Diş macunları sahiden beyazlatıyor mu?

Her gün diş macunlarına bir yenisi daha ekleniyor. Çoğu da diş beyazlatıcı diş macunları. İyi de diş macunları sahiden beyazlatıyor mu?

Beyaz dişleri herkes istiyor. Bu amaca yönelik geliştirilen birçok yöntem var. Diş beyazlatıcı macunlar buna örnek. Çok büyük etkileri yok. Yüzeyde kalan, yeni oluşan lekelerde işe yarıyor diyebiliriz. Bu tür macunlar çoğunlukla diğer beyazlatıcı işlemlerin ardından tamamlayıcı veya koruyucu olarak kullanılıyor.

diş macunuDoğru diş macununu seçmek önemli. Peki ya fırça?

Beyazlatıcı diş macunları dişin doğal rengini açamaz. Oluşmuş çürüklerde geri dönüş sağlayamaz. Ancak yeni çürük ve leke oluşumuna karşı kullanılabilir.

Beyazlatıcı diş macunları günde 2 kez 2 – 4 hafta arası kullanımda etkili olmaya başlar. Kısa süreli uygulamada etkili değiller. Ancak yeni geliştirilen mavi covarine içerikli diş macunları daha kısa sürede sonuç verebilir.

Bu macunların aşırı kullanımı diş minesine zarar verebilir. Kullanmadan önce doktorunuza danışın.

Waterpik cihazı mı diş ipi mi daha iyi?

Diş ipi dişler arasındaki dar alanları temizlemede çok başarılı. Waterpik başka türlü çalışıyor. Diş aralarını tazyikli su sıkarak temizliyor.

İki yöntemin de artıları ve eksileri var. İkisi de sıkıntısız kullanılabilir. Ucuz ve erişilebilir olması  nedeniyle diş ipi daha yaygın ama diş aralarına sıkışan ip yaralara, kanamalara neden olabilir. Dişeti hassasiyeti gelişebilir.

Waterpik bu tür yaralanmalara yol açmıyor. Aksine diş eti hastalıklarının tedavisinde tavsiye ediliyor. Onun da zaafı diş aralarını temizlemede diş ipi kadar etkili olmaması. Karar sizin. Birini seçin.

Elektrikli diş fırçaları işe yarıyor mu?

Klasik diş fırçasıyla dişleri sağlıklı biçimde fırçalamak mümkün. Ancak elektrikli diş fırçalarını da yabana atmamak lazım. Bu alternatif fırçalar hızlı hareketleri nedeniyle plak temizlemede klasik diş fırçalarına göre çok daha etkili. Kullanımında hiçbir sakınca yok. Önemli olan tek nokta, ister elektrikli olanıyla ister klasik diş fırçasıyla dişleri düzenli fırçalamak.

Elektrikli diş fırçası seçerken nelere dikkat etmeli?

Elektrikli diş fırçası seçerken dikkat etmek gereken bazı noktalar var. Bunlardan ilki kullanım rahatlığı. Çok ağır olmayan, elinizden kaymayacak malzemeden yapılmış bir fırça almalısınız.

Kullanımı rahat olmalı: Fırça kıllarının yumuşaklığı da diğer önemli nokta. Elektrikli diş fırçaları normal klasik fırçalara göre çok daha hızlı hareket eder. Diş ve dişetlerini tahriş etme olasılığı daha yüksek. İhtiyacınız olandan sert kıllara sahip fırça alırsanız yarardan çok zarar görebilirsiniz. Bunun için öncelikle doktorunuza danışın ve size uygun olan fırçayı doktorunuz rehberliğinde alın.

Güç seviyesi ayarlanmalı: Elektrikli fırçaların bir avantajı da güç seviyesinin ayarlanabilmesi. Bu özelliği olmayan diş fırçalarını almayın. Bu şekilde daha hassa bölgeleri daha rahat temizleyebilirsiniz.

Zamanlayıcısı olmalı: Çoğu insan dişlerini gerekenden çok daha kısa süre fırçalıyor. Tam temizlenmeyen dişlerde çürük, tartar ve plak oluşuyor. Fırçada zamanlayıcı olmasına dikkat edebilirsiniz. Zaman ayarıyla şipşak diş fırçalamanın önüne geçilebilir.

Şarj edilebilir veya pilli olmalı: Eskiden prize takılan elektrikli diş fırçaları vardı. Taşınabilirlik diş fırçası için önemli olduğundan bunların nesli tükendi. Şarj edilebilen fırçayla elektrikler kesik olsa da yola devam edebilirsiniz.