Diyabetin uyku bozukluklarına etkisi

Diyabetin uyku bozukluklarına olan etkisinden bahsetmeden önce uyku bozukluklarının ne olduğundan bahsedelim. Uyku Apnesi çok ciddi uyku bozukluklarından biri. Bir kişinin uyku sırasında nefes alışında problem çıkması olarak açıklanabilir. Uyku apnesi tedavi edilmezse kişi uyku sırasında nefes almayı bırakabilir. Bu bir gece boyunca geniş aralıklarla ya da yüzlerce kez olabilir.

Uyku apnesinin iki türü var:

Obstrüktif uyku apnesi: Uyku apnelerinden en yaygın olarak görüleni. Solunum yollarındaki tıkanıklıktan kaynaklanıyor. Genellikle uyku sırasında gırtlağın arkasındaki yumuşak alan solunum yollarını kapatıyor. Diyabetin neden olduğu uyku bozukluğu da tam olarak bu türden uyku apnesi.

Merkezi uyku apnesi: Obstrüktif uyku apnesinden farklı olarak bu kez solunum yolları kapanmıyor. Beyin kaslara nefes alma mesajını gönderemiyor. Bunun nedeni kontrol merkezinde karşılaşılan sorunlar olabilir.

Erkek olmak, aşırı kilolu olmak, 40 yaşından büyük olmak, aileden birinin uyku apnesi olması uyku apnesini tetikleyen nedenlerden. Bu alanda yapılan araştırmanın sonuçlarına göre uyku apnesinin nedenlerinden biri de Tip 2 diyabet.

Bu alanda yapılan ilk araştırmadan bahsedeceğiz size birazdan. Diyabet 2 hastalarında oluşan diyabete bağlı sinir hasarı (nöropati) bir şekilde obstrüktif uyku apnesiyle bağlantılı. Bunun yanında sinirlerdeki hasarın ciddiyeti uyku bozukluklarının ciddiyetini de birebir etkiliyor.

Obstrüktif uyku apnesi tip 2 diyabet hastaları arasında epey yaygın. Diyabete bağlı oluşan sinir hasarı yani nöropati ise diyabetin uzun dönemde ortaya çıkan bir yan etkisi. Dikkatli olun sonuçları acı verici olabilir.

Tabii ki insanlara tip 2 diyabeti var diye direkt olarak sinirlerinde hasarı olduğunu söylemek çok doğru olmaz. Durum tam olarak bu anlama da gelmiyor zaten. Ancak insanların normalde yaptırmaları gereken rutin kontrollerini yaptırmaya devam etmeleri önemli.

Obstrüktif uyku apnesine neden olanın tip 2 diyabet olduğunu söylemiştik. Bunun adına bir araştırma yapıldığını da belirtmiştik. Peki ama nasıl? İşte cevabı.

Araştırma için seçilen grup 234 yetişkinden oluşuyor. Bu yetişkinlerin hepsi tip 2 diyabet hastası. Ve her birinin İngiltere’deki 2 hastaneden diyabet hastası olduklarına dair raporu var. Bu grubun sinirlerindeki hasarlar ve obstrüktif uyku apnesi durumları kontrol edilmiş.

Tabii burada birçok değişken söz konusu: etnik köken, cinsiyet, diyabetin seviyesi veya Obezite. Ancak yine de görülüyor ki obstrüktif uyku apnesi diyabete bağlı sinir hasarıyla yakından ilişkili.

Glikoz zehirlenmesi

Obstrüktif uyku apnesi ve diyabetik nöropati arasındaki bağın tek bir açıklaması olabilir. Araştırmacılara göre bu açıklama glikoz zehirlenmesi. Tip 2 diyabet hastası olan kişilerde ciddi boyutlardaki uyku apnesi glikoz zehirlenmesini tetikleyebilir.

Uzmanlara göre uyku apnesi ve diyabeti olan kişilerde daha fazla yan etki görüldüğü kesin. Ancak uzmanlar henüz hangisinin hangisine neden olduğu konusunda kararsız. Ancak aralarında bir ilişki olduğu kesin olarak biliniyor.

Uyku apnesinin tedavi edilmesinin diyabete bağlı sinir hasarının yan etkilerini ortadan kaldırmada etkili mi henüz bilinmiyor. 

Tip 2 diyabet hastası ve uyku apnesi olan kişilerde diyabete bağlı sinir hasarının görülme olasılığı daha yüksek. Sinir hasarı vücudun herhangi bir yerinde olabilir ancak örnek vermek gerekirse en yaygın görüleni ayaklardaki sinir hasarı. Şu anda yapılan araştırmalar uyku apnesine sinir hasarının neden olduğunu kanıtlamasa da bu ikisinin arasında bir bağ olduğunu kanıtladı. Tabii bu bağın ne olduğu konusunda emin olmak için daha fazla araştırmaya ihtiyaç var. Gelecekte yapılacak araştırmalar uyku apnesinin diyabete bağlı gelişen sağlık sorunlarından kaynaklandığını ortaya çıkarırsa, diyabetin belirtilerini ortadan kaldırma ya da tedavi etme fırsatı doğacak.