Diyaliz avantajları ve dezavantajları

Diyaliz, böbrek yetmezliği gibi ciddi sağlık sorunlarının çözümünde kullanılabilecek bir yöntem ancak avantajları olduğu gibi dezavantajları da var. Bakalım diyaliz avantajları ve dezavantajları neler.

Diyaliz sizin için tavsiye edilen bir tedaviyse diyalizin hangi türünü seçeceğinize karar vermelisiniz. Hemodiyaliz mi, peritoneal diyaliz mi? Her iki yöntem de klinik olarak aynı etkiye sahip. Yani karar tamamen kişisel tercihe bağlı. Ancak yine de peritoneal diyalizin önerilmediği bazı durumlar olabiliyor. Örneğin bir kişi Bunamanın eşiğindeyse ve fiziksel görünüşünde sorunlar varsa diyalizin bu türü tavsiye edilmiyor.

Her şeyden önce şunu unutmayın, hangi yöntemi seçerseniz seçin bu son ve kesin karar olmak zorunda değil. Bir yöntemden diğerine geçmeniz mümkün.

Hemodiyaliz dezavantajları

Hemodiyaliz genellikle diyaliz makinasının haftada 3 gün kullanılmasını gerektirir. Her diyaliz seansı 1 ile 4 saat arasında sürebilir. Görüldüğü gibi hemodiyalizin en büyük dezavantajı bu. Hayatınızı diyaliz seanslarınızdan kalan süreye sığdırmak zorunda kalabilirsiniz. Örneğin yurtdışına gitmeyi düşünüyorsanız diyaliz durumunu önceden ayarlamalısınız.

Hemodiyalizin başka bir dezavantajı ise beslenme alışkanlıklarınızı, içtiğiniz sıvı miktarını sınırlıyor olması. Örneğin hemodiyalize giren hastaların çoğu potasyum açısından zengin besinlerden kaçınmak zorundalar. Muz, çikolata bunlardan birkaçı. Bunun yanında günde birkaç bardak sıvıdan fazlasını tüketemiyorsunuz.

Hemodiyaliz avantajları

Hemodiyalizin en önemli avantajı peritoneal diyalizden farklı olarak haftada 4 gününüzü diyaliz olmadan geçirebilmeniz.

Hemodiyaliz evde mi hastanede mi uygulanmalı?

Hemodiyalize girmeyi tercih ediyorsanız diyaliz makinesini evde kullanmak gibi bir seçeneğiniz de olacak. Böylece düzenli olarak diyaliz ziyaretlerine gerek kalmayacak her şeyi evde halledebileceksiniz. 

Evde diyaliz makinesinin maliyetini karşılayabilecek birçok insan diyaliz merkezlerine gitmeyi tercih ediyor. Bunun nedeni orada çalışanların rahatınız için çalışıyor olması. Ayrıca bir kişinin evinde hemodiyaliz makinesinin bulunması ciddi bir sağlık sorununun hoş olmayan bir hatırlatıcısı olabilir. Karar vermeden önce ailenizle, eşinizle ya da evinizi paylaştığınız diğer insanlarla fikrinizi paylaşmanızda fayda var.

Peritoneal diyaliz avantajları

Peritoneal diyalizin en göze batan avantajlarından biri diyaliz makinesini düzenli ziyaret etmenizi gerektirmemesi ya da evinizde koca yer kaplayan bir makineye gerek duyulmaması. Peritoneal diyalizin araç gereçleri taşınabilir. Böylece gezmenize daha çok imkan tanır.

Peritoneal diyalizin bir başka avantajı ise beslenme, yeme ve içme alışkanlığınızda herhangi bir değişikliğe neden olmaması. 

Peritoneal diyaliz dezavantajları

Peritoneal diyalizin dezavantajlarından biri her gün uygulamak zorunda olmanız. Ancak hemodiyaliz haftada 3 gün yeterli olabiliyor.

Bir başka dezavantajı ise karın zarınızın iltihaplanmasına neden olması. Karın zarı iltihabı karın ağrısı, kusma gibi belirtilerin görülmesine neden olabilir. Tekrarlanan karın zarı iltihabı karın zarına zarar verebilir. Zararın telafisi için cerrahi işlem gerekebilir.

Peritoneal diyaliz sırasında kullanılan diyaliz sıvısının protein seviyesinde azalmaya neden olması başka bir dezavantaj. Böylece enerji azalır, yanlış beslenme ortaya çıkar.

Ayrıca peritoneal diyaliz bazı kişilerin kolesterolünün çıkmasına da neden olabilir. Bu durum da beraberinde Kalp krizi ve felci getirir.

Kilo almak ise bazı kişileri etkileyen başka bir yan etki olarak sayılabilir.

Pritoneal diyalizin türleri

Peritoneal diyalizin iki türü var. Biri devamlı diğeri otomatik. Devamlı peritoneal diyaliz gün içinde düzenli olarak uygulanır. İçeri konan diyaliz sıvısı her 30 – 40 dakikada bir temiz olanıyla değiştirilir. Günde ortalama 4 kez değiştirmek gerekebilir.

Otomatik peritoneal diyalizde hemodiyalizdekinden daha küçük bir makine kullanılır. Diyaliz siz uyuduğunuz sırada 8 – 10 saat boyunca devam eder. Devamlı olan türün bir avantajı Evin dışına çıkabilme özgürlüğünün olması. Otomatik peritoneal diyalizin avantajı ise günlerinizi diyalizden uzak geçirmeniz. Ancak bunun için makineyi evinizde bulundurmanız şart tabii.

Diyaliz avantajları ve dezavantajları hakkından daha ayrıntılı bilgi için yorum yazın.