Diyabete bağlı göz hastalığı

Diyabet paketi kötü sürprizlerle dolu. Bu kez de içinden diyabete bağlı göz hastalığı yani diyabetik retinopati çıkıyor.

Diyabete bağlı göz hastalığı diğer adıyla diyabetik retinopati kan şekerinin yükselmesi durumunda ortaya çıkar. Tedavi edilmezse körlüğe neden olabilir.

Diyabetik retinopati yani diyabete bağlı göz hastalığı kan şekeri yüksek olan diyabet hastalarının yakasında olan bir hastalık. Diyabet hastalığının nedeni kandaki şeker ya da glikoz oranının uzun bir süre boyunca yüksek olması. Çok fazla olan kan şekeri gözün arkasındaki damarlara zarar verebilir. Görme kaybı yaşamamak için retinaya ihtiyacı olduğu kadar besin gitmeli. Daha fazla gitmesi engellenmeli.

Retina, gözün arkasındaki ışığa karşı hassas sinir dokusu. Işık gözün önünden içeri girdiğinde retina ışınları elektriksel vuruşlar olarak beyne iletir. Beyinde görüntünün iletildiği alanın adı görme merkezi. Beyin daha sonra her iki gözden de aldığı görüntüleri teke indirir ve üç boyutlu hale getirir. Bu özellik sayesinde derinliği ve uzaklığı tahmin edebiliriz. Retina olmadan göz beyinle iletişime geçemez. Bu da görmeyi imkansız hale getirir.

Diyabetik retinopati diyabet retinadaki ince damarlara hasar verdiğinde ortaya çıkar. Diyabete bağlı göz hastalığının başlangıç aşamasında bu damarlar sıvı kaçırır ve görüntünün bozulmasına neden olur. Diyabetik retinopatinin daha ileri aşamalarında zayıf yeni damarlar belirmeye başlar. Bu şekilde tedavi edilmeden bırakılırsa bu damarlar kanayabilir, görüntüyü bozabilir ya da retinaya zarar verebilir.

Tip 1 ya da tip 2 olması fark etmez diyabeti olan herkes diyabetik retinopati tehdidi altında. Tabii hangi türden diyabet olduğu, ne kadar süredir diyabet olduğu, kan şekerinin ne kadar sıklıkla yükseldiği riskin derecesini etkileyen faktörler. Kan şekeri seviyenizi ne kadar korursanız riskinizi de o kadar düşürürsünüz.

İstatistiklere göre tip 1 diyabeti olan kişilerin %25’i tip 2 diyabeti olanların da %40’ı diyabetik retinopatinin pençesine düşmüş durumda.

Diyabetik retinopati tedavi edilmezse ne olur?

Tedavi edilmeyen diyabetik retinopati dokuya hasar verir ve yara açar. Retinada açılan bu yaralar ve yeni ortaya çıkan damarlar retinanın gözün arkasından ayrılmasına neden olur. Buna retina yırtılması deniyor. Retina yırtılması tedavi edilmezse kalıcı körlüğe neden olabilir.

Diyabetik retinopati aynı zamanda sarı lekede ödeme neden olabilir. Sarı leke retinanın tam ortasında bulunur ve detayların görülmesini sağlar. Damarlardan sıvı aktığında sarı leke şişip görüntüyü bulanıklaştırabilir.

Diyabetik retinopatinin belirtileri

Durum ciddileşene kadar diyabete bağlı göz hastalığının bir belirtisi gözlenmez. Bazen araba kullanırken, kitap okurken renkleri görememek, görüntünün bulanması ya da görme kaybı yaşanabilir. Gözdeki ufak noktalar da damarların sıvı kaçırdığını gösterebilir. Bu lekeler bir süre sonra geçer. Ancak kanama birden fazla kez görülmeye başladıysa “Her yıl düzenli olarak göz kontrolüne gidilmeli.” mesajı geliyor demektir. 

Diyabetik retinopati teşhisi

Gözlerinizi muayene ederken bir göz doktoru teşhis koyabilir. 11 yaşından büyükseniz ve diyabetiniz varsa her yıl mutlaka göz doktorunu ziyaret etmelisiniz. 

Diyabetik retinopati tedavisi

Çoğu durumda lazer işlemiyle diyabete bağlı göz hastalığının çözümü bulunuyor. Lazer cerrahisi sızdıran damarın büyümesine engel olup retinaya zarar vermesini önlüyor. İşlem acısız ancak lazer cerrahisi gece görüşünü ve renkleri görme yeteneğini etkileyebilir.

Diyabetik retinopatiniz varsa hemen telaşlanmayın çok geç kalmazsanız her şeyin çözümü var. İlerlemiş düzeyde diyabetik retinopati vakalarından %90’ı körlükten kurtarılmış.

Diyabetik retinopati önlemi

Diyabetik retinopatiden korunmak istiyorsanız gözlerinizi yılda en az bir kez kontrol ettirmelisiniz. Diyabeti olup hamile kalan kadınlar her üç ayda bir gözleri için kontrole gitmeli ve göz doktoruyla sürekli görüşüyor olmalı. Bu durum hamilelik şekeri olan kadınlar için geçerli değil.

Bu sorunu önlemenin bir başka yolu da kan şekerinizi ve tansiyonunuzu kontrol altında tutmak olabilir.

Ne zaman doktora gitmeli?

Doktora gitmenizi gerektirecek bazı ciddi durumlar olabilir. Bunlar:

Görüntüde siyah noktalar

Işık parlamaları

Görüntüde boşluklar

Bulanık görüntü

 Ayrıca kafanıza takılan her türlü sorunun cevabı için yorum yazın.