Diş Ağrısı ve Tedavisi Nasıl Olur ?

Diş ağrısı diş veya çenede hissedilen şiddetli bir ağrı olup genellikle diş doktoru tarafından tedavi edilebilmektedir. Diş ağrısının başlıca nedenleri arasında kırık, çürük, korunmasız diş kökü ve dişeti hastalığı vardır. Bunların dışında çenede oluşan hastalıklar ile sinüs hastalığı da diş ağrısına neden olabilmektedir.

Diş ağrısının seviyesi hafiften başlayarak çok şiddetli bir hal alabilir. Soğuk ya da sıcak bir şey içmek ya da bir şey çiğnemek ile artabilir. Genellikle diş röntgeni çekilerek problemin ana kaynağı bulunur. 

Diş Ağrılarının Nedenleri ve Tedavisi

Diş çürükleri, diş eti hastalığı, diş kökünün iltihaplanması, diş kırığı ve apse diş ağrılarının başlıca nedenleridir. En sık görülen vaka diş çürükleridir. Diş çürüğü ağızdaki bakterinin şekeri asitte çevirmesi ve oluşan asittin diş plakalarını delmesi yüzünden olur. Çürüğün derinliği yükseldikçe çürük içinde biriken yemek parçaları ve bakteri toksinleri de artar. Bu da doğal olarak diş etinin hasarına ve apse oluşumuna yol açar. 

Çürüğün derinliği az ise dişçi dolgu yaparak sorunu tedavi edebilmektedir. Fakat çürük ciddi bir derinliğe ulaşmışsa dolgu yerine kanal tedavisi uygulanması gerekebilir. Kanal tedavisi ile genellikle ölmekte olan diş kurtarılır. Kanal tedavisi sonrasında dişin zarar görmemesi için bir koruyucu yerleştirilebilir.

Apse

Bazen bir apse yüzünden de diş ağrısı olur. Apse ağzın şişmesine ve yüzün başka yerlerine enfeksiyon yayılmasına neden olabilir. Eğer ciddi bir enfeksiyon oluşursa acilen kontrol altına alınması gereklidir, aksi takdirde hava kanalları tıkanabilir. Geç kalındığı takdirde tedavisi ancak acil serviste gerçekleşir.

Diş Eti Hastalığı

Diş eti hastalığı da diş ağrısının başlıca nedenleri arasındadır. Gingiva adı verilen diş dokusunun iltihaplanması ve diş kemiğinin erimesi Diş Eti Hastalığının sonucudur. Plak adı verilen oral bakterinin diş etine doğru yayılması ve toksin üretmesi sonucunda diş eti hastalığı oluşur. Diş eti kanaması ile başlayan süreç, diş kemiğinin erimesi ile daha şiddetli ağrılara gebe olur. Kontrol altına alınmadığı takdirde dişin ölmesi kaçınılmazdır. Diş eti hastalığının başlıca nedenleri sigara, diyabet, oral hijyen ve genetiktir. Bu hastalığın tedavisinde diş doktoru plağı ve tartarı temizler. Eğer hastalık ciddi bir seviyeye ulaşmışsa diş kökü temizliği de yapması gerekebilir. Lokal anestezi ve antibiyotik kullanımı tedavi için uygulanmaktadır. Tedavi sonrasında da periyodik muayene şarttır.

Korunmasız Diş Kökü

Diş ağrısının bir başka nedeni arasında da korunmasız diş kökü yatar. Dişin kökü kemik tarafından korunmaktadır ama agresif diş fırçalama veya diş eti hastalığı yüzünden kemik hasar görebilir. Korunmasız kalan kök soğuk ve sıcağa karşı hassaslaşır ve ağrıya neden olur. Özellikle asitli içecekler köke ciddi zarar verirler. Başlangıç aşamasındaki durumları diş doktoru florür içerikli bir jel sürerek tedavi edebilir. 

Diş ağrısı için diş doktorunuza randevu almadıysanız ve ağrınız çok fazla ise Advil, Tylenol veya Asprin gibi bir ağrı keseci kullanarak ağrınızı biraz olsa da hafifletebilirsiniz. Ilık su ile çalkalama ve fırçalama yapmanız da yemek atıklarının ağrılı bölgeye daha fazla zarar vermesini engelleyecektir.