DIKLORON %1 50 GR JEL

ATC: M02AA15

BARKODU: 8699525342812

FİYATI: 9,75TL

ETKEN MADDE: Diclofenac – diklofenak -topikal

ÜRETİCİ: DEVA HOLDING

Analjezik, antienflamatuar. Günde birkaç defa ovarak. %3 formları aktinik keratozda günde 2 defa.Prospektüs Formülü: 1 g Jel 10 mg Diklofenak sodyuma eşdeğer 11.6 mg Diklofenak dietilamonyum ihtiva eder. Farmakolojik Özellikleri: DİKLORON Jel haricen kullanılmak üzere hazırlanmış bir müstahzardır.

İçerdiği yağsız sıvağ sayesinde serinletici ve rahatlatıcı bir tesir oluşturur. Travmatik ve romatizmal kaynaklı enflamasyonlarda şişmeyi azaltır, hareketle oluşan ağrıyı etkin bir şekilde dindirir. Diklofenak; Antienflamatuar, analjezik ve antiromatizmal etkili bir non-steroid antienflamatuardır. DİKLORON Jel lokal olarak uygulandıktan sonra içerdiği aktif madde deriden absorbe olur. DİKLORON Jel tatbikinden sonra idrarda saptanan Diklofenak ve metabolitlerinin miktarı, aynı dozda oral kullanımdan sonra saptananın %6’sına eşittir.

Diklofenak ile tedavi gören romatoid artritli hastalar üzerinde yapılan çalışmalar lokal uygulamadan sonra maddenin enflamasyonlu bölgelerde plazmadakinden daha yüksek konsantrasyonlara ulaştığını göstermiştir. El ve diz eklemlerine lokal olarak uygulandığında plazma, sinovyal doku ve sinovyal sıvıda ölçülebilir. Kan proteinlerine %99.7 oranında bağlanır. Ulaştığı maksimum plazma konsantrasyonları oral uygulama ile sağlanandan 100 defa daha düşüktür.

Endikasyonları: # Burkulma, ezilme, incinme gibi nedenlerden kaynaklanan tendon, ligament, adale ve eklem travmalarında ve tendovajinit, bursit, omuz-el sendromu gibi yumuşak doku romatizmalarında görülen enflamasyonun ve ağrının semptomatik tedavisinde; # Periferik eklemler ve vertebral kolonda osteoartroz gibi dejeneratif romatizmanın lokalize şekillerinde endikedir. Kullanım Şekli ve Dozu: Erişkinler: DİKLORON Jel günde 3-4 defa tedavi edilecek bölgeye hafif hafif ovularak tatbik edilir. Gerekli olan miktar, uygulanması icap eden yerin genişliğine bağlıdır. 2-4 g jel yaklaşık 400-800 cm2‘lik bir alanı tedavi etmek için yeterlidir. Uygulamadan sonra eller (eğer tedavi görmüyorsa) yıkanmalıdır.

Tedavi süresi endikasyona ve sağlanan cevaba bağlıdır. Tedavinin 2 hafta sonra gözden geçirilmesi gerekir. Çocuklar: Çocuklarda doz ve endikasyon belirlenmediğinden, kullanılması tavsiye edilmez.

TİCARİ TAKDİM ŞEKLİ VE AMBALAJ İÇERİĞİ

50 g´lık tüplerde. Piyasada Mevcut Diğer Farmasötik Dozaj Şekilleri: DİKLORON 25 mg Enterik Film Tablet DİKLORON 50 mg Enterik Film Tablet DİKLORON 100 mg Retard Film Tablet DİKLORON Supozituar DİKLORON Ampul UYARI: Bu bilgiler sağlık profesyonelleri için hazırlanmış prospektüs özetidir.

İlaç kullanılmadan önce prospektüs mutlaka okunmalıdır.