Diyabet Hakkında Bilmeniz Gerekenler

Diyabet efsanelerle dolu. Diyabet oldum diye hayatın tadı tuzu kalmayacak sanıp korkmayın. Gelin diyabet efsanelerine birlikte göz atalım.

Diyabet Hakkında Bilinmesi Gerekenler

Diyabet olduğunuzu öğrendiyseniz etraftan diyabetle ilgili dedikoduları duymaya da başlamışsınızdır. Çok şeker yemek diyabete neden olur, diyabette yiyecek seçerken çok fazla kurala uymanız gerek, sevdiğiniz bütün yiyeceklerden vazgeçeceksiniz gibi bir sürü efsane dolaşır durur. Siz efsanelere kulak asmayın. Gelin doktorlar diyabet hakkında neler söylemiş birlikte bakalım.

Çok Fazla Şeker Yemek Diyabete Yakalanmama Neden Olur Mu?

Diyabetin nasıl ortaya çıktığı tam olarak bilinmiyor. Bilinen bir şey varsa da çok şeker yemenin diyabete yakalanmakla ilgisi olmadığı. Diyabetin başlangıcı vücudunuzun yiyecekleri enerjiye dönüştüren yapısında sorun olmasına dayanıyor. Pankreasta bulunan insülin homonu vücuttaki şekeri yakarak enerjiye dönüştürüyor. İnsülin az salgılandığında da diyabet kapıyı çalıyor.

Diyabet Hastaları Yemek Yerken Çok Dikkatli Mi Olmalı?

Diyabetiniz varsa ne yediğiniz önemli oluyor. Ama bu sevdiğiniz her yiyecekten kısacaksınız anlamına gelmiyor. Yalnızca diyabet ilaçlarınızla uyumlu, kan şekerinizi olumsuz etkilemeyecek yiyecekler yemelisiniz. Bunun için diyabetinize uygun bir diyet planı yapabilirsiniz.

Karbonhidratlar Diyabet Hastaları İçin Zararlı Mı?

Karbonhidratların kan şekeri üzerindeki etkisi çok büyük. Yine de karbonhidratlar aynı zamanda vitamin, mineral ve lif gibi sağlıklı besinler de içeriyor. Bu yüzden siz de karbonhidratlı yiyeceklerden tüketecekseniz mutlaka besin içerenleri tercih edin. Örneğin tam tahıllı ekmekler, fırınlanmış ürünler, lifli meyve ve sebzeler gibi.

Diyabet Hastaları İçin Protein Karbonhidrattan Daha Mı İyi?

Evet. Çünkü karbonhidrat kan şekerinizi çok yükseltiyor. Onun yerine proteinli besinlere ağırlık vermeniz daha sağlıklı. Ama dikkatli olun. Çünkü diyabet hastaları için çok fazla protein de zararlı.

En Sevdiğim Yiyeceklerden Vazgeçmek Zorunda Mıyım?

Diyabet olduğunuzu öğrendiğinizde en çok üzüldüğünüz şey bu olmalı. Ama işin aslı bu kadar dramatik değil. Gelin en sevdiğiniz yiyecekleri nasıl yiyebileceğinize bakalım:

  • Onların hazırlanma şeklini değiştirin.
  • Sürekli yediğiniz yiyecekleri en sevdiklerinizle değiştirin.
  • Menülerinizin boyutunu küçültün.
  • Diyet programınıza uyarsanız en sevdiğiniz yiyecekleri kendinize ödül olarak verin.

Ve unutmayın. İyi bir diyetisyen size diyet programı yaparken içine en sevdiklerinizden de katacaktır.

Tatlılardan Vazgeçmek Zorunda Mıyım?

Tabii ki hayır. Diyabet diyetinizde tatlılara da yer var. Bakalım nasıl oluyor:

  • Tatlılarınızda tatlandırıcı kullanın.
  • Tatlı miktarınızı azaltın. Örneğin iki top dondurma yerine bir top yiyin. Veya tatlınızı arkadaşlarınızla paylaşın.
  • Diyet programınızı uyguladığınızda kendinizi tatlıyla ödüllendirin.
  • Tatlıları daha besinli yapın. Mesela kendiniz hazırlıyorsanız içine bol bol meyve koyabilirsiniz.
  • Tatlı anlayışını biraz daha genişletin. Örneğin meyve de bir tatlı, tam buğday unuyla yapılmış bir kurabiye de.

Tatlandırıcılar Zararlı Mı?

Tatlandırıcı demek az şeker demek değil, az kalori demek. Yani şeker yediğinizde de tatlandırıcı kullandığınızda da vücudun algıladığı şeker miktarı aynı. Ama diyabet hastaları için uygun olan tatlandırıcılar da var. Sizin için hangi tatlandırıcının en uygun olacağını en iyi şekilde doktorunuz belirleyebilir. Ayrıca içinde doğal tatlandırıcı bulunan besinlerin tadını çıkarmanız da yapacağınız en sağlıklı hareket olur.

Artık diyabet efsanelerinden kurtulduysanız diyabetli hayatınıza çok daha rahat ve huzurlu başlayabilirsiniz. Biraz egzersiz ve aksatılmayacak bir ilaç programıyla birlikte ne istiyorsanız yiyebilirsiniz. Ama kuralı biliyorsunuz: kan şekerinizin yükselmemesi gerek. Yani yediklerinize biraz dikkat etmek, öğünlerin boyutunu küçültüp sıklığını arttırmak, bir de doktorunuzun önereceği diyet planını uygulamak diyabeti sorunsuzca yenmenize yetecektir. Diyabet uyumlu beslenme adlı makalemizi de mutlaka okuyun.