Diş ağrısı ve B6 vitamini ilişkisi

Diş ağrısı beslenme alışkınlıklarınızı etkileyen bir durum. Bu ağrıların sebebi genellikle çürük, apse ve dişeti hastalıkları olsa da B vitamini eksikliği dolayısıyla ağız ve diş etinde oluşan yara ve ülserler de zaman zaman ağrılara sebep olabilir.  Eğer dişiniz ağrıyorsa diş hekiminiz ya da doktorunuzla görüşün. Ağrıların vitamin eksikliğinden kaynaklandığını düşünüyorsanız doktorunuzun durumunuzu değerlendirmesi için bir beslenme günlüğü tutmanız oldukça faydalı olacaktır.

B-6 vitamini

B6, B gurubunda yer alan sekiz vitaminden biri. Pridoksin, pridoksal ve pridoksamin isimleriyle de bilinen B6 sağlığınız için önemli ve suda çözünebilen bir vitamin. Bu vitamin hormonların ve sinir sisteminin işlevini gerçekleştirmesinde, alyuvar oluşumunda ve nükleik asit (genetik materyal)  sentezinde önemli rol oynar. B6 vitamini aynı zamanda kalp ve damar hastalıklarının oluşumunu engellemede, idrak yeteneğinin artmasında ve bağışıklık sisteminin güçlenmesinde de önemli rol oynar.

B6 vitamini eksikliği

B6 vitamininin suda çözünebilir olması, vücutta depolanamaması ve bu sebeple de günlük alınması gerektiği anlamına gelmektedir. Eğer günlük tükettiğiniz besinler yeteri kadar B6 içermiyorsa vitamin eksikliği yaşamanız muhtemel. Ağız, dil ve ağzınızı çevreleyen deride görülen yara ve ülserler, vitamin eksikliğinin belirtileri arasında. B6 vitamini eksikliği ayrıca Depresyon ve sinir krizi gibi sinir sistemiyle ilgili sorunlara da yol açabilir.

Diş Ağrısı ve B6

B vitamini eksikliği ağız ve diş sağlığını etkileyen beslenme bozukluklarının başında gelir. Ağzınızda B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanan yara ve ülserler Diş Ağrısına yol açabilir. Bu durum yaralar özellikle diş ve diş etine yakın bölgelerde ortaya çıktığında görülür. Diğer grup B vitamini eksiklikleri (B-12, tiyamin, folik asit ve Niyasin) de benzer sorunlara yol açabilir.

Günlük B6 ihtiyacı

Tavsiye edilen günlük miktarları tüketerek B6 vitamini eksikliğinden kaynaklanan rahatsızlıklardan kaçınabilirsiniz. Günlük tavsiye edilen miktar; 1-13 yaş arası çocuklarda 0.5-1 miligram, 14-18 yaş arası kızlarda 1.2 miligram, 14-18 yaş arası erkeklerde 1.3 miligramdır. 50 yaş altındaki yetişkin erkek ve kadınlar, günlük 1.3 miligrama ihtiyaç duyarken; 50 yaş üstü kadınlar 1.5 miligram, 50 yaş üstü erkekler de 1.7 miligrama ihtiyaç duymaktadırlar. Hamile ve emziren kadınlarsa günde 1.9-2 miligram arası B6 tüketmelidirler.