Diyaliz hakkında merak edilenler

Diyaliz, böbrekler işlevini yerine getirmediğinde böbreklerin görevini üstlenen makine. Bakalım diyaliz hakkında merak edilenler neler.

Diyaliz böbreklerin birçok fonksiyonunun yerine getirilmesine yardımcı olan bir tedavi biçimi. Diyaliz sayesinde artık böbreklerin çok fazla hasar gördüğü ve neredeyse işleyemeyecek hale geldiği böbrek yetmezliği durumlarının bile tedavisi mümkün.

Böbreklerin işlevi

Böbrekler karnın arka tarafında, karaciğerin gerisinde bulunan fasulyeye benzeyen iki küçük organ. Böbreklerin görevi her gün kanınızı temizlemek ve vücudun normal işleyişi sırasında kandan toplanan artık maddenin dışarı atılmasını sağlamak. Atılacak olan artık madde ve vücuttaki fazla sıvı idrar halini alıyor ve idrar torbasında siz tuvalete gidene kadar bekliyor.

Böbrek yetmezliği ortaya çıkarsa artık maddeler kanınıza karışıp bazı rahatsızlıklara neden olabilir. Bu rahatsızlıkları şöyle sıralayabiliriz:

Kusma

Deride kaşıntı

Halsizlik

Ayaklarda, ellerde ve bileklerde şişkinlik

Diyaliz gibi tedavi yöntemleri kullanılmazsa böbrek yetmezliği gibi böbreğin çalışmayı durdurduğu sorunlar ölümcül sonuçlara neden olabilir.

Diyaliz türleri

Diyalizin hemodiyaliz ve peritoneal diyaliz olmak üzere iki türü var. Şimdi gelin bu iki türe daha ayrıntılı olarak bakalım.

Hemodiyaliz. Hemodiyaliz birçok insan tarafından yaygın olarak bilinen diyaliz şeklidir. Damara bir iğne yerleştirilir. Bu iğne bir tüple diyaliz makinesine bağlıdır. Vücudunuzdaki kan makineye geçer, makinede artık maddelerden ve fazlalık sıvılardan arındırılır. Temizlenmiş kan vücudunuza geri konur.

Peritoneal diyaliz. Diyaliz teknikleri içinde pek bilinmez. Aslında daha yaygın kullanılan bir teknik. Üstelik daha kullanışlı. Peritoneal diyaliz filtre olarak karın zarını kullanır. 

Karın zarı karın bölgesindeki organları destekleyen ve etraflarında bulunan ince bir zar. Böbrekler gibi karın zarı da binlerce küçük damar barındırıyor. Böylece karın zarı kanı temizleme işlevinde daha kullanışlı bir hale geliyor.

Bu türden diyaliz sırasında küçük esnek bir tüp karnınıza yerleştiriliyor. Diyaliz sıvısı olarak da bilinen özel bir sıvı da karın zarının boşluğuna enjekte ediliyor. Kan karın zarından geçtikçe artık maddeler ve fazlalık olan sıvılar diyaliz sıvısı denen özel sıvıya doluyor. Diyaliz sıvısı ise daha sonra boşaltılıyor.

Diyalizle tedaviye ihtiyacınız varsa evinizde bir hemodiyaliz makinesine ihtiyaç duyabilirsiniz. Ancak ne yazık ki çoğu kişinin buna maddi gücü yeterli değil.  Ancak peritoneal diyaliz uygulanma kolaylığı açısından sürekli diyaliz makinesi ziyareti gerektirmiyor.

Diyalizle yaşanan bir ömür size birçok şey öğretebilir ve birçok yan etkiden oluşabilir. Halsizlik, kilo kaybı diyalizin birkaç yan etkisinden bazıları. Ancak bu konuda yardımınıza koşacak ve yaşamınızı iyi bir kalitede sürdürmenize destek olacak birçok kurum var. Böylece diyalizle yaşamak zannettiğiniz kadar zor olmayacak.

Diyalizin böbrek yetmezliği gibi bir sorunu tedavi etmede ne kadar etkili olacağı birçok faktöre bağlı. Yaşınız, kronik bir sağlık sorununuzun olup olmadığı (kalp hastalıkları, diyabet gibi), böbrek yetmezliğinin altında yatan başka nedenler bu faktörlerden bazıları olarak sayılabilir.

Ne yazık ki diyaliz sadece bazı durumlardaki böbrek yetmezliği durumlarının tedavisinde etkin rolde. Diyaliz işlevini kaybetmiş böbreğin yeniden çalışmasını sağlamıyor sadece bir süreliğine onun yapması gereken işi yerine getiriyor ve hayatınıza devam etmenize yardımcı oluyor.

Diyaliz tedavisi gören birinin böbrek nakli olmadığı sürece ortalama olarak 4 yıl yaşayabileceği biliniyor. Ancak moralinizi bozmayın, diyalize giren birçok kişi bu süreyi epey aştı. 25 yıl yaşayan diyaliz hastaları var. 

Diyalize girmeniz gerektiğini öğrendiğinizde doktorunuza tedavinin ayrıntılarını danışabilirsiniz. Ayrıca diyaliz hakkında merak ettiklerinizi uzmanlarımıza sorabilir, durumunuza özel tavsiyeler alabilirsiniz.