Diş beyazlatma seçenekleri

Bugünlerde Diş Beyazlatma o kadar popüler hâle gelmiştir ki herkes kolayca yaptırılabilir gibi görünür. Parlak ve beyaz bir gülümsemeye sahip olmak istiyorsanız, ihtiyacınız olan şey diş beyazlatma olabilir. Diş beyazlatma yalnızca sağlığınız için faydalı değil aynı zamanda gülümsemenizi tamamen değiştirebilecek ve kendinize güveninizi de artırabilecek bir operasyondur.
Pek çok diş beyazlatıcıda bulunan peroksit diş minesini beyazlatan ve dişinizin beyaz görünmesini sağlayan içeriktir. Diş beyazlatma tedavisinin yoğunluğu genellikle beyazlatıcının içerisinde yer alan peroksit miktarıyla doğru orantılıdır. Günümüzde yaygın olarak kullanılan diş beyazlatıcı ürünlerdeki peroksit miktarları sırasıyla %10, %16 ve %22’dir.
Eğer dişlerinizi beyazlatmayı düşünüyorsanız, öncelikle diş hekiminizle birlikte diş beyazlatma hakkındaki gerçekleri gözden geçirdiğinizden emin olun. Sadece ve sadece diş hekiminiz dişlerinizin ve diş etlerinizin diş beyazlatma süreci için yeterince sağlıklı olup olmadığını tespit edebilir.
Eğer diş hekiminiz dişlerinizin beyazlatılabileceğini ön görürse, hangi yöntem kullanılarak dişlerinizin beyazlatılacağına karar vermeniz gerekecektir.

Diş Beyazlatma Seçenekleri

Ofis-içi Beyazlatma: Ofis-içi diş beyazlatma yöntemi mükemmel sonuçlar ortaya koyar. Bu işlem diş hekimi ofisinde uygulanır ve bir saat kadar çok kısa bir sürede tamamlanabilir. Ofis-içi diş beyazlatma pahalıdır ancak hemen sonuç alarak kazandığınız zaman göz önüne alındığında bu seçenek cazip olabilir.

Diş Beyazlatma Tablaları ve Jelleri: Diş beyazlatma tablaları ve jelleri etkilidir ancak arzu edilen sonuçların görülmesi ofis-içi beyazlatma tekniğine göre daha uzun sürecektir. Jelin içerisinde bulunan peroksit yoğunluğuna bağlı olarak, bu temizleyici tablalar genellikle birkaç saat ya da gece boyunca kullanırlar ve herhangi bir değişim farkedilmesi 3 günden birkaç haftaya kadar sürebilir. Başlıca iki çeşit diş beyazlatma tablası ve jeli bulunur: Diş hekiminizden satın aldıklarınız ve eczanelerden reçetesiz olarak satın aldıklarınız. Her ikisi de dişlerinizi beyazlatabilecekken, ikisinin belirgin farklılıkları bulunmaktadır.Eczanelerden reçetesiz olarak satın alınan diş beyazlatma setlerine nazaran daha fazla beyazlatıcı peroksit maddesi içeren diş hekimi onaylı diş beyazlatma setleri daha çabuk ve etkili sonuçlar ortaya koyarlar. Diş hekimi kaynaklı setlerin bir başka avantajı ise siparişiniz üzerine yapılmış ve dişlerinize tam olarak uygun olmalarıdır. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan tablalar genel bir boyuttadırlar ve beyazlatıcı faktörün diş etinizle temas edip rahatsız olmanıza neden olabilirler.

Diş Beyazlatma Bantları: Sürekli olarak ilaç depoları yeni diş beyazlatma bantları piyasaya sürüyorlar. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan bu beyazlatma bantları oldukça ucuz, kullanımı kolay ve genellikle faydalıdırlar. Diz beyazlatma bantlarının içerdikleri peroksit yoğunluğuna bağlı olarak istenilen sonucu vermeleri daha uzun sürebilir. Bu bantların en iyi kullanım şekilleri ile ilgili pek çok bilimsel çalışma yapılmıştır.

Diş Beyazlatıcı Diş Macunları: Diş beyazlatıcı diş macunları yüzeysel lekeleri yok edebilmek için yumuşak aşındırıcılar kullanırlar. Bazı diş beyazlatıcı diş macunları lekeleri çıkarabilmek için fazladan parlatıcı maddeler ve özel kimyasallar içerdikleri için normal diş macunlarından daha etkili olurlar. Ancak diş beyazlatıcı diş macunları aslında dişlerinizi beyazlatmak için üretilmezler.

Diğer Diş Beyazlatma Ürünleri: Sürekli olarak beyazlatıcı sakızlar, diş iplikleri ve gargaralar gibi yeni diş beyazlatma ürünleri piyasaya sürülmektedir. Bu diş beyazlatıcı ürünler göreceli olarak yeni oldukları için etkili olup olmadıkları hakkında henüz çok fazla araştırma yapılmamıştır. Bazı incelemelerde, tatları beğenilse de, diş beyazlatma adına pek işe yaramadıkları söylenmektedir.

Hala karar veremediyseniz, hangi diş beyazlatma yönteminin sizin için daha uygun olduğunu diş hekiminize danışın. Eczanelerde reçetesiz olarak satılan ürünlerin T.C. Sağlık Bakanlığı tarafından onaylı olduklarından emin olmadan kesinlikle satın almayın.