Dış kulak iltihabı nedenleri

Dış kulak iltihabı yani diğer adıyla yüzücü kulağı, dış kulak kanalının uzun süre tahriş olması ve iltihaplanmasıyla gelişen bir sağlık sorunu. Dış Kulak iltihabına neden olan tahriş, genellikle kulak içine kaçan suyun tam temizlenmemesi ve bu nedenle bölgede bakteri üremesiyle olur. Adını da işte buradan alır. Çünkü yüzücüler sürekli olarak suyun içinde olduğundan kulaklarına su kaçması ve bu nedenle iltihaplanması çok sık rastlanılan bir durumdur. 

Dış kulak iltihaplanmasının bir diğer nedeni de aşırı kulak temizliği. Kulağımızın salgıladığı o sarı sıvı aslında bizi bakterilerden koruyor. Bu sıvıyı temizlemek için kullanılan kulak çubukları da hem bakteri karşıtı sıvıyı yok ediyor, hem de kulak kanalında tahrişe neden olabiliyor. Şimdi dış kulak iltihabı nedenlerine daha geniş bakalım:

Kulak kiri: Biraz önce de bahsettiğimiz gibi kulak kiri aslında bizi bakterilerden koruyan bir tür salgı. Kulağın içini ince bir tabakayla sarıyor ve suyun kulak kanalı derisine değmesini önlüyor. Biz de kulak kirine savaş açınca bu sıvı yok oluyor, kulak kanalı derisi aşınıyor. Bakteriler bayram ediyor. Sonuçta dış kulak iltihabı oluşuyor. 

Kulak kanalı eğiminde sorun: Dış kulak iltihabının bir diğer nedeni de kulak kanalının eğiminde sorun olması. Kulağımızın bizim kulak kiri dediğimiz bir sıvı salgıladığını ve bu sıvının da kulağımızı bakterilere karşı koruduğunu biliyoruz. Ancak kulak kirinin fazlası da zarar. Bu nedenle kulak kirinin dışarı akabilmesi için kulak kanalının eğimli olması lazım. Eğim az olunca kulak kiri dışarı akamaz, ya da tam tersi fazla eğimliyse kulak içinde yeterince kulak kiri birikemez. Sonuç: dış kulak enfeksiyonu.

Enfeksiyonu tetikleyen nem: Dış kulak enfeksiyonuna neden yüzücü kulağı dediğimizi açıklamıştık. Şimdi konuyu daha geniş ele alalım. Bu durum sadece yüzücülerin başına gelmiyor. Duştan sonra ya da aşırı terleme nedeniyle de kulaklar nemli kalabiliyor. Nemli kulak bir de kulak kiriyle korunmuyorsa bakteriler ürüyor, çoğalıyor. Sonuçta da dış kulak iltihabı başlıyor.

Kulak kanalı yaralanmaları: Bunların hepsi temizliğe düşkünlüğümüzden oluyor. Kulak kirine karşı açılan savaş bakterilerin işine yarıyor. Bunlardan biri de kulak kanalı yaralanmaları. Peki kulak kanalı yaralanmaları nasıl oluyor? Tabii ki kulak çubukları ve parmaklar bu işin icabına bakıyor. 

Kulak kiri çok fazla birikirse kaşıntıya neden olabilir. Hal böyle olunca da kulakların içine neler girmiyor ki. Kimi parmağını daldırıyor, kimi kulak çubuklarını kulağından çıkarmıyor, hatta bazı insanlar firkete, makas ucu, tel, tığ gibi keskin uçlu cisimleri kulağına sokuyor. Sonuçta kulak kanalı çiziliyor, yaralanıyor. Kulak kiri de olmadığı için bakteriler coşuyor, dış kulak iltihabı başlıyor. 

Alerjik reaksiyonlar: Bazı insanlar çok alerjik olabiliyor. Özellikle kulaklara takılan küpeler ve bazı saç ürünleri kulak çevresinde alerjik reaksiyona neden olabiliyor. Sonuçta kulak kanalı bu alerjik reaksiyondan etkileniyor. Kaşındıkça kaşınıyor, cilt hassaslaşıyor ve bakterilere açık bir hale geliyor. İşte alerjik reaksiyonlara bağlı dış kulak iltihabı kapımızı böyle çalıyor. 

Kimler dış kulak iltihabı olabilir?

Dış kulak iltihabının nedenlerini saydık. Şimdi sıra risk gruplarında. 

Yüzücüler

Yüzerken bone takanlar

Göl ya da temiz olmayan havuzlarda yüzenler

Kulak kanalında darlık olanlar (örn: çocuklar ya da yapısal sorunları olanlar)

Aşırı kulak kiri salgılayan kişiler

Kulak çubuğu ya da başka şeylerle kulak kanalına zarar verenler

İşitme cihazı kullananlar

Özellikle saç boya ve spreylerine alerjik reaksiyon gösterenler