Diyabet Türleri ve İnsülin Hormonu

Diyabette vücut yeterince insülin üretemez; üretilen insülini etkili biçimde kullanamaz. İnsülin hormonu şekeri parçalarına ayrıştırarak enerji üretmeden sorumlu. Araştırmalara göre, vücut kendi başına bu ayrıştırma işlemini gerçekleştiremediğinde glikoz ve yağ kanda kalıyor; yaşamsal sistemler bundan olumsuz etkileniyor. Özellikle ABD’de 23 milyondan fazla insanın diyabet hastalığına yakalandığı rapor ediliyor. Diyabetin pek çok türü var.  

Tip 1 diyabet

Tip 1 diyabet hastalığında vücutta insülin üretimi yapılamaz. Glikozu parçalarına ayrıştırabilmek için dışarıdan insülin takviyesi almak gerekir. Tip 1 diyabet hastalığı büyük çoğunlukla çocuklukta ortaya çıkıyor; hatta önceleri bu hastalığa çocuk diyabeti bile denmiş. 

Diyabet hastalarının %5’i Tip 1 diyabet hastalığından yakınıyor. Tip 1 diyabet başka hastalıklarla, ameliyat – ilaç tedavisi gibi nedenlerle de gelişebilir. 

Tip 2 diyabet 

Tip 2 diyabet 40 yaş ve üzerinde olan diyabet hastalarının %90-95’inde görülüyor. Tip 2 diyabet hastalığında mekanizma yine aynı: Vücut yeterince insülin hormonu üretemez ya da üretilen insülin glikozu parçalarına ayırmaya yeterli olmaz. 

Tip 2 diyabet hastalarının çoğu diyabet olduğunun farkında bile değil. Bu hastalığa yakalanmaya yatkın kişilerin ailesinde hastalığı taşıyanlar, ya da taşımış olanlar olabilir. Diğer risk faktörlerinde aşırı kilolar, kötü beslenme alışkanlıkları, düzenli fiziksel aktivite yapmamak başta geliyor. Tip 2 diyabet hastalığı taşıma riskiniz varsa, hastalıktan korunmak için sağlıklı yaşam tarzını alışkanlık haline getirmeniz gerekiyor. 

Diyabetin hafifi olur mu?

Kandaki şeker düzeyinin normali aşmasına rağmen diyabet düzeyinde kabul edilmemesine hafif diyabet adı veriliyor. Kimine göre bu durum son derece olağan; kimi de soruna mutlaka müdahale edilmesi gerektiğini savunuyor. 

Bazı kaynaklara göre hafif diyabet vücuda, kritik önem taşıyan sistemlere ve organların çalışmasına büyük zarar veriyor olabilir. Doktorlar hafif diyabet hastalığını tespit edebilmek için aç karnına plazma glikoz testi ya da ağızdan glikoz tolerans testi uyguluyor. 

Hafif diyabet hastalığına yakalananlarda yüksek kan basıncı ve koroner kalp yetmezliği riski de artıyor. Hafif diyabet hastasıysanız, sağlıklı bir yaşam biçimine sahip olmanız hastalığınızın Tip 2 diyabet hastalığına dönüşmemesinde yaşamsal önemde. 

Hamilelikte diyabet bebeğe zarar verir mi?

Yüksek glikoz düzeyine uyum sağlayamayan hamile kadınlar gebelik döneminde diyabet hastalığına yakalanabilir. Hastalık düzeyinin ilerlememesi, hem anneye hem de anne karnındaki bebeğe zarar vermemesi için hastalığın sürekli kontrol altında tutulması kritik önemde. 

Gebelik döneminde diyabete yakalanan kadınların ileride diyabet hastası olma ihtimalleri yüksek. İnsülin direnci, annenin insülin kullanamaması gebelikte diyabet hastalığını tetikleyebilir. Bu sorun anne karnındaki bebeğin şeker düzeyinin artmasına, çok fazla kilo almasına neden olabilir.