Diş beyazlatma kime uygun?

Diş hekimine gitmeyenler bile diş beyazlatmak istiyor. Hepimiz Diş Beyazlatma yöntemlerini kullanabilir miyiz? Diş beyazlatma kime uygun?

Çay, kahve, kola, sigara, ilerleyen yaş, ilaç kullanımı derken dişlerin rengi değişiyor. Peki ne olacak?

Yaygın çözüm: Beyazlatma. Diş minesi ve dentinde oluşan lekeleri temizleyip ağartmaya diş beyazlatma deniyor.

diş beyazlatma Sarı dişler iş ve sosyal yaşantıyı olumsuz etkiler.

Bu işlem hastaya özel hazırlanan diş plağı içine konan jelin gece uyurken dişe takılmasından ibaret.

Uygulama süresi kişiden kişiye değişiyor. Ortalama 3 seans genellikle yetiyor. Dişin renklenmesi ileri düzeydeyse seans sayısı artıyor. İlk uygulamanın ardından 6 ayda bir gerekirse bir veya iki gecelik yenileme yapılıyor.

Diş beyazlatma kime uygun?

Hamileler ve yeni doğum yapmış anneler dışında herkes dişini beyazlatabilir. Yan etkileri: Diş etinde tahribat oluşabilir. Diş eti yanıkları gelişebilir. Bunlar kısa sürede geçiyor. İşlemin ciddi sakıncası yok ama önce diş hekimine muayene olmak şart. Her şey yolunda giderse diş beyazlatma daha şen kahkahalara kavuşmanın ideal yöntemi.

Ağız kalıbı alınıyor. Beyazlatıcı jel bu kalıba dökülüyor. Uyumadan önce kalıp ağza yerleştiriliyor. Jel içeriğinde bulunan maddeler ayrışıyor. Açığa çıkan oksijen dişin lekeli bölgelerini ağartıyor. Sabah dişler fırçalanıyor.

Diş beyazlatmada diğer bir yöntem: Işınla beyazlatma. Küçük bir farkla yine aynı mantık söz konusu. Muayenehanede dişlere lazer tutuluyor. Böylece jel hızla aktifleşiyor. İşlem yaklaşık 30 – 60 dakika sürüyor. 1’den fazla seans gerekebilir.

Diş beyazlatma yöntemlerinin yan etkisi var mı?

Diş beyazlatmanın fazlaca yan etkisi yok. Kiminde soğuğa hassasiyet görülse de bu durum geçici. En çok 1 – 3 gün sürüyor. Diş eti yanıkları da öyle. 1 – 2 gün içinde tamamen ortadan kalkıyor. Dikkat edilmesi gereken nokta: Yaraların iltihaplanmaması. Geçmişte böyle bir sorun yaşandıysa diş hekimine danışmak ve tedavi görmek gerekiyor. 

Diş beyazlatma çocuklara yapılır mı?

Diş beyazlığı her yaşta önemli. Özellikle gençler sosyal çevreden çok etkileniyor. Dişlerle ilgili estetik sorunlar psikolojilerini olumsuz etkiliyor. Çocuk size böyle bir istekle gelirse hemen hayır demeyin.  Uygulamanın herhangi bir zararı olmadığından çekinmenize gerek yok.

Çocuklarda diş beyazlatırken nelere dikkat edilmeli?

Çocuklara ve yetişkinlere uygulanan işlem aynı. Süt dişleri tamamen dökülmemişse sonuç değişiyor. Süt dişleriyle kalıcı dişlerin mine katman kalınlıkları farklı. Böyle olunca beyazlatma 2 tür dişte farklı oranlarda etki gösteriyor. Dişler beyazlamasına beyazlıyor ama beyazın tonları birbirini tutmuyor.