Diş beyazlatmadan önce

Her geçen gün gelişmekte olan Diş Beyazlatma endüstrisi sayesinde büyüleyici bir gülümsemeye sahip olmak herkes için mümkün hale gelmiştir. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan diş beyazlatma bantlarından diş hekimleri tarafından uygulanan profesyonel beyazlatma operasyonlarına pek çok seçeneğin bulunduğu günümüzde lekeli ya da kararmış dişlere sahip olmak için herhangi bir sebep yoktur.

Yönergelerine uygun olarak kullanıldıklarında bu ürünlerin yan etkilerinin ortaya çıkması sık rastlanan bir durum değildir ancak mümkündür. Evde uygulanabilecek beyazlatma operasyonuna kendinizi hazırlamadan önce, burada belirtilmiş olan diş beyazlatma güvenliği ipuçlarını okuyarak ağzınızın ve diş etlerinizin sağlığını koruyabilirsiniz.

Diş beyazlatmadan önce doktorunuza danışın

Dişlerinizi eczanelerde reçetesiz olarak satılan bantlar ya da jellerle kendi evinizde beyazlatmaya karar vermiş olsanız dahi uygulama yapmadan önce profesyonel bir temizlik ve ağız bakım operasyonu kesinlikle yaptırın. Dişlerinizdeki harika görünüşü geri kazanabilmek için tüm ihtiyacınız kapsamlı bir temizlik de olabilir.
Muayene sayesinde diş çürüklerinin de tespit edilmesini sağlarsınız. Diş beyazlatma operasyonunun güvenli geçmesi için ilk önce ağzınızdaki çürük dişlerin tedavi edilmesi gerekmektedir.
Diş etlerinizin sağlığı da diş hekiminiz tarafından değerlendirilecektir. Eğer diş etlerinizde iltihaplanma varsa, diş beyazlatma operasyonunu daha sonraya ertelemek gerekir.
Eczanelerde reçetesiz olarak satılan diş beyazlatıcılardan hangisini kullanmanız gerektiğini de diş hekiminize mutlaka sorun. Operasyon sonrasında dişlerinizin ne kadar beyazlayacağı hakkında da diş hekiminizden bilgi almaya çalışın. Yaşla birlikte dişlerdeki karartı miktarı ve oluşan renk kişiden kişiye değişmektedir.

Diş beyazlatma ürünlerini akıllıca satın alın

Evde uygulanan diş beyazlatma ürünleri değişik konsantrasyonlarda – genellikle %10 ile %20 arası ya da daha fazla – peroksit, özellikle de karbamit peroksit, içerir.
Beyazlatıcı miktarı orta seviyelerde olan bir ürün tercih edin – ne en düşük ne de en yüksek yoğunluktakini. Eğer bu miktara rahat bir şekilde dayanabiliyor ancak istediğiniz beyazlatıcı etkiyi elde edemiyorsanız, biraz daha yüksek yoğunluktaki bir diş beyazlatıcıyı deneyebilirsiniz.
Evde kullanım için tasarlanmış bazı diş beyazlatıcı ürünler T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylanmıştır.

Diş beyazlatma yönergelerini tam olarak uygulayın

Bantları ya da jelleri tavsiye edilenden daha uzun süre kullanmak diş etlerinizde hasara yol açabilir. Daha uzun süre bekletmek her zaman iyi değildir ve çok önemli sorunlara sebebiyet verebilir.Örneğin, eczanelerde reçetesiz olarak satılan diş beyazlatıcı bantların çoğu iki hafta boyunca günde 30 dakika kullanılmasını önerir. Bu bantları 30 dakikadan uzun bir süre dişlerinizde tuttuğunuz takdirde diş eti iltihaplanması ve daha sonra ortaya çıkabilecek problemlerin oluşma riskini artırmış olursunuz.
Diş beyazlatma operasyonundan sonra, dişleriniz için tam koruma sağlayabilmek adına soda ya da sporcu içeceği gibi asitli içeceklerden birkaç saat boyunca uzak durun.

Gerçekçi olun

Hamile ya da emziren kadınlar diş beyazlatma operasyonundan zarar görmek istemiyorlarsa bu işlemi daha ileriki bir tarihe ertelemelidirler.
Kaplama dişler ürünlerin üzerinde de açıkça belirtildiği gibi beyazlamayacaklardır. Diş beyazlatma operasyonu sonrası kaplamalı dişleriniz çok değişik bir renge de bürünebilirler. Bu nedenle eğer gülümsediğinizde açığa çıkan kaplamalı dişleriniz mevcutsa, onları beyazlatma işleminin dışında tutmak daha akıllıcadır.

Diş hassasiyetinin farkında olun

Hafif ve geçici diş hassasiyeti pek çok diş beyazlatıcı ürün kullanımı sonrası ortaya çıkabilir. Eğer diş etlerinizde oluşan kızarıklıklar ya da dişlerinizin hassasiyeti sizi rahatsız ediyorsa, bu durumu diş hekiminize ileterek tedaviye bir süre ara verin.Eğer diş beyazlatıcı tablalar ağzınıza düzgün bir şekilde oturmuyorsa, diş etlerinizi önemli derecede rahatsız edebilirler. Eğer böyle bir durum farkederseniz, bu diş beyazlatma ürününü kullanmayı bırakmalısınız.
Eğer dişleriniz ve diş etleriniz düzgün bir koşuldaysa, diş hassasiyetinin ortaya çıkma ihtimali de çok daha düşüktür.

Diş beyazlatma bağımlısı olmayın

Evinizde kullanabilmeniz için tasarlanmış diş beyazlatma ürünlerinin cazip fiyatları ve çeşitlilikleri nedeniyle, bazı tüketiciler daha fazla kullanımın daha iyi sonuçlar doğuracağını düşünmektedirler. Peki, hangi miktar gereğinden fazladır? Diş beyazlatıcının yönergeleri düzgünce uygulandıktan sonra beyazlatma ve iyi sonuçlar elde edebilmek için ayda bir kez tekrarlanan koruyucu ya da yenileyici operasyonlar çoğu zaman yeterlidir.
Dişleriniz beklenen beyazlığa ulaştığı takdirde, diş beyazlatma operasyonlarını yılda yalnızca iki defa ya da daha az uygulamanız gerekir.