Diyabet Belirtileri ve Hastaların Bilmesi Gerekenler

Yemekten sonra ne olur? Ne yediysek sindirilir; kan dolaşımına gönderilen glikoz (glukoz, glükoz vb. = şeker) parçacıklarına ayrılır. İşte burası kritik: kandaki şeker normal düzeyde tutulmalı. Bu görev insülin hormonuna düşüyor. Pankreasta üretilen insülin kandaki şeker düzeyini normal aralıkta tutuyor. Bu hormon aracılığıyla parçalarına ayrıştırılan glikoz çeşitli aktivitelerde kullanılacak enerjiye dönüştürülmek üzere hücrelere gönderiliyor. İnsülin bu işe yetecek düzeyde değilse veya gerektiği gibi kullanılamıyorsa kandaki şeker düzeyi artıyor. İşte bu soruna diyabet diyoruz.

Sık İdrara Çıkma Diyabet Belirtisi mi?

Araştırmalara göre evet. Sürekli idrara çıkma gereksinimi diyabetin erken belirtilerinden. Kan atıkların ayrıştırıldığı, vücut tarafından ihtiyaç duyulan maddelerin emildiği böbreklere gidiyor. Normal şartlar altında, kandaki glikoz miktarı normal düzeyin üzerindeyse böbrekler glikoz fazlasını emerek idrarla atılmasını sağlıyor. Bu işlem süresince, glikoz böbreklerin suyu tekrar emmesini engelliyor. Sonuçta idrar miktarı artıyor; sürekli idrara çıkma ihtiyacı ortaya çıkıyor. İdrarla kaybedilen sıvı hacmine bağlı olarak aşırı sıvı kaybı gözlemlenebiliyor.

Diyabet ve Susuzluk İlişkili Mi ?

Bazı araştırmacılara göre, aşırı derecede susamak diyabet hastalığının açık belirtilerinden. Sık idrara çıkmayla çok sıvı kaybedince susuzluk hissi daha da artıyor.

Açlık Diyabet İşareti Mi ?

Hem açlık hem de kilo kaybı diyabet belirtileri. Diyabet hastalığında, hücreler kandaki glikozu enerjiye dönüştüremiyor. Glikoz gereksinimi giderilemeyince Açlık Hissi beliriyor. Diyabet hastası yemek yese de yiyeceklerden alınan glikoz hücrelerde enerjiye çevrilemiyor. Glikozu parçalarına ayrıştıramayan vücut enerji alabilmek için yağları yakınca kilo kaybı ortaya çıkıyor.

Bulanık Görmeyle Diyabet İlişkili Mi ?

Diyabet hastalığı görme bozukluklarına yol açabilir. Kandaki yüksek glikoz oranı gözlerde glikoz yığılmasına, sıvı birikmesine neden olabilir. Göz merceği şişince görüş de bulanır.

Diyabet Hastaları Neden Hep Yorgun Olur?

Diyabet hastalığına yakalananlar daha çabuk yorulurlar. Hücreler enerji kaynakları olan glikoza erişemeyince, fiziksel aktivite için gereken enerji üretilemeyince hastada yorgunluk, tükenmişlik, halsizlik belirtileri ortaya çıkar.

Diyabet Hastalarının İdrarı Neden Hoş Kokuludur?

Yağların ve kasların yakılması keton adı verilen bir madde ortaya çıkarır. Keton hem nefese hem de idrara hoş, meyve aromalı bir koku katar. Rutin idrar testiyle keton miktarı belirlenebilir.

Sık Enfeksiyon Diyabet Belirtisi mi?

Sık enfeksiyon kapma Tip 2 diyabet hastalığının potansiyel habercilerinden. İdrar kesesi, deri ve/veya dişeti enfeksiyonları diyabet hastalarında yaygın görülüyor. Tekrarlayan mantar hastalığına yakalananlarla aşırı susama, sık idrara çıkma, bulanık görme belirtilerini gözlemleyenler mutlaka diyabet tarama testinden geçmeli.