Diyabet hastalarına içki yasak mı?

Diyabet hastası olanlar alkole dikkat etmeli; çünkü alkol sorunu daha da kötüye götürebilir. Alkol karaciğerin kandaki şeker oranını düzenleme görevini yerine getirememesine neden olur. Alkolün diyabet hastalarının kullandığı bazı ilaçlarla olumsuz etkileşmesi de cabası. Nadiren içki içseniz bile bunu doktorunuza söylemelisiniz. Böylece doktorunuz sizin için hangi ilaçların daha uygun olacağını belirleyebilir. 

Alkol diyabet ilaçlarıyla etkileşir mi?

Ne kadar içtiğinize bağlı olarak alkol kandaki glikoz düzeyinin artmasına ya da azalmasına neden olabilir. Bazı diyabet hapları (meglinitidler ve sulfonilüre grubu antidiyabetik ilaçlar) pankreası daha fazla insülin üretmeye teşvik ederek kandaki şeker oranını düşürme işlevinde. Alkolün ve ilaçların kan şekerini düşürücü etkisi birleşince acil tedavi gerektiren hipoglisemi (kan şekeri yetmezliği) ya da “insülin şoku” hastalığı ortaya çıkabilir.

Alkol karaciğerin görevini yapmasını engeller mi? 

Alkol alınca karaciğeriniz kandaki şeker oranını düzenlemektense alkolü kandan dışarıya atmaya çalışır. Sonuç: Kandaki glikoz oranınız zaten düşükse kesinlikle alkol almayın.

Diyabet hastaları aç karnına mı içmeli?

Yiyecekler alkolün kan dolaşımına karışma hızını yavaşlatır. İçki içecekseniz kraker ya da kızarmış ekmek gibi abur cubur yiyecekler atıştırarak alkolün emilmesine yardımcı olun.

Alkolden önce kan şekerine baktırsak?

Alkol karaciğerinizin glikoz üretme yeteneğini körelttiği için alkollü içecekler almadan önce kesinlikle kan şekerinize baktırmalısınız.

Alkol hipoglisemiye neden olur mu?

Alkol alımını izleyen birkaç dakika içinde (ve sonraki 12 saat boyunca) kan şekeri düzeyiniz düşer. Alkol tüketiminden sonra, kandaki glikoz düzeyine baktırarak normal aralıkta olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Kan şekeriniz 100 mg/dL’nin altındaysa düzeyi yükseltebilmek için abur cubur yiyebilirsiniz. 

Yavaş içmek çözüm mü? 

67,5 kiloda birinin kanından bir şişe şarabın atılması yaklaşık 2 saat sürüyor. Çok fazla alkol almak diyabet hastalarını sersem, uykulu ve dengesiz hissettirebilir. Diyabet hastası olduğunuzu belirten bir bileklik takarak çevrenizdeki insanları uyarabilirsiniz. Hipoglisemi hastasıysanız, kandaki glikoz düzeyinizi yükseltebilmek için yiyeceğe veya glikoz tabletlerine ihtiyacınız olabilir. 

Diyabet hastaları ne kadar içmeli? 

Doktorunuz güvenli olarak tüketebileceğiniz alkol miktarını size söyleyecektir. Sağlık koşullarınıza bağlı olarak hiç alkol almamanız da gerekebilir. İçin ama her şey sağlık için. Sakın unutmayın.