Diş ipi kullanmasak olur mu?

Hayır olmaz.  Diş ipi kullanmamak için binlerce bahane üretebiliriz. Ama doktorlara göre diş ipi ağız sağlığımız için çok gerekli. Neden mi? Yediklerimizden arta kalan bakteriler dişlerin en ücra köşelerine yerleşiyor. Zamanla plaklar oluşuyor. Son aşamada dişler çürüyor. Ağız sağlığımızı korumak için onlarca şey üretilmiş. En temel iki ürün diş fırçası ve diş macunu olmadan olmaz ama bu araçlar da sorunu çözmeye yetmiyor. Dil fırçaları, gargaralar, diş ipleri devreye giriyor. Diş ipini pek sevmediğimiz belli. Bahanelere bakalım mı? 

Bahane 1: Yiyecekler dişimin arasında kalmıyor. Diş ipi kullanmama gerek yok. 

Diş ipi yiyeceklerle değil plaklarla savaşıyor. Dişinize yapışan bakterileri size mikroskopla göstersek koşa koşa diş ipi almaya giderdiniz. Çünkü bakteriler plaklara, plaklar çürüklere, çürükler de dişçi koltuğunda geçecek uzun günlere işaret. Plakları önlemenin en etkili yoluysa diş ipi.

Bahane 2: Diş ipini nasıl kullanacağımı bilmiyorum.

Haklısınız. Diş ipini kullanmak gerçekten kolay değil. Ama öğrenebiliriz:

Önce ipi iki elinizin orta parmağına dolayın. 

Sonra başparmaklarınızla destekleyerek yavaş hareketlerle diş aralarınızda kullanmaya başlayın. 

Dişetlerine ulaştığınızda hassas davranmak önemli. Yoksa diş eti sorunları kapıyı çalar.

Tüm dişleriniz için aynı işlemi uygulayın.

Arka dişlerinizde kullanmayı unutmayın. Çünkü çürüklerin çoğu arkada oluşuyor. 

Bahane 3: Ellerim çok büyük.

Ellerinden memnun olmayan sadece siz değilsiniz. Herkesin elleriyle ilgili ufak tefek dertleri var. Bunlar diş ipi kullanmaya engel olmamalı. Üstelik diş ipi aparatlarıyla işiniz çok daha kolay. Diş fırçasına benzeyen Y biçimli bu aparatlarla diş ipi kullanmak dünyanın en zahmetsiz işi. 

Bahane 4: Diş ipine ayıracak vaktim yok.

Diş ipini etkili kullanma süresi 3 – 5 dakika. Ama sadece 60 saniye bile o kadar yararlı ki. Kişisel temizliğinize önem veriyorsanız diş ipi kullanmanın da bunun bir parçası olduğunu aklınıza sokmalısınız. Ayrıca banyoda geçirdiğiniz vaktin çok daha azından bahsediyoruz. 

Gece çok uykunuz geldi ve üşendiniz diyelim. Sabah yapın, öğlen yapın, araba kullanırken, akşam dizi izlerken yapın fark etmez.

Bahane 5: Diş ipi canımı acıtıyor. 

Diş ipi yüzünden dişetleriniz acıyor ya da kanıyor mu? Yanılıyorsunuz. Diş ipi dişeti sorunlarının çözümüne de yardımcı. Doğru kullanırsanız diş ipi hiç can yakmıyor. Dişetlerinizde aşırı kanama varsa kullanmaya bir süre ara verebilirsiniz. 

Diş ipiyle ilgili iyi haber: yaklaşık iki hafta boyunca dişlerinizi düzenli fırçalar ve diş ipi kullanırsanız diş eti sorunları kendi kendine yok oluyor. Beklenmeyen bir etki görürseniz doktorunuza danışmalısınız.

Bahane 6: Dişlerim birbirine çok bitişik. Diş ipi için uygun değilim.

Bahaneler bitmek bilmiyor ama plaklar beklemiyor. Normal diş iplerini kullanmakta zorlanıyorsanız mumlu olanları deneyin. Mumlu diş ipleri dişlerinizin arasında çok daha kolay hareket edebilir. 

Dişlerinizin arası çok açıksa superfloss denen sert uçlu diş ipleri kullanabilirsiniz. Bunlarla hem incecik aralıkları hem de geniş boşlukları rahatlıkla temizleyebilirsiniz. Sizi hala ikna edemediysek doktorunuzdan bu konuda fikir isteyebilirsiniz.

Bahane 7: Diş ipi parçalanıyor.

Kalitesiz diş ipleri kullandığınızda içindeki ipliklerin minik minik çözüldüğünü görebilirsiniz. Bu konuda diş doktorunuza danışmak en iyisi.

Bahane 8: Dişlerimi yaptırıyorum. Bu sıralar diş ipi kullanamam. 

O zaman diş ipi aparatlarını kullanın. Böylesi hem daha kolay olacak hem de diş ipi hasarlı bölgeye değmeyecek.