Diş Kanaması Neyin İşareti ?

Sabah alelacele işe yetişmeye çalışırken diş fırçasının kırmızıya boyandığını görmek tanıdık geliyorsa diş kanamasıyla çoktan tanışmışsınız demektir. Diş kanaması bazılarımız için neredeyse sıradan hadise. Oysa dişetleri de en az dişler kadar özen istiyor. Çünkü dişetleri sadece ağız sağlığını değil, bedenin tümünü etkiliyor.

Çoğu durumda şiş ya da kanayan dişetleri olağandışı bir soruna işaret ediyor. Kanamada onlarca faktör etkili olabilir. Dişeti sorunlarını önlemek içinse birkaç basit taktiği öğrenmekte fayda var.

Fırçalama teknikleri

Dişleri temiz tutmak için sürekli fırçalamak gerekiyor. Ama dişeti çok hassas bir yapı. Yanlış fırçalama dişetine zarar verebilir. Hem dişlerin iyi fırçalanmasının hem de diş etlerinin sağlam kalmasının ilk yolu fırçadan geçiyor.  Klasik ya da elektrikli fırça farketmez. Önemli olan kılların yumuşak ve hassas olması. Doğru fırçayı buldunuz mu? O zaman sıra doğru fırçalama yönteminde. Dairesel hareketlerle hafifçe fırçalamanız yeterli. Birçok kişi fırçayı ileri geri hareket ettirerek fırçalamaya alışkın. Ama bu yöntem dişetlerine zarar veriyor. Kanamaya neden oluyor.

Diş ipi

Diş ipi kullanmak çoğumuzun huyu değil. Oysaki diş ipleri fırçanın ulaşamadığı yerlere ulaşıyor, plaklarla savaşıyor. Dikkat: diş ipi doğru kullanılmazsa kanamaya yol açabilir. İleri geri hızlıca hareket ettirmek yerine yumuşak bir şekilde aşağı ve yukarı daireler çizmek sağlıklı.

Dişeti sorunlarının belirtileri

Dişeti sorunları kapsamlı. Dişeti iltihabı yaygın. Ağız hijyenine dikkat edilmeyince bakteriler dişlere iyice yerleşiyor, plaklar oluşuyor. Dişetleri de bundan nasibini alıyor. Kızaran, şişen, kanayan dişetleri bir türlü geçmek bilmiyor. Diş eti iltihabı can yakmıyor. Hatta ağız sağlığına biraz önem vermeye başlayınca kendi kendine geçiyor. Bu iyi senaryo. Siz yine de dikkatli olun: çünkü kötüleşme ihtimali var. Sorun dişlerin kaybedilmesine dek ilerleyebilir.

Dişeti sorunlarının belirtilerini sıralayalım:

•    Alt ve üst dişleriniz birleşirken ya da bir şeyi ısırırken gariplik
•    Dişler ve dişetleri arasında küçük torbalar oluşması
•    Diş fırçalarken kanama
•    Diş kaybı
•    Ağızda kötü koku ya da tat
•    Dişeti çekilmesi
•    Kırmızı, şiş ve hassas diş etleri

Diş eti iltihabı ilerleyince periyodontit adını alıyor. Diş etleri ve çene kemikleri uyuşuyor. Çünkü iltihap kemiğe dayanıyor. Periyodontit acilen müdahale edilmesi gereken sorunlardan.

Diş kanaması başka neden olur?

Dişlerle ya da dişetleriyle ilgili problemlerin diş kanamasına yol açtığı doğru. Ama nadiren başka durumlar da söz konusu olabilir. Örneğin ağızda çıkan küçük yaralar, sigara içmek, kemoterapi tedavisi görmek ya da hamilelik, Menopoz gibi bazı hormonsal değişimler dişeti hastalıklarını tetikleyebilir. Bu da diş kanaması başlatabilir.

Diş kanaması nasıl önlenir?

Dişlerinizi günde en az iki kez fırçalayın. En önemli, en basit, en kolay kural.

Her gün birkaç dakikanızı diş ipiyle dişlerinizi temizlemeye ayırın. Hem şimdi hem de gelecekte oluşabilecek diş kanamasını önlemek için bu gerekli.

Dengeli beslenin. Kalsiyum ve C vitamini dişler için çok sağlıklı.

Yeterli miktarda su tüketin. Böylece dişlere yapışan bakterilerden kurtulmanız kolaylaşır. Diş kanaması riski de azalır.

Sigarayı bırakın. Her hastalığın çözümü için klasik kuralımız.

Fazla sıcak ya da soğuk yiyeceklere ve içeceklere dikkat edin. Diş kanamalarını etkileyebilirler.

Rahatlayın. Ne ilgisi var demeyin. Stres hormonu vücuttaki iltihaplı yapıları tetikliyor.