Diş Eti Hastalığı Nedir ve Tedavisi Nasıl Olur?

Genelde çok önemsenmeyen ve monoton olan diş fırçalama veya diş ipi kullanma diş eti hastalıklarından ve diş eti hastalıkları riskinden uzak durmak için hiç bu kadar önemli olmamıştı. Diş eti hastalıkları önemli sağlık sorunları ile bağlantılıdır ve çoğu zaman kaçınabilinecek çeşitli diş problemleri ortaya çıkarır.

Diş Eti Hastalığı Nedir?

Dişi Eti hastalığı da denen, Periodontal hastalık, genel olarak plak tabakasındaki bakterilerden ve oluşan tartardan kaynaklanır. Diş eti hastlıklarına neden olan diğer potansiyel faktörler şunları içerir:

 • Tütün kullanımı
 • Diş gıcırdatma
 • Belirli ilaçlar
 • Genetik

Diş Eti Hastalıkları Aşağıdakileri İçerir:

 • Gingivitis – diş eti hastalıklarının başlangıç noktası ve genelde belirlenemez. Hastalığın bu aşaması geri döndürülebilir.
 • Periodontiti – farkedilmemeiş gingivitis diş hastalıklarının bir sonraki aşamasına neden olabilir. Periodontitis birçok aşaması ile birlikte en sık olarak, vücudun kemiği ve ağızdaki enfeksiyonlu dokuyu  kırdığı kronik iltihaplanmaya neden olur ve diş ve kemik kaybı ile sonuçlanır.

Diş Eti Hastalıklarının Belirtileri Bunları İçerir:

 • Kanayan, kırmızı veya şişmiş diş etleri
 • Kötü kokulu nefes
 • Dişlerin oynaması
 • Çekilen diş etlerinden dolayı olan hassas dişler
 • Apse çıkmış diş
 • Diş kaybı

Son çalışmalar gösteriyor ki diş eti hastalığı aşağıda belirtilen hayat tehdit edici potansiyel durumlara neden olabilir:

Kalp hastalıkları ve Kalp krizi – çalışmalar gingivitisin ağız bölgesinden bulunan yüksek oranda bakterilerden dolayı kalp hastalıkları ve kalp krizi geçirme riskini artırdığını gösterir. Periodontal hastalık seviyesi arttıkça kardiyovasküler hastalık riski seviyesi de artar. Diğer çalışmalar diş etlerindeki iltihaplanmanın vücudun diğer bölgelerinde kalp hastalıkları ve krizi ile ilgili riski artırdığını gösterir. 

Diyabet – diyabeti olan kişilerin yüksek kan şekerinden kaynaklanan diş eti hastalıklarına sahiptirler. Diyabeti olan kişiler diş hastalıklarının ilerlemesini önlemek için düzgün diş fırçalama ve diş ipi kullanmalıdır. Düzenli check-uplar ve diş doktorunuzun önerdiği diş hijyenini yapılmalıdır.

Kronik böbrek hastalıkları – Case Western Reserve Üniversitesi tarafından yürütülen bir çalışmada hiç doğal dişi bulunmayan kişilerin normal dişe sahip olan kişilerden daha faza böbrek hastalığı riski taşıdığı belirtilir. Kronik böbrek hastalıkları potansiyel olarak kalp rahatsızlıklarına, böbrek yetmezliğine neden olur ve kemik sağlığını etkiler. 

Erken doğum – prematüre doğan bebekler -37 haftadan önce doğan – birçok sağlık sorunu ile yüzleşebilirler. Araştırmalar gösteriyor ki periodontal hastalığa sahip olan kadınlar diş eti hastalığı olmayan kadınlara oranla 3 ile 5 kat oranda fazla erken doğum yapmaktadır. Kadınlar hamileyken gingivitise daha duyarlı olurlar ve bu nedenle normal diş fırçalama alışkanlıklarını devam ettirmelidirler.

Diş Eti Hastalıklarının Tedavisi

Diş eti hastalığının tipine göre, bazı tedavi yöntemleri şunlardır:

 • Plak tabakasının diş doktorunuz tarafından çıkarılması.
 • Kloreksidin glukonat gibi ilaçlar, diş doktorunuzun size yazdığı ağız gargarası, sık temizleme ile birlikte, ağzınızdaki bakterileri öldürecektir.
 • Periodontal hastalıkların ilerlemesini azaltmak, durdurmak ve yavaşlatmak için operasyon gerekebilir. Operasyon hastalığın ileri derecesinde kaybedilmiş kemiğin değiştirilmesi şeklinde olur.

Diş Eti Hastalıklarından Korunmak İçin Ne Yapabilirim?

Düzgün diş fırçalama ve diş ipi yapma diş eti hastalıklarını azaltmanın en kolay yoludur, ama diş doktorunuz tarafından dişlerinizin temizlenmesi plak tabakasını kaldırmak için en etkili yöntemdir. Eğer diş eti hastalığınızın olduğundan şüpheleniyorsanız diş doktorunuza danışın.