Diyabetliler için egzersiz ipuçları

Diyabetin ne belalı bir hastalık olduğunu bilmeyen yoktur. Gözlerinizi kör etmekten tutun da ayaklarınızın kesilmesine, böbreklerinizin iflas etmesine neden olabiliyor. Bela bunlarla da bitmiyor. Bir de kalp hastalıkları meydana çıkıyor. Kalp hastalıklarıyla diyabetiniz olsun olmasın savaşmanın yolu kendinize, yaşınıza, genel sağlık durumunuza uygun bir şekilde egzersiz yapmak. Bu konuda yapılan ve birazdan bahsedeceğimiz bir araştırmaya göre diyabet hastalarının ömrü hareketli yaşam ve düzenli egzersizle uzayabiliyor. 

Fazla abartmadan yapılan egzersiz kalbinizin işini kolaylaştırır. Sağlıklı ve formda kalmanıza da yardımcı olur. Diyabeti olan kişiler diyabetle tanışmamış kişilere nazaran daha erken kalp hastası olup hayatlarını kaybedebilirler. Bunun yanında diyabetten kaynaklanan diğer sağlık sorunlarını da saymazsak olmaz tabi.

Diyabetiniz varsa bazı ilaçlar ve yiyip içtikleriniz hastalığı kontrol altında tutmanıza yardımcı olur. Yapılan araştırmaya göz atalım bakalım egzersiz sayesinde diyabet hastası olan kişilerin ömrü uzuyor mu?

Araştırma iki parçadan oluşuyor. İlk parça 35 – 70 yaşları arasında tip 1 ve Tip 2 diyabet hastası olan 6000 kişiyi içeriyor.

Katılımcılar öncelikle bir anket doldurup ne sıklıkta egzersiz yaptıklarını ve işlerinin ne kadar hareketli olduğunu belirtiyor. Ne türden egzersiz yaptıkları sorulduğunda cevap yürüyüş, bisiklete binme, bahçe işleri, spor ve ev işleri yönünde oluyor. Bu insanlar çalıştıkları işlere ve yaptıkları egzersize göre 4 gruba ayrılıyor. Hareketsizler, az hareketliler, hareketliler ve çok hareketliler gruplara verilen isimler. 

Çalışma 9 yıl boyunca sürdürülüyor. Sonunda araştırmacılar bu gruplardan kaç kişinin öldüğüne bakıyor.

Araştırma sonuçları

Çok hareketlilerin olduğu gruptan 13 ölüm haberi geliyor. Hareketli grupta bu sayı 11’e düşerken az hareketli grupta 16 ölümü buluyor. Tamamen hareketsizlerin olduğu gruptansa 19 ölüm haberi var.

Kalp hastalıklarından ya da başka milyonlarca nedenden ölme riski çok hareketli ve hareketli gruplarda daha düşük. Bu gruplardaki kişiler hareketsiz kişilere kıyasla ölüm ihtimallerini %40 ile 50 arasında azaltmışlar. Hem de egzersiz yardımıyla.

Araştırmanın iki parçadan oluştuğunu belirtmiştik. İlk parçadan bahsettik gelelim ikinci parçaya. İkinci parçada araştırmacılar kendi bulduklarını daha önce yapılmış 12 farklı çalışmayla karşılaştırmış. Bu aşamada bulunan sonuçsa şaşırtıcı değil, yeni araştırmayla daha önceden yapılmış 12 araştırmanın bulguları arasında büyük farklar yok hatta birbirlerine çok yakınlar.

Araştırma güvenilir mi?

Bu türden bir anket yardımıyla kesin bir sonuca varmak her zaman zordur. Sorularla kişilerin ne kadar egzersiz yaptığını kontrol etmenin imkanı pek yok. Daha doğrusu size doğruyu söylediklerine güvenmekten başka çareniz yok. Ancak yapılan bu araştırma kendi türünde en iyisi sayılabilecek düzeyde. Araştırmacılar kendi buldukları sonuçları bir de başka araştırmaların sonuçlarıyla kıyaslamış. Tahmin edersiniz ki bu durum da araştırmayı güvenilir yapan etkenlerin en önemlisi.

Ne anlamalıyım?

Diyabeti olan birçok kişi egzersiz de yapabilecek durumda. Bu araştırmaya göre hareketli olmaya devam etmek daha uzun bir ömrün anahtarı. Sadece uzun da değil daha sağlıklı bir yaşam ve daha az zarar görmüş bir kalp anlamına geliyor. İlle de bir spor salonuna yazılıp saatlerinizi orada geçirmek zorunda değilsiniz. Emin olun sadece ufak bir yürüyüş bile büyük fark yaratmaya yetecek. Egzersiz konusunda neyi ne kadar yapmanız gerektiği konusunda endişeleriniz varsa doktorunuza mutlaka danışın.

Diyabet hastalarının ne şekilde egzersiz yapması gerektiğiyle ilgili kafanıza takılan her türlü sorunun cevabı için uzmanlarımız da her zaman yardımınıza hazır.