Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunda alternatif tıp

Alternatif tıbbın işe yaramadığı yer yok. Hiperaktif olan çocuklara da uygulanacak alternatif tıp yöntemleri var.

Dikkat eksikliğinin ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerinin tedavisinde davranış tedavileri ve tıbbi yöntemler işe yarıyor. Ancak yine de insanlar alternatif tıp yöntemlerini merak ediyorlar.

Beslenme şekline müdahale, metronom eğitimi gibi yöntemler alternatif tıbbın içine giren yöntemler.

Beslenme şekline nasıl müdahale ediliyor?

Dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğunun belirtilerinden biri hiperaktivite. Yakın zamanda hiperaktivite ile şeker arasında yakın bir ilişki olduğu ortaya çıktı. İşlenmiş şekerin ve karbonhidratın çocuğun enerjisini etkilediği yapılan araştırmalarla ortaya çıktı. İşlenmiş şeker direkt olarak kana karışıyor böylece kan şekerinde ani bir yükselme oluyor. Kan şekeri yükseldiğinde ise adrenalin üretimi artıyor ve çocuk olduğundan daha hareketli olabiliyor. Hareketlilikteki düşüşte adrenalin seviyesinin de düştüğü biliniyor.

Şeker bakımından zengin bir beslenmenin dikkat eksikliğine ve hiperaktivite bozukluğuna neden olduğuna dair hiçbir kanıt yok. Ancak diyetisyenler çocukların beslenmesinde lifli gıdalara daha çok yer verilmesinin adrenalin seviyesini kontrolde tuttuğunu belirtiyor. Lif bakımından zengin yiyecekler, meyveler ve tam tahıllı besinler lif bakımından zengin besinler arasında.

Feingold diyeti

Yıllar önce Dr. Ben Feingold hiperaktivite tedavisi için uygun olan bir diyet geliştirdi. Bu diyette kesinlikle yapay renklendirici, tatlandırıcı ve koruyucu içeren yiyecekler yok. Birçok bilimsel araştırma Feingold’a katılmadı ancak çocuğunda hiperaktivite olan anne babalar bu diyetten sonra bir düzelme olduğunu söylediler.

Eleme diyetleriyle anne babalar çocuklarının beslenme programlarından bazı yiyecekleri çıkarmak zorunda kalıyorlar. Bu da çocuğun davranışlarını negatif etkileyebiliyor. Ancak bazı bilim insanları bu olumsuz davranış değişikliğinin anne babalarının diyetteki çocuklarına davranış şekillerinden kaynaklandığını iddia ediyor. Davranışı değiştiren diyet değil yani.

Bu türden bir eleme diyeti uygulamaya karar verirseniz çok kısıtlayıcı olmamaya özen gösterin. Dikkat eksikliği ve hiperaktivite tedavisinde herhangi bir adım atmadan önce çocuğunuzun doktoruyla konuşun. Bu konuda uzman pediatristlerimiz de size en uygun şekilde yardıma hazırlar, unutmayın.

Davranış müdahaleleri

Son zamanlarda yapılan araştırmalar davranış müdahalelerinin çocuklarda çok yararlı olduğunu gösteriyor. Bu konuda yapılmış bir araştırmaya bakalım. İki farklı program var. Her biri birer yıl sürmüş. Çocuklarında dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan ailelerle çalışılmış. 

Bir programda aile eğitimi dersleri verilmiş. Anne baba yetenekleri, çocuk güvenliği ve çocuğun davranışlarını anlama derslerinden oluşmuş. Bunlara ek olarak evde ya da okulda birebir yapılan seanslara da yer verilmiş. Diğer grup ise sadece grup içinde anne baba yetenekleri dersini almış.

Araştırmacılar hiperaktivitenin her iki grupta da düştüğünü ortaya çıkarmış. Hem de aralarında kayda değer bir fark olmadan.

İnteraktif metronom eğitimi

Bilgisayardan ritimli bir şekilde olan vuruşlar dinlenir. Hastanın bu vuruşlara karşılık mimik ya da parmak hareketleri yapması beklenir. Bunun karşılığında ne kadar başarılı olduğuna dair bir geribildirim verilir.

Bu eğitimin taraftarı olan kişiler, dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerin motor kaslarında ve zamanlamasında sorun olduğunu düşünen kişiler. Zamanla bu sorunun düzeleceğine ve hiperaktif kişilerin fiziksel ve zihinsel durumlarında düzelme olacağına inanıyorlar.

Nöroterapi

Nöroterapi dikkat eksikliği ve hiperaktivite bozukluğu olan kişilerde teta dalgalarının normalden fazla, beta dalgalarının da normalden az yayıldığına dair bulgulara dayanan bir müdahale şekli. Eğitimle beyinden yayılan teta dalgalarının azalacağına, beta dalgalarının da artacağına inanıyorlar.

Nöroterapi hastaya uyarılma düzeyinin nasıl arttırılacağının öğretilmesi. Beyindeki dalgalar bir monitör yardımıyla izleniyor. Dalgalar istenen boyuta ulaştığında hasta bilgilendiriliyor. Bu sayede kişi uyarılmışlık düzeyinin ne yaparsa artacağını öğrenmeye başlıyor.

Tabii elimizdeki veriler henüz yeterli değil. Bu alanda daha fazla araştırma yapılmasına ihtiyaç var. 

Hipeaktivite bozukluğu ve dikkat eksikliği tedavisi için daha ayrıntılı bilgi için sorularınızı uzmanlarımıza iletebilirsiniz.