Diyabete bağlı böbrek hastalığı

Diyabeti kaldırınca altından bir sürü sağlık sorunu çıkıyor. Bu sorunlardan biri: diyabete bağlı böbrek hastalığı.

Diyabetik nefropati yani diyabete bağlı böbrek hastalığı. Böbrek yetmezliğinin birçok nedeninden sadece biri. Diyabeti olan kişilerin 3’te 1’inde diyabete bağlı böbrek hastalığı görülüyor. Öncelikle böbrek yetmezliğinin belirtilerine bakalım:

Geceleri çok fazla idrara çıkma

Çok az miktarda idrar yapma

Ellerde ve ayaklarda şişkinlik, göz etrafında torbalar oluşması

Ağızda kötü tat ve idrar benzeri bir koku

Halsizlik ve nefes darlığı

İştah kaybı

Yüksek tansiyon (sürekli yükselen)

Soluk beniz

Kuru ve kaşınan cilt

Çocuklarda ise: halsizlik ve uykulu olma hali, iştahta azalma, büyümede yavaşlama

Böbrek yetmezliğini ortaya çıkarmak için kan ve idrar testi yaptırmak yeterli. Böylece hem böbrek yetmezliğinin erken belirtileri hem de böbrek hastalığı açıklığa kavuşmuş olur. Bazı kişilerde böbrek hastalığının belirtileri böbrek fonksiyonları son bulana kadar ortaya çıkmaz. Bu yüzden önlem alıp arada test yaptırmak hayati önemde.

Diyabeti olup böbrek hastalığından mustarip olan kişiler sadece böbrek hastalıkları olanlara göre biraz daha şanssız. Bunun nedeni diyabeti olan kişilerin başka sağlık sorunlarına karşı daha savunmasız olması. Bu sağlık sorunları yüksek tansiyon, yüksek kolesterol ve damar hastalıkları. Diyabeti olan kişiler böbrekle ilgili başka sorunlarla da karşılaşabilir. İdrar yolu iltihaplanması, idrar torbası sinir zedelenmesi bu sorunlardan birkaçı.

Diyabete bağlı böbrek hastalıkları tip 1 diyabetli kişilerde tip 2 diyabetli kişilerde olduğundan epey farklı. Tip 1 diyabette böbrek hastalıkları rastgele bir zamanda başlar hatta çok genç yaşlarda bile görülme olasılığı var. Hastalığın ortaya çıkması tip 1 diyabetin belirlenmesinden 15 yıl sonrayı da bulabilir.

Tip 2 diyabette ise hemen hemen bütün diyabet hastaları diyabet teşhisi konulmadan önce böbreklerinden sorun yaşıyordur. Bunun nedeni tip 2 diyabetin orta yaşlı ve daha yaşlı kişilerde görülen kronik bir sağlık sorunu olması. Böbrek hastalıkları başka bir nedenden de oluşmuş olabilir.

Diyabetik nefropatinin belirtileri

Çoğunlukla diyabetik nefropatinin başlangıç aşamalarında bir belirtiye rastlanmaz. Ancak görülebilecek belirtiler şunlar olabilir:

Ellerde, ayaklarda ve yüzde şişme

Kilo almak

Kaşınan ve kuru bir cilt (böbrek hastalığının son aşamasında)

Ağırlık, halsizlik (böbrek hastalığının son aşamasında)

İdrarda kan (nadir olarak görülür)

Kalp ritminde anormallikler (kanda artan potasyum miktarından dolayı)

Kas seğirmeleri

Böbreğiniz hasar görmeye başladığında ve hasar sırasında vücudunuz kanınızdaki fazlalık maddelerden kurtulamaz. Vücudunuzda biriken artıklar zehirleyici düzeye ulaşabilir. Artıkların sizi zehirleyecek seviyeye ulaşması durumu üremi adını alır. Üremisi olan kişiler genellikle bilinç kaybı yaşarlar ya da kafaları karışıktır. Üremiyle beraber yüksek tansiyonunuz da varsa durum çok daha ciddi bir hal alabilir.

Diyabetik nefropatinin teşhisi

İdrarda protein bulunması halinde diyabetik nefropati teşhis edilmiş demektir. Bunun için basit bir idrar testi tanı koymada yeterli olacaktır. Bu yüzden diyabetiniz varsa en azından her yıl idrar testi yaptırmanız gerekiyor. Böbreklerinizle alakalı bir sorunla karşılaşırsanız erken tedavi önemli.

Diyabetik nefropatinin tedavisi

Tansiyonu düşürmek ve kan şekerini kontrol altında tutmak hayati önemde. Böylece diyabetik nefropatinin de işleyişini yavaşlatmış olursunuz. Bu konuda anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yardımınıza koşabilir. Ve böbreklerinizdeki sorunun ilerlemesini yavaşlatabilir. Anjiotensin dönüştürücü enzim engelleyici ilaçlar yüksek tansiyon gibi başka sağlık sorunlarının tedavisinde de kullanılabiliyor. Diyabet hastalarına bazen tansiyonlarında sorun olmamasına rağmen önerilebiliyor bunun nedeni gelecekte oluşabilecek yan etkileri önlemek.

Anjiotensin dönüştürücü enzim önleyicilerin yan etkisini yaşayan biri bunun yerine anjiotensin reseptör blokerleri kullanabilir.

Tedaviye yanaşmazsanız, ya da böbrekleriniz tedavi edilmezse böbrekleriniz hasar görmeye devam edecek ve idrarda daha fazla miktarda protein saptanacak. İleri boyutlardaki böbrek yetmezliği sorunlarında diyaliz tedavisine hatta böbrek nakline ihtiyaç duyulabilir.

Bu konuda daha ayrıntılı bilgiyi uzmanlarımızdan edinebilirsiniz.