüksek ateş

Taşikardi

•Aşırı susamak

•Normalden az ya da fazla idrar yapmak

Karın zarı yangısı antibiyotiklerin enjekte edilmesiyle tedavi edilebilir. Antibiyotikler direkt olarak karın zarına enjekte edilir. Karın zarı yangısını önlemenin en etkili yolu daha önce de bahsettiğimiz gibi diyaliz araç ve gereçlerini temiz ve steril tutmak olacaktır.

Fıtık

Fıtık, vücudun içindeki basıncın incelen dokulardan dışarı çıkmasıdır. Peritoneal diyaliz kullanan hastalarda fıtık riski daha yüksektir çünkü içeride sıvının birikmesi karın kaslarını zorlar. Fıtığın asıl belirtisi karnınızda bir kitlenin görülmesidir. Kitle acısız olabilir ve kontroller sırasında fark edilebilir. Bazı kişilerde bazı aktiviteler fıtığın acılı olmasına neden olabilir. Bu aktiviteler ağır eşya kaldırmak, öksürmek ve seks yapmak olabilir.

Fıtığın tedavisinde genellikle cerrahi yöntemler kullanılır. Cerrahi işlem sırasında dışarı çıkmış doku tekrar yerine yerleştirilir. Karın duvarının kasları yapay malzemeler yardımıyla kuvvetlendirilir.

Diyaliz yan etkileri hakkında daha ayrıntılı bilgi için yorum yazın.