Diş Ağrısına Ne İyi Gelir ?

Dişiniz ağrıyorsa öncelikle sorunun kökünü bulmanız gerekmektedir. Ağrıya yol açan medikal duruma göre diş ağrınıza ne tür bir uygulamanın daha iyi gelebileceğini söylemek daha kolay olacaktır. Hafif ağrılar için genellikle tuzlu suyla gargara ve soğuk kompres önerilebilir fakat şiddetli ağrılar büyük ihtimalle diş hekimine randevu almanızı gerektirecektir. Genel olarak Diş Ağrısına ne iyi gelir bakalım:

Tuzlu Su İle Gargara

Genellikle diş ağrıları için ilk uygulanan yöntemdir. Tuzlu su doğal bir dezenfektan görevi üstlenir ve dişlerin arasına kaçan atıkların çözülmesine yardımcı olur. Tuzlu su ile gargara ayrıca ağızdaki yaraların ve iltihapların tedavisine de katkıda bulunur. Bir bardak sıcak suyun içine yarım çay kaşığı tuz karıştırılarak yapılır. Sonra bu karışımdan günde 3-4 defa gargara yapılır.

Hidrojen Peroksit ile Gargara

Hidrojen peroksit de aynı tuzlu su karışımında olduğu gibi iltihapların ve diş ağrısının hafiflemesine yardım eder. Bakterileri öldürür ve plakları azaltır. Ayrıca kanayan diş etlerinin de iyileştirici etkisi vardır. Bu yöntemi uygulamak için bir bardak suyun %3’üne denk gelecek şekilde hidrojen peroksit koyun ve iyice karıştırın. Oluşan karışımı gargara yapın ve sakın yutmayın.

Soğuk Kompres

Soğuk kompres diş ağrısına en iyi gelen yöntemlerden biridir. Soğuk, problemli bölgedeki kan damarlarının daralmasına neden olur ve bu da doğal olarak ağrının azalmasına yol açar. Soğuk, aynı zamanda şişliği ve iltihaplanmayı da azaltır. Soğuk kompres uygulamak için bir torbaya buz koyup bunu 20 dakika boyunca ağrının olduğu tarafa uygulamanız yeterlidir. Her saatte bir de tekrarlayabilirsiniz.

Nane Çayı

Nane çayı poşeti kullanılarak diş ağrınızı azaltmanız mümkün. Nane çayı hassas diş etlerini yatıştırabilen ve ağrıyı azaltabilen bir özelliğe sahiptir. Uygulaması çok kolay. Nane çayı yapıldıktan sonra poşetinin biraz soğumasını bekleyin ve sonra da hafif sıcak olan poşeti ağrıyan dişinize denk gelecek şekilde yerleştirin.

Sarımsak

Yüzyıllardır sarımsak medikal tedaviler için kullanılmaktadır. Bakterileri ve plakları öldürmekle kalmaz ayrıca ağrı kesici görevi de üstlenir. Dişe uygulamak için önce sarımsağı iyice ezin ve macun gibi sürebileceğiniz bir hale getirin. Sonra üstüne çok hafif tuz ekleyin ve ağrının olduğu bölgeye uygulayın.

Vanilya Özütü

Vanilya özütü içindeki alkol sayesinde diş ağrısına iyi gelen bir özelliği barındır. Uygulaması da gayet basit. Biraz vanilya özütünü parmanızın uçuyla ağrıyan dişinize sürün. Günde bunun 2-3 defa tekrarlayın.
Diş ağrısına ne iyi gelir sorusunu cevaplamaya çalıştık fakat şunu unutmamak lazım ki 2-3 günden fazla süren ağrılara en iyi diş hekimi iyi gelecektir.