Diyabet ve Egzersiz Yapmanın Yararı

İnsülin yetmezliği ya da vücudun insülin hormonunu etkili kullanamaması sonucunda kan şekerinin yükselmesine yol açan birkaç hastalık var. Bunların ortak adı: Diyabet.

Diyabet hastalarının göz, sinir, karaciğer ve kalp hastalıklarına yakalanma riski yüksek. Felç, kol – bacak ve ayaklarda ampütasyon riski de öyle. Diyabet hastasıysanız, düzenli egzersiz yaparak ölümle (ya da sakatlıkla) sonuçlanabilecek diyabete bağlı hastalıklara yakalanma riskini azaltabilirsiniz. 

Neden bazıları iğne olmak zorunda?

Tip 1, Tip 2 ve gebelik diyabeti en çok bilinen 3 diyabet türü. Gebelik boyunca artan glikoz düzeyine adapte olamayan kadınlarda gebelik diyabeti gözlemleniyor. Bu kadınların sonradan Tip 2 diyabet hastalığına yakalanma riskleri de artıyor. 

Tip 1 diyabette pankreas ya hiç insülin üretemiyor ya da üretilen miktar yetmiyor; bu tip diyabet hastalarına her gün insülin iğnesi gerekiyor. Yaygın görülen Tip 2 diyabette ise vücut insüline doğru tepki veremiyor; kan dolaşımındaki glikoz ve yağ oranı arttıkça artıyor. 

Diyabette egzersiz yararlı mı? 

Sağlıklı bir diyet ve ilaç tedavisi ile birlikte uygulanırsa egzersiz diyabetle mücadelede altın değerinde. Egzersiz yaparak kanınızdaki glikoz düzeyini kontrol edebilirsiniz. 

Fiziksel aktivite vücudun insülin hassasiyetini arttırır. Glikozun yakılmasını sağlayarak kandaki düzeyini düşürür. Düzenli egzersiz sağlıklı kiloya erişmenize, bu kiloda kalmanıza, kan dolaşımınızı hızlandırmanıza, yüksek kan basıncınızı ve kolesterol düzeyinizi aşağı çekmenize yardımcı olur.  

Fiziksel aktivitenizi arttırmadan önce, diyabete bağlı ortaya çıkan, yeni bir egzersiz düzeniyle şiddetlenebilecek hastalıkları değerlendirebilen bir doktora muayene olmanız çok önemli. Diyabete bağlı hastalıklar karaciğerinizi, sinir sisteminizi, kalp sisteminizi, gözlerinizi ve ayaklarınızı etkileyebilir. Doktorunuz tıbbi değerlendirmenin sonuçlarına bakarak size uygun bir egzersiz düzeni önerebilir. 

Araştırmalara göre diyabet hastalarının şiddetli fiziksel aktiviteye başlamadan 5 – 10 dakika açma hareketleri yapması,  5 – 10 dakika düşük yoğunluktaki ısınıp 5 – 10 dakika kadar da dinlenmesi gerekiyor. Doktorunuzun önerisine bağlı olarak bir miktar oksijen aktivitesi de yararlı olabilir.

Yaşlı diyabet hastaları yürüme, dans etme ya da bahçe işleriyle uğraşma gibi daha az yorucu egzersizlere yönelebilir. Hafif ağırlık – yüksek tekrar içeren orta düzeyli egzersizler çoğu diyabetli için uygun.

Diyabet hastalarında kol – bacak ve ayaklarda kan dolaşımı sorunlu olduğu için egzersiz yaparken ayakların yaralanmamasına dikkat etmek gerekiyor. Egzersize uygun ayakkabı seçilmeli; çalışma sonrasında ayaklarda yara bere olup olmadığı kontrol edilmeli. 

Egzersizde susuz kalmamak, aşırı sıcakta veya soğukta egzersiz yapmamak önemli. Fiziksel aktivitelerde bulunan Tip 1 diyabet hastalarının hipoglisemiye karşı önlem almaları da şart.