Diş ve Kalp Sağlığı İlişkili Mi ?

Diş ve kalp sağlığı ilişkili mi? Evet ilişkili. Diş sağlığınız kalp sorunlarını tetikliyor. Çürüyene kadar beklemeyin. 

Uzun zamandır sorunlu bir dişiniz var. Ağrımaya da başladı. Belli ki iltihaplandı. Gün boyu sızlıyor. Bir hap alıyorsunuz. Bir tane daha. Yarın doktora giderim diyorsunuz. Ağrı ısrarcı. Kesilmiyor. Boynunuza vuruyor. Sonrasını hatırlamıyorsunuz. 

Bu bir Kalp krizi senaryosu. Acılı Diş Ağrısının kalp kriziyle sonuçlanacağı kimin aklına gelirdi? Kalp ve dişler birbirine dünya kadar uzak demeyin.  

Uzmanlar ikisine de iyi bakmak gerektiği görüşünde. Dişleri zayıf olanlarda kalp sorunları daha yaygın. 

Çürük diş ne yapar?   

Diş çürüklerini hafife almayın. Sadece dişinize değil kalbinize de zarar verirsiniz. Tedavi edilmeyen çürük diş her an enfeksiyon başlatabilir. Siz çürüğün ağrısıyla boğuşurken üstüne bir de kalp krizi gelebilir.

Doktora gitmekten korkmayın. Doğuştan kalbi sorunlu olanlar özellikle dikkatli olmalı.  

Çürük dişlerdeki iltihaplar, dolgu ya da çekim sırasındaki kanamalar enfeksiyona yol açıyor. Bu da kalp krizine açık çağrı anlamına geliyor. 

Başka ne gibi riskler var?

Diş sağlığı kalp kapakçık sorunu olanlarda kritik önemde. 

Diş ya da diş etindeki enfeksiyonlar tedavi edilmeyince kalbe gidiyor. Kapakçıklara yerleşiyor. Kalp romatizmasına neden oluyor.  

Diş eti çekilmesi neye işaret?

Sadece çürük diş olsa iyi. Doktorlar diş eti çekilmesinden yakınanları da kalple ilgili sorunlar konusunda uyarıyor. Hele Yüksek tansiyon varsa. Sigara da cabası. 

ağız sağlığı ve kalp krizi 

Diş eti çekilmesiyle kalp sorunları arasındaki bağlantı kesinlik kazanmış değil ama uzmanlar arada bir etkileşim olabileceğinden kuşkulanıyor.

Diş eti çekilmesi ve damar tıkanıklığı. İki soruna da aynı bakteriler neden oluyor. 

İltihap. Diş eti çekilmesinde oluşan iltihapta CRP (C reaktif protein) düzeyi artıyor. Bakterileri işaretleyerek bağışıklık sisteminin bunları yok etmesini sağlayan CRP iki sorunun ortak paydası.

Uzmanlar diş ve kalp sağlığı konusunda ne diyor?

Diş eti çekilmesi koroner kalp hastalığı gelişimini hızlandırabilir.

Beyin sağlığına ve kan dolaşımına olumsuz yansıyabilir.

İnme riski artabilir.