Diyabet Hastalığı ve Beslenmenin Önemi

Diyabet hastalığının yüksek kan şekeriyle bağdaştırılan her iki türüyle de mücadelede silah belli: Diyet. ABD’de diyabet tanısı konanların %10’dan azı Tip 1 diyabet hastasıyken insülin yokluğuna bağlı Tip 2 %90 oranında gözlemleniyor. Diyabetle başa çıkabilmek, diyeti doğru uygulayabilmek için mutlaka doktorunuza danışmalısınız. 

Diyabette beslenmenin önemi var mı?

Tip 1 diyabet doğuştan bağışıklığınızla ilgili: bağışıklık sistemi pankreastaki beta hücrelerine saldırıyor, onları yok ediyor. Sonuçta şekerin kandan hücrelere iletilmesini sağlayan insülin hormonu üretilemiyor. Bilimciler Tip 1 diyabet hastalığının tam olarak nasıl önleneceğini henüz bilmiyorlar. 

Hücrelerin insülin hormonuna cevap vermemesi anlamına gelen “insülin direnci” Tip 2 diyabetin karakteristik özelliği. Tip 2 diyabet hastalarının %80’inden fazlası aşırı kilolu. Normal kilo aralığında kalmak, tahıllı ürünler tüketmek, sağlıksız yiyeceklerden kaçınmak riski azaltmaya yardımcı olarak Tip 2 diyabetin ortaya çıkmasını önleyebilir. 

Bazı araştırmalara göre Akdeniz diyeti diyabet hastalığına yakalanma riskini azaltmada etkili. Akdeniz diyeti ağırlıkla meyve, sebze, kabuklu yemiş, tohum, baklagil, tam tahıl, zeytin ve zeytinyağı, düşük yağlı süt, yoğurt, şarap, elbette balık, olabildiğince az kırmızı ve beyaz et içerir. 

Diyabete hangi yemek iyi gelir?

Diyabetle hakkıyla mücadele edebilmek için glisemik endeksi düşük, çözülebilir lifli, sağlıklı yağlar tüketmek gerekiyor. Glisemik endeks karbonhidratların kandaki şeker düzeyine etkisini gösteriyor. Düşük glisemik yiyecekler yavaşça sindirebilecek, kana emilebilecek şekerler içerdikleri için kan şekerini kontrol etmek kolaylaşıyor. 

Fasulye, yerfıstığı, kabuklu yemişler, greyfurt, havuç ve tam tahıllı makarna düşük glisemik yiyeceklere örnek. Yulaf, sebzeler ve baklagiller gibi çözülebilir lifli yiyecekler de kan şekerini düzenlemede etkili. Zeytinyağındaki doymamış yağ içeriği ve ceviz, somon gibi yiyeceklerdeki omega 3 diyabetle ilişkili kalp hastalıkları riskini de azaltıyor. 

Diyabette hangi yiyeceklerden uzak durulmalı?

Yüksek glisemik, sağlıksız yağlı, çok sodyum içeren yiyecekleri tüketmekten kaçının. Beyaz ekmek, beyaz pirinç, fırında pişirilmiş patates kan şekerini anında yükselten glisemik yiyeceklerden bazıları. Et ve süt içindeki doymuş yağlar, işlenmiş yiyeceklerdeki trans yağlar kalp hastalıklarına yakalanma riskinizi arttırabilir. Diyabet hastaları sodyum (tuz) tüketimine özellikle dikkat etmeli: yüksek kan basıncı ve felç riski var. İşlenmiş yiyeceklerden, yüksek oranda sodyum içeren restoran yemeklerinden uzak durmak kritik önemde. 

Sağlıklı beslenmek, fiziksel aktivitenizi arttırmak kilo vermenizi sağlar; kalp rahatsızlıkları, körlük, işitme kaybı gibi hastalıklara yakalanma riskinizi azaltır. Diyabetle birlikte oluşan diğer sağlık sorunlarını doktorunuza danışabilirsiniz.