Diş gıcırdatmanın çözümü yok mu?

Horlama rahatsız eder. Diş gıcırdatma ondan da beter. Diş gıcırdatmanın çözümü yok mu dersiniz? Tabii ki var. Bakalım doktorlar diş gıcırdatmanın çözümü için neler önermiş. 

Gece mışıl mışıl uyuduğunuzu zannedersiniz. Sabah kalktığınızda anneniz, babanız, eşiniz ya da sizinle aynı odada uyuyan talihsiz kimse dişlerinizi nasıl bu kadar gıcırdatabildiğinizi merak eder. Gündüz denersiniz olmaz. İmkansız gibidir. Ama uykuda bunu yaptığınıza herkes hemfikirdir. Hele de uyandığınızda baş ağrısı ya da çene ağrısı çekiyorsanız dişlerinizi gıcırdatıyorsunuz demektir.

Siz de uykuda dişini gıcırdatan ya da sıkanlardan mısınız? Diş gıcırdatmanın tıptaki adı bruksizm. Normalde herhangi bir zarar vermiyor. Ama diş gıcırdatmayı huy haline getirmişseniz dişleriniz zarar görebilir. Hatta çene kası rahatsızlıkları gibi başka sorunlar da oluşabilir.

Diş gıcırdatma çok ilginç bir sorun. Nedenleri bile net bilinmiyor. Yalnızca tahmin edilen birkaç faktör var. Stresli durumlar, gündüz yaşanan sorunlar, kırık bir diş ya da bir dişinizin çekilmesi gece dişlerinizi gıcırdatmanız için birer bahane. Araştırmalar da bunu kanıtlıyor. Stres ve öfke gece diş gıcırdatmaya neden oluyor.

Diş gıcırdatma yaygın sorunlardan. Yetişkinlerin %10’u, çocuklarınsa %15’inden fazlası dişlerini gıcırdatıyor. Diş gıcırdatmak zamanla diş minesine zarar veriyor.

Diş gıcırdatmayı önlemek için ne yapılabilir?

Aslında ilk denenmesi gereken yol stresle başa çıkma teknikleri. Çünkü diş gıcırdatmanın temel nedeni stres gibi görünüyor. Yürüyüşe çıkın. Meditasyon yapmayı öğrenin. Stresli durumlardan uzak durun. Rahatlama seçeneklerini çoğaltabiliriz. Çoğu zaman bu tekniklerle diş gıcırdatmadan kurtulmak mümkün.

Hala yeterli olmadıysa dişleriniz zarar görmeden önce alınabilecek başka önlemler var. Diş koruma aparatı denen, üst ve alt dişlerinize oturan şeffaf plastik parça bu işe yarıyor. Gece uyurken ağzınıza takıyorsunuz. Dişinizi gıcırdatamıyorsunuz.

Diş gıcırdatmayı önlemeye yardımcı diğer öneriler:

•    Kafein içeren yiyecek ve içeceklerden kaçının. Unutmayın: kafein sadece kahvede yok. Çay, çikolata ve kola da en az kahve kadar suçlu.
•    Alkolden uzak durun. Çünkü alkol aldıktan sonra uyuyunca daha fazla diş gıcırdatıyorsunuz.
•    Kalem, kalem arkası ya da yiyecek olmayan herhangi başka bir şey çiğnemeyin. Çok fazla sakız da çiğnemeyin. Çünkü böyle şeyler sizi gece dişlerinizi sıkmaya yöneltiyor.
•    Kendinizi diş gıcırdatmamak ya da sıkmamak konusunda eğitin. Gün içerisinde sıktığınızı fark ederseniz dilinizin ucunu dişlerinizin arasına alın. Bu çene kaslarınızı rahatlatacaktır. 
•    Çene kaslarınızı rahatlatmanın bir başka yolu da yanaklarınıza nemli bir bez koymak.

Çocuklar neden daha fazla diş gıcırdatır?

Çocukların yaklaşık %15 – %33’ü dişlerini gıcırdatıyor. Soruna stres, sıkıntı, diş kırıkları yol açabilir demiştik. Bunlar çocuklarda henüz olmamasına rağmen oran neden fazla? Çünkü çocukların dişlerle ilgili iki dönüm noktası var: Süt dişlerinin ve asıl dişlerinin çıktığı zamanlar. Bu diş oluşumu tamamlandığında çocukların çoğu gıcırdatma huyundan vazgeçiyor.

Çocuklar sadece uyurken değil uyanıkken de dişlerini gıcırdatıyor. Tam neden belli değil ama alt ve üst dişlerin uyumsuzluğu, bazı hastalıklar, hatta üzüntü bile diş gıcırdatmayı tetikleyebilir.

Çocuğunuzun diş gıcırdatmasını önlemek için birkaç ipucu:

•    Kaslarını rahatlatmak için masaj ya da esneme hareketleri yaptırın.
•    Çocuğunuzun gün içinde bol bol su içtiğine emin olun. Çünkü diş gıcırdatma dehidrasyonla da ilgili olabilir.
•    Diş gıcırdatma yoğunsa, sık tekrarlanıyorsa diş doktorunuzla bu konuda görüşün.
•    Sadece okul öncesi çocuklar değil büyük çocuklar bile uykuda diş gıcırdatabilir.