Diş sağlığı için faydalı besinler

Bakterilerin cirit attığı yerlerden biri ağızımızın içi. Ne yesek bakteri oluşuyor. Bakteriler biriktikçe dişlere zarar veriyor, onları yiyip bitiriyor. Diş çürükleri ve diğer sorunlar da beraberinde geliyor. Ardından hepimizin korktuğu senaryo oluşuyor: diş kayıpları. Diş sağlığımızı korumak çok önemli. Çünkü hem diş operasyonları canımızı acıtıyor hem de kaybettiğimiz bir dişin yerine yenisi gelmiyor. Dişlerimizi korumanın temel yoluysa onları düzenli olarak fırçalamaktan geçiyor. Ama diş sağlığını bir tek fırça ve diş macunuyla koruyamıyoruz. Bu nedenle diş sağlığı için faydalı besinleri bilmemizde de yarar var. İşte diş sağlığı için faydalı besinlere birkaç örnek.

Diş sağlığını korumak için su

Diş sağlığını korumak için su önemli bir faktör. Çünkü su içmek dişimizdeki bakterilerin temizlenmesini sağlıyor ve plağa yol açmasını bir nebze de olsa engelliyor. Hatta florürlü sular normal şişe sulardan daha faydalı. Çünkü florür diş minesini koruyor. Böylece asitler dişlere daha az zarar veriyor.

Peynir diş sağlığını korumaya yardımcı

Diş sağlığımız için faydalı besinlerden bir diğeri de peynir. Süt ve süt ürünlerinin zaten diş sağlığı için birçok yönden faydası var. Peynir sayesinde dişimizdeki minerallerin azalması önlenmiş oluyor. Böylece diş minesi zayıflamıyor ve diş çürüklerinden, diş kayıplarından korunmuş oluyoruz. Bununla da bitmiyor. Peynir aynı zamanda dişimizde bulunan plakların içindeki asitlerin etkisini de azaltıyor. Asitler de dişimizi daha az yiyor.  

Tarım ürünleri de diş sağlığımızı koruyor

Tarım ürünleri deyince aklınıza bin bir tane meyve, sebze ya da baklagiller gelebilir. Ama biz özellikle çıtır çıtır olanların diş sağlığına faydasından bahsediyoruz. Örneğin havuç, elma, armut, kereviz, salatalık gibi. Bu sebze ve meyveleri yerken normalden çok daha fazla tükürük salgılıyorsunuz. Bu tükürük salgısı da bakterilerin ağızda durmasını engelliyor. Nasıl su ağzımızdaki bakterileri temizliyorsa tükürük salgısı da aynı etkiyi yaratıyor. 

Çay dişteki plakları engelliyor

Diş sağlığı için faydalı besinlerden biri de çay. Araştırmalara göre özellikle florür içeren suyla yapılan çay sizi diş kayıplarından bir adım uzaklaştırıyor. Bildiğimiz siyah çay plakların dişlere yapışmasını önleyerek diş sağlığımızı koruyor. Ama unutmayın, çay diş rengimize zarar veriyor. Bu yüzden diş rengimizi korumak için çay içince kısa süre sonra dişlerimizi fırçalamalıyız. 

Kalsiyum diş sağlığımız için en faydalı maddelerden

Kalsiyumun kemik sağlığımıza ne kadar faydalı olduğunu siz de biliyorsunuz. Yeterli kalsiyum almak kemik sorunlarının birçoğundan korunmamıza yardımcı. Araştırmalara göre vücudumuzda bulunan kalsiyumun %99’u kemiklerimizde bulunuyor. Dişlerimiz de kemiklerin önemli bir bölümünü oluşturuyor. Uzmanlara göre diş sağlığını ve genel kemik sağlığını korumak için 19 – 50 yaş arası kişiler günde yaklaşık 1000mg kalsiyum almalı. Özellikle de kadınlar. 50 yaşını aşkın yetişkinlerdeyse bu miktar 1200 mg’a çıkıyor. Kalsiyum bakımından zengin besinlere bakalım: süt, peynir, yoğurt, baklagiller, brokoli, kuru incir, ıspanak, krema. 

Diş sağlığını korumaya yardımcı bitkisel ürünler 

Diş sağlığımızı koruma yolunda bitkisel ürünleri de atlamamalıyız. Hatta bitkisel ürünler hem diş kaybından koruyor hem de diş kaybına neden olabilecek çürüklerin ağrılarını dindiriyor. Diş sağlığımıza faydalı bitkisel ürünlerden ilki karanfil yağı. Kava kava biberi ve Ekinezya da aynı etkide.