Diş beyazlatmanın yan etkileri

Daha güzel ve parlak bir gülümsemeye sahip olabilmek için kullanılan Diş Beyazlatma ürünlerinin yan etkileri mevcuttur. Her ne kadar diş beyazlatma diğerlerine nazaran daha güvenli bir prosedür olarak kabul edilse de, dişlerinizi beyazlatmaya karar vermeden önce diş beyazlatmanın yan etkilerini bilmeniz gerekmektedir.

Diş beyazlatma ürünleri kullanan insanların pek çoğu küçük yan etkilerle karşılaşıp ya da hiçbir yan etkiyle karşılaşmadan büyük bir memnuniyetle bu ürünleri kullanmaya devam ederler. Ancak aynı zamanda diş beyazlatma sonrasında aşağıda belirtilen yan etkilerden bir ya da daha fazlasını tecrübe eden insanlar da bulunmaktadır:

Diş hassasiyeti

Hassas dişler beyazlatma işlemi esnasında ve işlemden kısa bir süre sonra farkedilebilir. Diş beyazlatma sıcaklığa, basınca ve temasa karşı hassasiyette geçici bir artışa neden olabilir. Bunun sebebi diş tabakasının beyazlatma süreci boyunca ışınlara maruz kalmasıdır. Diş eti çekilmesi, dişlerinde önemli derecede çatlaklar ya da yanlış dolgular nedeniyle dişlerinde boşluklar olan kişiler daha fazla risk altındadır. Bazı çalışmaların sonuçlarına göre, diğer risk faktörlerini taşımasalar dahi kızıl insanların doğuştan risk altında oldukları tespit edilmiştir. Beyazlatma hassasiyeti normalde bir ya da iki günden fazla sürmez ancak bazı özel durumlarda bir aya kadar devam edebilir. Bu tür durumlarda bazı diş hekimleri potasyum nitrat açısından zengin diş macunu kullanımını tavsiye etmektedirler. Hassas dişlere sahip kişiler beyazlatma işleminden önce diş hekimlerine danışarak kendileri için hangi diş beyazlatma metodunun uygun olduğunu öğrenmelidirler. Bunun yanı sıra, beyazlatma süreci boyunca artan hassasiyet düzeyini azaltabilecek ürünler hakkında da bilgi almalıdırlar.

Yumuşak doku zedelenmesi

Aynı zamanda kimyasal yanık olarak da bilinen yumuşak doku zedelenmesi beyazlatma operasyonu esnasında beyazlatıcı solüsyonun diş eti dokusuna teması halinde ortaya çıkabilir. Yumuşak doku zedelenmesi gerçekleştiğinde, genellikle beyazlatıcı solüsyonla, özellikle de profesyonel ofis-içi diş beyazlatıcı solüsyonla temas ettikten hemen sonra doku beyaz rengini alır. Beyazlatıcı üründeki kimyasallarla temasından hemen sonra doku normal haline döner ancak çoğu hasta diş etini yüksek yoğunluktaki hidrojen peroksit ya da karbamit peroksit teması sonrası gördüğünde öncelikli olarak panikler. Diş beyazlatıcı jellerin ya da solüsyonların diş eti dokusuna uzun süreli teması da beyazlatıcı solüsyon tarafından etkilenen bölgelerde inflamasyon ve kızarıklık görülmesine sebebiyet verebilir. Beyazlatıcı solüsyon kaynaklı yumuşak doku zedelenmesinin en sıra dışı durumlarında diş eti dokusunda kanama ve acı meydana gelebilir.

Tatmin etmeyen diş beyazlatma sonuçları

Dişin tedavi öncesi rengine bağlı olarak, dişlerinizi beyazlatma sonrası sonuçlar tatmin edici olmayabilir. Çok fazla lekeli dişlere sahip ya da doğuştan diş lekesi hastalığı bulunan kişiler diş beyazlatma operasyonu sonrası dişlerinin renginde herhangi bir değişim farketmeyebilirler. Dişlerini sıklıkla beyazlatan kişiler diş beyazlatma operasyonu sonrası herkesin görmeyi umduğu bembeyaz dişlerin yerine dişlerinin grileşmeye ya da yarı saydam hale gelmeye başladığına tanık olabilirler.

Dişlerinizi beyazlatmaya karar vermeden önce, diş hekiminize mutlaka danışmanız gerekmektedir. Diş hekiminiz diş beyazlatma operasyonları için ideal bir aday olup olmadığınızı anlayacaktır. Bu noktadan itibaren profesyonel ofis-içi beyazlatma, profesyonel evde-uygulanan beyazlatma ya da eczanelerde reçetesiz olarak satılan diş beyazlatma seçeneklerinden hangisini isteyip hangisini istemediğinize karar verebilirsiniz.