Diş beyazlatıcının içindekiler

Diş hekimi randevularında yalnızca genel kontrollerin yapıldığı ya da diş dolgusu gibi işlemlerin uygulandığı günler artık geride kaldı. Diş macunlarının, diş fırçalarının ve diş iplerinin eczanelerdeki sayılı diş bakım ürünleri olduğu günler de çok geride kaldı. Kozmetik dişçilik, özellikle de Diş Beyazlatma, çok büyük ve giderek daha da büyüyen bir sektördür. Hangi yöntemin size daha uygun olduğunu anlamanıza yardımcı olmak için mevcut diş beyazlatma seçeneklerinin ve servislerinin analiz edilmesi gerekmektedir.

Diş beyazlatıcı hakkında genel bilgiler

Yıpranma ve lekelenme sonucu zamanla dişlerinizin rengi değişir. Diş beyazlatıcılar yıpranma için herhangi bir şey yapamıyor olsalar da içteki ve dıştaki diş lekelerinin yok edilmesini sağlayabilirler. Giderilmesi en zor olan lekeler tetracycline gibi ilaçlardan, yaşlanmadan ya da fazla derecede florür kullanımından kaynaklanan içsel lekelerdir. Bu nedenle içteki lekelerin temizlenmesi için genellikle diş hekimleri tarafından uygulanan daha güçlü beyazlatma yöntemleri kullanılır. Dıştaki lekeler rutin diş yıpranmalarından ya da kahve, içki veya sigara gibi kişisel alışkanlıklardan kaynaklanmaktadırlar. Bu tür lekelerin temizlenmesi için, diş hekiminizden satın aldığınız ya da eczanelerden satın aldığınız evde kullanıma uygun beyazlatma kitleri yeterli işleve sahiptirler.

Aktif içerik

Diş beyazlatıcılar dişlerdeki lekeleri sökmek ve dişleri beyazlatmak için peroksit-bazlı kimyasallar kullanırlar. Peroksit konsantrasyon düzeyi beyazlatıcının ağzınızda ne kadar süre kalabileceğini belirlerler. Hidrojen peroksit, hidrojen ve oksijen içeren güçlü ve sık kullanılan bir ofis-içi diş beyazlatma kimyasalıdır. Evde kullanılan ürünlerin hidrojen peroksit düzeyleri ise %15 ile %38 arasında değişir. Karbamit peroksit, hidrojen, oksijen ve üre içeren bir kimyasaldır ve hidrojen peroksitin üçte biri kadar etkilidir. Bu kimyasal genellikle daha hafif, evde uygulanan diş beyazlatıcı tedavilerde kullanılır. Evde kullanılan diş beyazlatıcıların büyük bir çoğunluğu %10, %16 ya da %22 oranında karbamit peroksit içerir.

Zaman dilimi

Tedavi süresi tedavide kullanılan peroksit tipine ve yoğunluğuna bağlı olarak değişmektedir. Aynı zamanda diş ve diş eti hassasiyeti problemleri, tipleri ve de dişlerdeki lekelenme miktarı da tedavi süresini etkileyen faktörlerden bazılarıdır. Peroksit-bazlı kimyasallar dişlerinizin sıcak ve soğuk derecelere daha çabuk reaksiyon göstermesine neden olabilir. Potasyum nitrat gibi kimyasalları temizleyici solüsyonun içerisine eklemek bu etkiyi azaltabilir ancak tamamen yok etmez. Diş hassasiyeti problemleri hidrojen peroksit kullanılan ofis-içi tedavilerde daha sık görülmektedir. Bu nedenle, diş hekiminiz sizin için hafif, evde uygulanmaya müsait, karbamit peroksit içerikli ve daha az acı verici bir tedavi planı düzenleyebilir. Lekelerin çeşidine ve miktarına bağlı olarak, 1 veya 2 kere birer saatlik ofis ziyaretleri gerçekleştirmeniz ya da 4-6 ay boyunca süren evde uygulanabilir tedavi yöntemlerini kullanmanız gerekecektir.

Tedavi yöntemleri

Tedavi yöntemleri ofis düzeyinde bile çeşitlilik göstermektedir. Diş hekimleri çok çeşitli markaların, farklı düzeylerde peroksit içeren diş beyazlatma setlerini kullanırlar. En güçlüsünden en hafifine, evde kullanılan diş beyazlatıcılar diş hekiminizin sizin için uygun gördüğü beyazlatıcı tablaları, eczaneden reçetesiz olarak satın aldığınız beyazlatıcı diş macunları ve de beyazlatıcı diş bantlarından oluşmaktadır.

Diş beyazlatıcının riskleri

Diş beyazlatıcıların gereğinden fazla kullanımıyla alakalı üç ana risk bulunmaktadır. Bu riskler diş hassasiyeti, diş eti zedelenmesi ve sonuncusu da teknikolor diş olarak adlandırılan problemlerdir. Gereğinden fazla kullanılan diş beyazlatıcıları dişlerinizi daha beyaz yapmayacaklardır ancak dişlerinizin sıcak ve soğuğa çok daha hassas hale gelmesine, beyazlatıcı maddenin diş etiyle teması sonucu diş eti ve yumuşak doku zedelenmesine ve de düzgün olmayan diş beyazlamasına sebebiyet vereceklerdir.