Detoks Banyosu Nasıl Yapılır ?

Detoks banyosu toksinlerden arınmak için uygulanan popüler yöntemlerden birisidir. Lenfolog ve masaj terapisti Susana L. Belen’in  ‘Detox and Revitalize: The Holistic Guide for Renewing Your Body, Mind, and Spirit’ adlı kitabında belirttiğine göre, Epsom tuzu ya da diğer mineral tuzları, bitkiler ve sodyum bikarbonat gibi malzemelerin banyo suyuna eklenmesi ile vücut toksinlerden arındırılır.

Tarihi

Detoks banyoları tarih boyunca vücudu saflaştıran bir yöntem olarak uygulanmıştır. Doğal tıp uzmanı Linda Page’in ‘Linda Page’s Healthy Healing: A Guide to Self-Healing for Everyone’ adlı kitabında belirttiği gibi eski Romalılar ve Yunanlılar detoks banyolarını vücudu iyileştirmek ve kirlerden arınmak için kullanmışlardı. Diğer kültürler deniz yosunu, çamur, kil ve buhar banyolarını toksinlerden arınmak ve fiziksel, zihinsel olarak kendilerini daha iyi hissetmek için uygulamışlardır. 

Detoks Banyosu

Fonksiyonu

Detoks banyolarında ısı ve buhar kullanılır. Çeşitli maddeler birleştirilir. Deniz yosunu, karbonat ve tuz vücudu toksinlerden arındırmak için kullanılır. Doğal tıp uzmanı Timothy Brantley’ye göre Epsom tuzu ya da karbonat kullanılarak yapılan sıcak detoks banyoları vücudu arındırır. Buharın ya da banyo suyunun yüksek sıcaklığında terleyerek vücut zararlı maddeleri atar. 

Malzemeler

Çeşitli detoks malzemeleri küvete koyulabilir. Yazar Belen’e göre, 2 fincan elma sirkesini vücudunuzun PH düzeyini onarması için suya ekleyebilirsiniz. Ev detoks banyosunda deniz yosunu bile kullanabilirsiniz. Yazar Page’e göre, en doğal şekilde kurutulmuş deniz yosununu alabilirsiniz ve banyo suyuna ekleyebilirsiniz. Vücudunuz terlemeye başladığında, deniz yosunundan gelen mineraller banyo suyuna geçer ve geçişim yoluyla vücut tarafından emilir. Yazar Brantley, 1 fincan Epsom tuzunu banyo suyuna karıştırmanın toksinleri gözeneklerden atabilmek için yararlı bir yöntem olacağını belirtmektedir.

Uygulama Önerileri

Brantley’ye göre, suyun içinde en azından 20–30 dakika kalmanız gerekir, sonra hemen duş almanız gerekir. Yazar Page, suyun detoks için uygun sıcaklığa ulaşıp ulaşmadığını anlamanız için termometre kullanmanızı öneriyor. Suyu önce vücut ısınıza göre ayarlayın, 15 dakika sonra sıcaklığı 37 C dereceye yükseltin, sonra sıcaklığı 39 C dereceye yükseltin. Page, vücut ısınızın suyun sıcaklığı ile uyumlu hale geleceğini ve vücut ısısında hafif bir artış olacağını, bu durumun sizi iyileştirici özelliğe sahip olduğunu belirtmektedir. 

Uyarılar

Detoks banyosunun yararı bilimsel araştırmalara dayanmıyor olsa da; Epsom Tuz Konseyi, Epsom tuzunda bulunan magnezyum ve sülfat gibi ana maddelerin toksinleri vücuttan atmaya yardımcı olacağını belirtmektedir. Bazı doğal tıp uygulayıcılarının detoks banyolarının kilo vermeyi bile sağlayacağını iddia etmesine rağmen, bu iddiayı destekleyen bilimsel bir kanıt mevcut değildir. Özellikle hassas bir cildiniz, alerjiniz varsa ya da ilaç kullanıyorsanız detoks banyosu yapmadan önce doktorunuza danışın.