Diyaliz neden gerekli?

Böbreklerimiz nefron adındaki milyarlarca küçük filtreden oluşur. Kan böbreğe girdiğinde nefronlar fazlalık sıvıyı ve artıkları kandan ayırır. Bu artık maddeler idrarla birlikte vücuttan atılır. Nefronlar zarar gördüğünde böbrekler kanı temizleme özelliğini kaybeder ve ciddi miktarda artık madde kana karışır. 

Böbrek yetmezliğinde böbrekler kanı temizleme özelliğini %90 oranında kaybetmiş demektir. Böbrek yetmezliği tedavi edilmezse kandaki artık madde oranı tehlikeli seviyelere ulaşır ve sonunda komaya hatta ölüme neden olabilir.

Böbrek yetmezliği için ideal tedavi böbrek nakli. Ancak maalesef birçok kişi uygun bir böbrek için aylar hatta yıllar boyunca beklemek zorunda kalabiliyor. Bu nedenle uygun böbrek beklenirken diyaliz ölümü engellemek için kullanılıyor.

Bazı kişiler böbrek nakli için uygun bulunmuyor. Kimi sağlık sorunları böbrek naklini imkansız hale getirebiliyor. Kalp yetmezliği ve kanser bu sağlık sorunlarından birkaçı. Bunun bu kişilerin anlamı bu sağlık sorunları yüzünden böbrek nakli sırasında hayatta kalmayı başaramayacak olmaları. Bu durumda diyaliz hayat boyu uygulanarak ideal tedavinin yerini alabiliyor.

Diyaliz böbrekleriniz işlevini yitirdiğinde vücudunuzdan artık maddelerin, fazlalık sıvıların ve tuzun atılmasına yardımcı olan bir makine. Kanı normal ve sağlıklı bir dengede tutmaya yardımcı oluyor. Diyaliz görevini tam olarak yerine getiremeyen böbreklerin yerini tutuyor ve böbreklerin işlevini yürütüyor. 

Böbrek yetmezliğinin nedenleri

Böbrek yetmezliğinin en bilinen ve yaygın olan iki nedeni diyabet ve Yüksek tansiyon.

Diyabet

Diyabet vücudun yeterli miktarda insülin üretememesi anlamına geliyor. Diyabetin iki türü var. Tip 1 diyabette vücut yeterli miktarda insülin üretemiyor. Gençlerde ve yaşı daha küçük olanlarda görülebilen bir sağlık sorunu. Tip 2 diyabette ise vücut üretilen insülini etkili kullanamıyor. Tip 2 diyabet genellikle yaş ilerledikçe karşılaşılan bir sağlık sorunu. İnsülin hayati öneme sahip çünkü kandaki şekerin parçalanmasını ve karbonhidrata dönüştürülmesini sağlıyor ve bu sayede vücuda enerji sağlıyor. 

Diyabetinizi kontrol altında tutamıyorsanız kanınızda çok fazla şeker birikir. Biriken fazladan şeker böbreğinizdeki nefron adındaki küçük filtrelere zarar verir. Bu durum da böbreklerin kanı artık maddelerden ve fazla sıvıdan temizlemesine engel olur.

Yüksek tansiyon

Kan basıncı yani tansiyon kalbiniz kan pompaladıkça damarlarınıza kanın yaptığı baskı anlamına gelir. Pompalanan kanın çok fazla baskı yapması tansiyonun yüksek olması demektir. Oluşan çok fazla baskı ise organlara zarar verebilir ya da kalp hastalıklarına neden olabilir.

Yüksek tansiyona neyin neden olduğu %90 oranında belirsiz. Ancak yüksek tansiyonun genel sağlık durumuyla, beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşam tarzıyla alakalı olduğu da bilinenler arasında. Yüksek tansiyon damarlara zarar verir demiştik. Böbreklerde bulunan ince damarlar da yüksek tansiyondan nasibini alır ve zarar görür. Bu durumda kanın temizlenme işlemi aksar ve düzenli çalışmamaya başlar.

Diğer nedenler

Böbrek yetmezliğinin diğer nedenleri arasında şunları da sayabiliriz:

Polikistik böbrek hastalığı. Böbrekte kistlerin oluşmasına neden olan genetik bir sağlık sorunu.

Tekrarlayan böbrek enfeksiyonları.

Glomerulonefrit. Böbreklerde iltihaplanmaya neden olan sağlık sorunu. Ne yazık ki henüz tam olarak anlaşılabilmiş değil.

Diyaliz böbrekleriniz kanı temizleme işlevini yerine getiremediğinde gerekli olan bir makine. Yani kanı artık maddelerden ayıramayan böbreklerinizin yerini alıyor. Diyaliz kullanılmazsa kanda birikip tehlikeli seviyelere ulaşan tuz, fazlalık sıvı ve bazı artık maddeler komaya hatta ölüme neden olabilir. Diyaliz hakkında merak ettiğiniz soruları uzmanlarımıza sorabilir durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.