Diş Çürüğü Ağrıları İle Nasıl Başa Çıkılır ?

Diş çürümesinin neden olduğu bir diş ağrısı, acı verici büyük bir rahatsızlığa neden olabilir. Diş hekiminizi ziyaret edene kadar, rahatsızlığınızı azaltmak için geçici çözümleri aşağıda sıralanmış olarak bulabilirsiniz.

  • Çok soğuk veya çok sıcak içecek veya yiyeceklerden kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürüğü tarafından işgal edilmiş olabileceğinden, aşırı sıcaklık değişimleri ağrıya neden olabilir.
  • Şeker oranı çok yüksek olan yiyecek ve içecekler ile aynı zamanda asitli içeceklerden de kaçının.
  • Reçetesiz bir ağrı kesici kullanın. Önerilen dozu kesinlikle aşmayın ve ağrı kesicinizin kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaçlarla beraber alınabildiğinden emin olun.  Genellikle çoğu diş ağrısı dokuların iltihabı veya sinir iltihabı nedeniyle olduğundan, iltihabı azaltmak için tasarlanmış bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi anlık tedavi olacaktır. Ağrı kesici ilacınızı asla diş veya diş eti üzerine koymayın, aksi halde bu durum diş dokusunun zarar görmesine sebep olacaktır. 
  • Ağrılı dişler arasında diş ipi deneyin. Gıda parçacıkları ve plakları ortadan kaldırma Diş Ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Karanfil (eugenol) yağı kullanmayı deneyin.  Aktarlarda veya sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilen karanfil yağı, antiseptik ve anestezik özellikleri sayesinde çeşitli dental materyallerde kullanılmaktadir. Evde karanfil yaği kullanma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil yağı içinde küçük bir parça pamuk ıslatın, temiz bir cımbız yardımıyla pamuğu ağrıyan dişin üzerinde 10 saniye tutun. Bu süreçte yağı yutmadığınızdan emin olun.
  • Eğer çürüğün oluşturduğu bir delik varsa geçici olarak kapatın. Bazı eczanelerde reçetesiz satılan kendi kendinize uygulayabileceğiniz geçici dolgu malzemesi bulabilirsiniz.
  • Tedaviyi geciktirmeyin. Diş çürümesinin neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ama kanmayın. Çürük diş ne kadar geç tedavi edilirse, çürümenin oluşturduğu boşluk o kadar derine inecektir. Basit bir dolgu işlemi ile çözülebilecek durum, kanal tedavisi hatta dişi çekme zorunluluğuna dönüşebilir. Diş ağrısı hissettiğiniz durumda diş hekiminizi en kısa zamanda ziyaret ediniz.