Diş çürümeden önlem alsak nasıl olur?

Bakterilerle ortak noktamız: şekerlemeye, asitli içeceklere, abur cubura bayılıyoruz. Biz yedikçe onlar mutlu oluyor, sevinçlerinden her yeri asit içinde bırakıyorlar. Asitler zamanla dişleri kemiriyor, çürütüyor. Sağlıklı ağız bakımı yapılmazsa diş kısa zamanda kaybediliyor.   

Peki Diş çürükleri bizim kaçınılmaz kaderimiz mi? Tabii ki hayır. Onlarla baş etmek kolay. Birkaç basit önlemle çürüksüz bir hayat mümkün. 

Fırçalamak

Dişleri fırçalamak çürüklerle mücadelenin olmazsa olmazı. Günlük diş fırçalama rutini edinmeniz şart. Her gün sabah kalkınca ve akşam yatmadan dişlerinizi fırçalayarak can sıkıcı çürüklere engel olabilirsiniz. Buraya kadar temel bilgi. Peki dişleri fırçalarken nelere dikkat etmeliyiz? Bilmeyecek ne var demeyin. Etkili diş fırçalamanın bir sürü püf noktası bulunuyor. 

Öncelikle yumuşak ve yuvarlak kıllı diş fırçası edinin. Ucunun yeterince küçük olduğuna da emin olun. Çünkü ağzınızın her tarafına ulaşmalı. Diş fırçasını her 3 – 4 ayda bir yenilemeyi unutmayın. 

Elektrikli diş fırçası kullanmak da başka bir seçenek. Çok daha hızlı hareket ettikleri için böyle fırçalar daha fazla alana ulaşıyor ve daha etkili oluyorlar. 

Florürlü diş macunu kullanın. Üstelik bazıları tartarlarla da mücadele ediyor. Böylece çürük riski azalıyor. 

Fırçalarken dikkat etmeniz gereken başka bir nokta yuvarlak hareketlerle fırçalamak. Ayrıca diş fırçasını bastırırsanız daha iyi temizleneceğini düşünmeyin. Olabildiğince nazik şekilde fırçalayın. Yoksa diş eti problemleriyle karşılaşırsınız. 

Diş fırçalarken yapılan hatalar bitmiyor. Bir tanesi de sadece görünen dişleri fırçalamak. Oysa tüm dişlerimizi fırçalamalıyız. Hem de içini, dışını, üstünü, kısacası her yerini.

Yiyecekleri çiğnediğiniz yüzeyleri daha kuvvetli fırçalamalısınız. 

Dilinizi de fırçalamayı unutmayın. Çünkü onun üzerinde de milyonlarca bakteri yaşıyor ve ağız kokusuna neden oluyor.

Diş ipi

Artık dişinizi nasıl daha iyi fırçalayacağınızı biliyorsunuz. Gelelim diş ipine. Günde bir kez yapmanız yetiyor. Türü de pek önemli değil. Ama işlevi çok önemli.

Diş ipini kullanmanın birçok yolu var. İster parmağınıza dolayın, isterseniz iki ucunu bağlayıp halka oluşturun, nasıl kolayınıza gelirse. Dikkat: dişinizle diş eti arasındaki mesafeyi iyi korumalısınız. Yoksa diş etleriniz zarar görebilir. Diş etlerinizde kanama oluşursa bir süre diş ipi kullanmayı bırakabilirsiniz. 

Çocuklar için ne yapılabilir?

Diş temizliği eğitimine henüz kalıcı dişler gelmeden başlamak en iyisi. Uzmanlara göre 12 aylık olduğunda artık onun da dişlerine özen göstermeniz gerekiyor. Bebeğinizin ya da çocuğunuzun dişlerini korumak için birkaç öneri:

Anne babalar genellikle bebeklerine kendi yedikleri kaşıktan yemek verirler. Ama bu hiç iyi bir alışkanlık değil. Çünkü sizin ağzınızdaki bakteriler bu yolla ona geçiyor ve gelecekte dişlerinin çürümesine yol açıyor.

Bebeğinizi yatarken biberondan içmeye alıştırmayın. Çünkü içecek ağzında çok uzun süre duruyor, bakteriye yol açıyor. Bakterinin neye yol açtığı malum. 

Suyunuzda yeterince florür yoksa doktorunuzla konuşarak florür desteği konusunda bilgi alabilirsiniz. 

Çocuğunuz 6 yaşından büyükse ve çürükler başlamışsa doktorunuzla hemen görüşmeniz en iyisi.

Bebeğinizi ya da çocuğunuzu sigara dumanından uzak tutmanız gerektiğini zaten biliyorsunuz. Bu onun dişlerini de korumaya yardımcı. Çünkü sigara dumanı hem dişlere zararlı hem diş etlerine.

Bebeğiniz 2 yaşına ulaştığında bir diş fırçası ve bezelye boyutunda bir miktar diş macunuyla dişlerini fırçalamaya başlayın. Bundan yaklaşık 1 yıl sonra o da artık kendi kendine fırçalamayı öğrenecek.