Diyabet hastalarının uyku problemleri

Diyabetle mücadele eden kişilerin sorunları saymakla bitmez. Bunlardan biri de uyku. Diyabetli kişilerin çoğu bu tür sorunlarla karşı karşıya. Amerika Ulusal Uyku Vakfı’nın yaptığı bir araştırmaya göre Amerika Birleşik Devletleri’ndeki diyabet hastalarının yaklaşık % 63’ü çeşitli uyku sorunları çekiyor. Üstelik bu tür insanların uykuya olan ihtiyaçları hastalığın seyrine bağlı olarak artıyormuş. 

Özellikle Tip 2 diyabet hastaları başta olmak üzere tüm diyabet türlerinde en fazla görülen uyku sorunları: Uyku Apnesi, Huzursuz bacak sendromu ve tabii ki sık tuvalete kalkma. Şimdi gelin bu sorunlara yakından bakalım.

Uyku apnesi: Uyku apnesi, uyku esnasında meydana gelen bir rahatsızlık. Tam olarak meydana gelen olay ise rahatsızlıktan şikayetçi olan kişinin belli bir süre ile nefes almasının gecikmesi. Bu süreç, birkaç saniye ila birkaç saat arasında değişkenlik gösterebilir. Nihayetinde kişi, duyularına tekrar hakim olduğu zaman, nefes alıp verme problemleri yaşayabileceği gibi kalp atış hızı da artabilir.

Uyku apnesi eğer ilk aşamalarda teşhis edilmezse, daha ciddi olumsuz sonuçlar doğurabilir. Hatta ölüme kadar götürme riski söz konusudur. Bu tip hastalıklarla ilişkilendirilen başlıca problem, hastaların rahatsız olduklarının farkında olmamalarıdır. 

Huzursuz bacak sendromu: Huzursuz bacak sendromu sinir sistemiyle ilişkili. Bu sorunda bacaklarınız sözden anlamıyor. Sürekli titreyerek hareket ediyor. Uykuya Dalmanız ne mümkün. Uyuyabilirseniz bu defa sağa sola tekmeler savuruyorsunuz. 

Huzursuz bacak sendromunun iki tipi var. İlki başka bir etken olmaksızın ortaya çıkıyor. Belirtilerden yola çıkılarak tedavi uygulanıyor. Yaşam tarzınızda bazı değişikliklerle kontrol altına alınıyor. İkincisi başka bir sorunla birlikte geliyor. Özellikle şeker hastalığı, Anemi kökenli Demir Eksikliği ve hamilelik bunlardan en bilinenleri.

Sık tuvalete çıkma: Diyabet hastalarının sık sık tuvalete gitme ihtiyacı duyduğu biliniyor. Bunun nedeni tabii ki vücudun çok fazla suya ihtiyaç duyması. E içilen suyun da dışarı atılması şart. Hal böyle olunca geceleri sık sık tuvalete kalkmak diyabet hastaları için adeta rutin bir düzen. Bu durumda kaliteli uyku diye bir şeyden söz etmek de ne yazık ki mümkün olmuyor. Bu durumda yapabileceğiniz en iyi şey yatmadan 1 saat önce su içmeyi bırakmak. Bu şekilde gece tuvalete kalkma ihtiyacınız azalacak siz de rahat bir uyku çekebileceksiniz. 

Şişmanık: Şişmanlık hemen her uyku probleminin yakından ilişkili olduğu bir sorun. Özellikle uyku apnesi ve horlama bunlardan en fazla görülenleri. Diyabete bağlı gelişen şişmanlık çok fazla görülmese de şeker hastalığı da olan bir obezseniz uyku sorunları çekeceğiniz garanti. Çözümüyse aslında çok basit: kilo vermek. Biliyoruz bu öyle söylemesi kadar kolay değil. Ancak unutmayın ki fazla kilolarınız yalnızca uykunuzu değil genel sağlığınızı pek çok açıdan etkiliyor. Bu nedenle dikkatli olmak şart.

Diyabete bağlı uykusuzluğa çözüm var mı?

Olmaz mı hem de çok. Bakalım ne yaparsak uykusuz günlere veda edermişiz.

Gevşeme ve nefes teknikleri öğrenin. Gevşeme ve nefes teknikleriyle günün sıkıntısından stresinden kurtulup bebekler gibi uyuyabilirsiniz. 

Doğa sesleri yardımcınız olabilir. Rüzgar, dalga ya da kuş sesleri dinleyin. Bu şekilde rahatlayabilirsiniz. 

Egzersiz yapın. Yatmadan önce egzersiz yapmak hem vücudunuzu yorar hem de endorfin salgılayarak kendinizi daha iyi hissetmenizi sağlar. Bu şekilde kendinizi daha rahat hisseder ve kolayca uykuya dalarsınız. 

Alkol ve kafeinden uzak durun. Bunlar uykunun en büyük düşmanlarından. Bu nedenle özellikle akşam saatlerinde alkol ve kafeinden uzak durun. 

Yatağa girmeyin. Yanlış duymadınız. Yatağa yalnızca uyku ve cinsel aktiviteler için girin. Televizyon izlerken ya da kitap okurken yatakta yatmayın. Bu şekilde vücudunuzun yataktayken uyumaya güdümlenir, yatak içinde dönüp durmaktan kurtulursunuz. 

Diyebet hastalarının uyku problemleri hakkında ayrıntılı bilgi ve durumunuza özel tavsiyeler için uzman yorum olarak