Dis Apsesi Ağrıları Nasıl Tedavi Edilir ?

Bir apse genellikle dişin kökünde oluşan lokalize enfeksiyon topluluğudur. Apse problemi olan diş, tedavi edilmemiş diş çürümesi, bir çatlak/ kırık diş veya dolgu ya da diş eti enfeksiyonu gibi genellikle ilerlemiş diş eti hastalığı problemlerinden kaynaklanır.

Apse nedeniyle oluşan diş ağrısı için söylenecek şey en azından oldukça ıstıraplı olduğudur. Dişinizde bir apse başlangıcından şüphelendiğiniz durumlarda en kısa zamanda diş hekiminizi ziyaret etmeniz önerilir. Kanal tedavisi enfeksiyonlu dokuyu tedavi etmek için kullanılacak olası yöntemlerdendir. Apse problemi olan diş derhal tedavi edilmezse, enfeksiyon kemiğin daha derinine ilerleyip çevreleyen dokunun da etkilenmesine sebep olabilir. Nadir durumlarda, tedavi edilmemiş bir apse çok ciddi, hatta ölümcül enfeksiyonlara sebep olabilir. Apse enfeksiyonuna bağlı ölüme üzücü bir örnek olarak Deamonte Driver isminde genç bir erkek hastanın vakası gösterilebilir. 

Apseye Bağlı Diş Ağrısına Çözüm

  • Çok soğuk veya çok sıcak içecek veya yiyeceklerden kaçının. Dişin dentin tabakası diş çürüğü tarafından işgal edilmiş olabileceğinden, aşırı sıcaklık değişimleri ağrıya neden olabilir.
  • Şeker oranı çok yüksek olan yiyecek ve içecekler ile aynı zamanda asitli içeceklerden de kaçının.
  • Reçetesiz bir ağrı kesici kullanın. Önerilen dozu kesinlikle aşmayın ve ağrı kesicinizin kullanıyor olabileceğiniz diğer ilaçlarla beraber alınabildiğinden emin olun.  Genellikle çoğu diş ağrısı dokuların iltihabı veya sinir iltihabı nedeniyle olduğundan, iltihabı azaltmak için tasarlanmış bir ağrı kesici ilaç, diş ağrısı için en iyi anlık tedavi olacaktır. Ağrı kesici ilacınızı asla diş veya diş eti üzerine koymayın, aksi halde bu durum diş dokusunun zarar görmesine sebep olacaktır. 
  • Ağrılı dişler arasında diş ipi deneyin. Gıda parçacıkları ve plakları ortadan kaldırma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir.
  • Karanfil (eugenol) yağı kullanmayı deneyin.  Aktarlarda veya sağlıklı gıda marketlerinde bulunabilen karanfil yağı, antiseptik ve anestezik özellikleri sayesinde çeşitli dental materyallerde kullanılmaktadır. Evde karanfil yaği kullanma diş ağrısını azaltmaya yardımcı olabilir. Karanfil yağı içinde küçük bir parça pamuk ıslatın, temiz bir cımbız yardımıyla pamuğu ağrıyan dişin üzerinde 10 saniye tutun. Bu süreçte yağı yutmadığınızdan emin olun.
  • Eğer çürüğün oluşturduğu bir delik varsa geçici olarak kapatın. Bazı eczanelerde reçetesiz satılan kendi kendinize uygulayabileceğiniz geçici dolgu malzemesi bulabilirsiniz.
  • Başınızı yüksek tutarak uyuyun. Apseli dişin sinir iltihabı çok acı vericidir ve en rahatsız ağrı genellikle bu sebepten oluşur. İstirahat ederken kafanın yüksekte durması, diş ağrısı alanındaki basıncın bir kısmını azaltabilir.
  • Ağzınızı ılık ve tuzlu su ile durulayın. Günde iki ila üç sefer ılık ve tuzlu su ile çalkalamak, eğer rahatsızlığın temelinde dişeti enfeksiyonu var ise apsenin oluşturduğu diş ağrısına iyi gelecektir. Tuzlu su, enfeksiyonlu alanda bakterileri ortadan kaldırmak için antiseptik görevi üstlenmektedir.

Tedaviyi geciktirmeyin. Diş apsesinin neden olduğu bir diş ağrısı gelip gidebilir, ama kanmayın. Eğer rahatsızlığınız var ise,  apse tedavisini ertelemek uzun ve daha ciddi komplikasyonları ortaya çıkarabilir. Diş ağrısı hissettiğiniz durumda diş hekiminizi en kısa zamanda ziyaret ediniz.