Diyabette ayaklarınızı korumanın yolları

Diyabet hastasıysanız ayaklarınızın üzerine iki kat daha fazla yük biner. Öncelikle diyabet ayaklarınıza kan gitmesini engelleyebilir. Bu durum ayaklarınızın oksijenden ve besinlerden mahrum bırakabilir. Kabarcıkların oluşmasına neden olabilir. İyileşmek için bacağınızdan tamamen vazgeçmek zorunda kalabilirsiniz. İkinci olarak diyabete bağlı sinir hasarı da ayaklarınızın hissizleşmesine neden olabilir. Kabarcıkları hissedemeyecek durumda olursanız enfeksiyon kapma riskiniz de daha fazla olur.

Bu aftları fark etmezseniz ve tedavi edilmezse ayaklarınızın kesilmesi gerekebilir. Üzgünüz ama acı bir gerçek söz konusu. Ayak parmaklarının, ayağın ya da bacağın kesilme riski diyabet hastalarında 10 kat daha fazla.

Diyabete bağlı sinir hasarı ayaklarınızda şiddetli bir ağrıya neden olabilir. En ufak bir dokunuşa bile aşırı hassasiyet gösterebilirsiniz. Çarşaflara bile dayanamayacak hale gelebilirsiniz.

Peki ayaklarınızı bu durumdan korumanın yolu yok mu? Elbette var. İşte birkaç ipucu:

Ayaklarınızı her gün kontrol edin. Ayaklarınızı her gün düzenli olarak kontrol edin. Her parmağın arasına dikkatlice baktığınızdan emin olun. Kabarcıklar, aftlar ya da enfeksiyonlar parmak aralarında başlayabilir. Diyabete bağlı sinir hasarınız da varsa durum çok büyüyene kadar farkında olamayabilirsiniz.

Ayaklarınızı ılık suyla yıkayın. Çok sıcak olmayan ılık suyla her iki ayağınızı da her gün yıkayın. Ayaklarınız sıcağı hissedemiyor olabilir. Bu yüzden suyu öncelikle elinizle test edin. Ayağınızı çok uzun süre suyun içinde tutmayın. Su yaraların iyileşme sürecini yavaşlatır. Ayak parmak aralarınızı da kuruttuğunuzdan emin olun.

Ayağınıza uygun ayakkabı giyin. Bu değerli bir yatırım. Ayakkabınız ayağınızı yara yaparsa bu yara enfeksiyon kapabilir ve asla iyileşmeyebilir. Ayağınıza uygun ayakkabılarla ya da değişik çoraplarla bu riski en aza indirebilirsiniz. Ayakkabı satın almadan önce keskin kenarlara, sert buruna ya da ayakkabının ayağınıza zarar verebilecek herhangi bir özelliğine karşı kontrol edin.

Yalın ayak dolaşmayın. Ayağınızda her zaman ayakkabı ya da terlik olsun. Ayakkabılarınızla beraber her zaman çorap giyin. Deri, plastik gibi maddeler cildinizi tahriş edebilir bu da size yara olarak geri dönebilir. Naylon çorap ya da ince çoraplar korumak için yeterli gelmiyorsa daha kalın çorapları tercih edin.

Derdinizi anlatın. Sinir hasarı hiç beklemediğiniz bir anda sizi bulabilir. Ayaklarınızdaki his değişimlerinden doktorunuza bahsedin. Ağrınız, uyuşmanız ya da başka garip belirtileriniz olursa bunu doktorunuzla paylaşmaktan çekinmeyin. Size önemsiz görünse bile konuşun çünkü unutmayın sonunda ayağınızı kaybetme riski var.

Ayaklarınızı yumuşak ama kuru tutun. Cildiniz yüksek glikoz seviyesi nedeniyle kurumuş olabilir. Kuru ve çatlamış cilt bakterilerin bayram etmesine neden olabilir. Ayaklarınıza her gün süreceğiniz az miktarda losyon ayaklarınızın yumuşak kalması için yeterli olacak. Parmak aralarına krem sürmemeye özen gösterin. Tırnaklarınızı tırnak batmalarına karşı düz kesin ve törpüleyin. Banyoda ponza taşı kullanmanız da topuklarınızın daha yumuşak olmasına yardımcı olacaktır. 

Darbesiz egzersizleri deneyin. Yüzme, bisiklete binme, yoga ve tai chi gibi sporlar egzersizin son günlerdeki popüler hali. Bir egzersiz programına başlamadan önce doktorunuza size uygun olup olmadığı konusunda mutlaka danışın.

Kan şekerinizi kontrol altında tutun. Sinir hasarına karşı en iyi tedavi diyabetinizi iyi bir şekilde kontrol edebilmek. Diyabete bağlı sinir hasarı riskinizi azaltmaya glikoz seviyenizi kontrol edip, beslenmenize, meditasyona ve egzersize özen göstermeniz yardımcı olacaktır.

Unutmayın ayaklarınız bağımsızlığınızın kaynağı. Ayaklarınıza biraz özen ve sevgi gösterin. Her gün bakım yapın. Bir de Doktor kontrolleriniz sırasında doktorunuzun ayaklarınızı iyice kontrol ettiğinden emin olun. Sizin gözünüzden kaçabilir ama doktorunuz yakalayabilir.