Dişleri beyazlatan yiyecekler

Buzdolabınızdaki yiyeceklerin çoğu şaşırtıcı bir şekilde dişlerinizdeki kirlilikle mücadele edebilir ve aslında dişlerinizi beyazlatabilir. Yaşlanmanın belirtilerinden birisi dişlerinizin rengindeki değişikliktir. Beyazdan sarıya yavaşça geçiş milyonlarca insanı rahatsız eder: A.B.D’de her yıl 1 milyar dolardan fazlası diş beyazlatıcı bantlara ve milyonlarca fazlası da diş hekimlerine tedavi olmaya harcanır. Geçen senenin sonlarına doğru yapılan bir araştırmaya göre, talepte herhangi bir değişiklik gözlemlenmemektedir.

Bazı alışkanlıklar da parlak gülümsemelerinizi karartabilir. Tehdit listenin en başında sigara kullanmak gelir. Bunun yanı sıra, yediklerimiz ve içtiklerimiz çok büyük fark oluşturabilir. Kahve, çay, üzüm suyu ve şarap (kırmızının yanı sıra beyaz şarap da – beyaz şaraptaki bazı parçalar diş yüzeyini lekeler) dişlerinizi lekeleyen içeceklerin başında gelmektedirler. Aynı zamanda fosforik asit içeren pek çok soda da diş minesinin aşınmasına ve böylelikle altındaki sarı dentin tabakasının ortaya çıkmasına neden olur.

Aşağıda sıralanan yiyecekler dişlerinizi beyazlatmaya yardımcı olan en bilinen yiyeceklerdir. Önemli bir hatırlatma: sonuçların ortaya çıkması zaman alabileceği için bu beyazlatma yöntemini kullanırken sabırsız olmayın.

Kereviz, elma ve havuç

Bunlar ve bunlar gibi gevrek sebzeler ve meyveler vücudumuza yerleştirilmiş doğal bir diş temizleyici olan tükürük salgısını artırırlar. Bu meyvelerin ve sebzelerin gevrekliği çiğneme esnasında dişlerinize sürtünerek temizliğe katkıda bulunur.

Brokoli

Bu çok faydalı sebze kansere ve kalp hastalarına karşı antioksidan olma özelliğinin yanı sıra diş minenizin üzerine asitlere karşı dayanıklı bir film çekerek dişleriniz için de bir koruyucudur. Brezilya’da yapılan bir araştırmaya göre soda asidinin diş minenize verdiği zararın önemli bir kısmı brokoli banyosu ile önlenebilmektedir.

Portakal ve Ananas

Bu meyveler tükürük salgısını artırıcı özelliğe sahiptirler. Dahası, portakal kabuğunun beyaz kısmını dişlerinize sürtmek dişlerinizdeki tartar birikimini önler ve gülüşünüzü biraz daha parlaklaştırır.

Limon suyu

Limon suyunun doğal bir açıcı olduğunu hepimiz biliriz (saçınıza biraz sürdüğünüzde ve güneşe çıktığınızda ne olduğunu düşünün). Limon suyunu kabartma tozuyla ya da tuzla karıştırarak dişlerinizi fırçalamak ya da beyazlatmak için bir macun oluşturabilirsiniz. Limon asidi diş minenize zarar verebileceği için bu işlemi uyguladıktan sonra ağzınızı çok düzgün bir şekilde temizlediğinizden emin olun.

Çilek

Diğer üzümsü ve açık renkli meyvelerin aksine, çilek dişlerinizde leke bırakmaz. Bunun aksine, dişlerinizi fırçalar. Bu etkiyi ezilmiş çileklerle kabartma tozunu karıştırarak oluşturabileceğiniz macunla artırabilirsiniz Bu karışımı dişlerinize sürün ve 5 dakika bekletin. Daha sonra çok güzel bir şekilde durulayın.

Elma Sirkesi

Elma sirkesi dişleriniz için harika bir leke temizleyicidir. Önemli bir miktarı ağzınıza doldurulduğunda dişlerinizin beyazlatılmasına yardımcı olacak olsa dâhi pek de tatlı bir tedavi yöntemi değildir. Eğer elma sirkesi tek başına pek de ilginizi çekmiyorsa, şu alternatifi deneyebilirsiniz: elma sirkesini kabartma tozu ile karıştırarak diş macunu elde edin ve bunu dişlerinize sürün.

Shiitake Mantarı

Bu mantarların gizli içeriği lentinan adı verilen şekerdir ve bu şeker bakterilerin ağzınızda diş plakası oluşturmasını engeller. Bu sayede dişlerinizin çürümesini ve diş minenizin aşınmasını da engellemiş olur.

Susam tohumu

Yapılan araştırmalara göre, bu küçük tohumlar dişlerinizdeki plakaların azaltılmasına yarayan temizleyici bir fırça görevindedirler. Ayrıca diş sağlığınız açısından faydalı olan kalsiyum minerallerinin de vücuda alınmasını sağlarlar. Badem gibi kuru meyveler de aynı plaka temizleyici etkiye sahiptirler.

Dişlerinizde oluşan lekeleri önleyebilmek için dişlerinizi fırçalayın ya da her leke oluşturucu yiyecek ve içeceği tükettikten sonra ağzınızı iyice çalkalayın. Aynı zamanda diş beyazlatıcı yiyecekleri beslenme biçiminize dâhil ederek etkilerini daha da artırabilirsiniz.