Diş Beyazlatmak İçin Ne Yapmalı ?

İlerleyen Diş Beyazlatma sektörüyle birlikte, çarpıcı gülüşlere sahip olmak erişilmesi çok kolay bir halde gibidir. Reçetesiz satılan ilaçlar ve profesyonel tedavilerle birlikte, lekeli ve sarı dişlere katlanmanın bir sebebi yokmuş gibi gösterilmektedir.

Kullanım talimatlarına uyulduğu sürece yan etkilere rastlanmamaktadır ama bu ihtimal her zaman vardır. Evde kullanıma uygun bir ürünü denemeden önce, işte diş ve diş etlerinizi sağlıklı tutmak için birkaç ipucu:

Önce Dişçinize Danışın

Evde kullanılan ürünlerden yana karar verseniz bile, profesyonel bir ağız temizliği ve muayenesi olmak için önce dişçinize danışmanızda fayda var. Belki de yüzeysel bir temizlikle dişleriniz eski parlaklıklarına kavuşacaktır.

Muayene sayesinde herhangi bir olası diş çukurunu da fark edebilirsiniz. Önce diş çukurlarını tedavi ettirmek, beyazlatıcı işlemin etkisi ve ağız sağlığınız için çok önemlidir.

Dişçiniz diş etlerinizin durumuna bakacaktır. Eğer iltihap görülürse, beyazlatma işlemini bir süre ertelemekte fayda vardır.

Dişçinize hangi reçetesiz ürünü kullanmanız gerektiği ve dişlerinizin ne kadar beyazlığa ihtiyacı oluğunu danışmaktan çekinmeyiniz. Dişler zaman geçtikçe kararmaktadır ve renk aralıkları kişiden kişiye değişir.

Beyazlatıcı Ürün Satın Alırken Akıllı Davranın

Evde uygulanan beyazlatıcı ürünler genellikle 10% ve 20% arasında değişen miktarlarda Peroksid ya da Karbamid Peroksid içerir.

Ne en az, ne de en çok, ortalama miktarlarda beyazlatıcı içeren ürünler seçmeye çalışın. Eğer kullanım sırasında istediğiniz verimi alamazsanız, daha fazla beyazlatıcı içeren ürünlere yönelebilirsiniz.

Bazı beyazlatıcı ürünlerde, ülkenizin dişçişer birliğinin onayı olduğunu belirten damgalar bulunmaktadır

Kullanım Kılavuzundaki Direktiflere Uyun

Diş bantlarını ve jellerini, önerilen süreden daha fazla dişlerinizde tutmak, diş etlerinize zarar verebilir.

Örnek olarak, çoğu reçetesiz beyazlatıcı bantlar, 2 hafta boyunca günde 30 dakika boyunca kullanımı önerir. Daha uzun süreli kullanımlar diş eti iltihapları ve daha birçok soruna yol açabilir.

Diş beyazlatma seansından sonraki birkaç saat için, dişlerinizi korumak amacıyla kola ve benzeri asitli içeceklerden kaçınmalısınız.

Gerçekçi Olun

Hamile kadınlar ve emziren anneler, güvenlik sebepleri nedeniyle,  diş beyazlatma sürecini ertelemelidirler.

Kaplama dişler beyazlatılamaz. Yani eğer gülümsediğinizde görünen belirgin kaplamalarınız varsa, diş beyazlatıcı kullanmak dişlerinizin renk ve doku bütünlüğünü bozabilir.

Hassas Dişlere Dikkat Edin

Birçok beyazlatıcı ürün kullanımında, geçici diş hassasiyetleri ve iltihaplar kaçınılmazdır. Eğer bu hassasiyet ya da iltihaplar rahatsız edici bir hale gelirse, uygulamayı bırakmalı ve dişçinizle görüşmelisiniz.

Eğer ağız kalıpları ağzınıza iyi oturmuyorsa diş etlerine zarar verebilirler. Eğer böyle bir şey hissederseniz uyguladığınız tedaviyi bırakmalısınız.

Eğer diş ve diş etleriniz formdaysa, diş hassasiyeti gibi durumlar rahatsız edici hale gelmezler.

Beyazlatıcı Ürünlere Bağımlı Hale Gelmeyin

Fiyatlarının uygun olması ve geniş çeşitleriyle birlikte bazı tüketiciler ne kadar kullanılırsa o kadar iyi sonuçlar alacağını düşünmektedir ama bu düşünce yanlıştır.

Fazla kullanımın sonu yoktur. Ürün kullanımı ve alınan iyi sonuçlardan sonra, ayda bir önleyici ve canlandırıcı bir kullanım yeterlidir.

Dişleriniz gerçekçi bir beyazlığa sahip olduğunda, beyazlatıcı işlemleri senede 2 kere ya da daha az kullanmalısınız.