Dişçi korkusunu yenebilir miyim?

Bizi diş doktorundan kaçıran temel şey acıdan korkmamız. Ama iyi haber: artık hem acıyı azaltacak hem de bizi rahatlatacak birçok ilaç ve teknik var.

Acıyı yok etmek için kullanılanlar

Lokal anestezi. Dişinize acı verecek herhangi bir uygulama öncesi lokal anestezi yapılır. Bu en yaygın yöntem. Küçücük bir iğneyle diş etinize ilaç verilir. O bölge uyuşur. Ne acı hissedersiniz ne de ağrı.

Lazer. Bazı doktorlar artık çürüklerin tedavisinde lazer yöntemini kullanıyor. Lazerle çürük bölge çıkarıldıktan sonra dolgu yapılıyor. Normal dolgu yönteminden daha acısız.

Elektriksel ileti. TENS olarak da bilinir. Lokal anesteziye alternatif yöntem. Bant şeklinde petler yüzünüze yerleştiriliyor. Bölgeyi uyuşturacak elektrik akımı gönderiliyor. En iyi yanıysa akımın seviyesini kendiniz kontrol ediyorsunuz.

Nitröz oksit. Onu kahkaha gazı olarak duymuş olabilirsiniz. Maske yoluyla uygulanıyor. Nitröz oksit gazıyla rahatlıyorsunuz, gevşiyorsunuz. Stres sıkıntı kalmıyor.  Doktor dişinizle ilgilenirken siz rahatça oturuyorsunuz. Çok hafif bir gaz; kısa bir süre sonra uyuşukluk da geçiyor. Üstelik bir de iyi yanı var. Büyük diş operasyonlarında işlemden sonra 12 saat süreyle bir şeyler yiyip içmek yasak olduğu halde bir tek bu yöntemde yemek içmek serbest.

Damar içi sakinleştirici. Kol ya da el damarından verilen ilaçlarla uyuşmanız sağlanıyor. Aşırı stresli ve heyecanlı hastalara yapılıyor.

Ağızdan verilen sakinleştirici. Ağız yoluyla verilen sakinleştiriciler merkezi sinir sisteminde çalışarak rahatlamanızı sağlıyor. Ama genellikle önerilmiyor. Çünkü etkisinin hissedilmesi uzun sürüyor. Uyku hali operasyondan sonra birkaç saat süreyle devam ediyor.

Genel anestezi. Özetle hastanın uykuya dalması. Diş tedavilerinde sık kullanılan bir yöntem değil. Ama çok korkuyorsanız, dişçi fobiniz varsa, operasyon da büyükse genel anestezi uygulanabilir. Hastane ortamında uygulanması daha sağlıklı. Çünkü riskleri var. Kan basıncı, kalp atışı gibi değerler kontrol altında tutulmalı.

Dişçi korkusunu kontrol etmenin yolları

Doktorunuz acı hissetmemeniz için elinden geleni yapıyor. Uyuşturan ilaçlar, sakinleştiriciler, rahatlatıcılar. Ama siz hala doktoru görünce tir tir titriyorsanız işte bunu yenmenize yardımcı birkaç taktik:

Oyalanma taktikleri. Stresi azaltmak için kafanızı dağıtacak, sizi meşgul edecek başka bir şeyle ilgilenin. Örneğin mp3’ünüzü ve kulaklığınızı yanınızda götürebilirsiniz. Dinleyeceğiniz müzikler rahatlamanızı sağlayabilir. Hem böylece doktorun dişinizde çıkardığı sesleri de duymazsınız.

Rahatlama teknikleri. Araştırmalara göre rahatlama teknikleri doktor korkusunu yenmede epey etkili. Üstelik birçok yolu var. Size uygun olanı seçebilirsiniz:

•    Yönlendirilmiş hayal kurma. Operasyon sırasında sizi rahatlatan, mutlu eden ya da eğlendiren bir şeyi düşünmeniz stresi, heyecanı alıyor. Yapmanız gereken tek şey sadece hayale odaklanıp o hayali her ayrıntısıyla beyninizde canlandırmak.
•    Derin nefes almak. Derin ve yavaş nefes alırsanız oksijen vücudunuza iyice dolar. Kendinizi daha rahat hissedersiniz.
•    İlerleyici gevşeme. Bu tekniğin amacı ayak uçlarınızdan başınıza vücudunuzdaki her kasın rahatlamasını sağlamak. Yapmanız gereken tek şey odaklanmak. Kaslarınızın gevşemesi acıyı azaltabilir.
•    Biyolojik geri bildirim. Düşüncelerinizi, hislerinizi, davranışlarınızı değiştirerek stres ve acıyla baş etme yolu. Bir psikolog, Psikiyatrist ya da diş doktoru sizi bu konuda eğitebilir.

Hipnoz. Terapist gözetiminde uygulanır. Korkuyu ve acıyı kontrollü olarak yok edebilir.

Akupunktur. Vücudun değişik yerlerine batırılan küçük iğnelerle yapılıyor. Hatta iğne yerine baskı yoluyla yapılan bir türü de var. Eski ama etkili çözümlerden.

Zihinsel terapi. Dişçiyle ilgili ciddi korkularınız varsa psikolog ya da psikiyatristten yardım alarak korkuyla nasıl başa çıkacağınızı, kendinizi nasıl rahatlatacağınızı öğrenebilirsiniz.