Depresyonun Tedavisi Yoga Olabilir Mi ?

Yoga, depresyondan muzdarip insanların iyileşmesine katkıda bulunabilir. Her ne kadar hem yoga hem de Depresyon hakkındaki bilimsel veriler yeterli olmasa da, yapılan birkaç araştırmaya göre yoga yapmanın morali düzelttiği ve depresyonun bazı etkilerini hafiflettiği bilinmektedir.

Yoga ve Depresyonun Ardındaki Bilimsel Gerçekler

2010 yılında Journal of Psychiatric Practice’de yayınlanan bir araştırma değerlendirmesine göre Yoga, depresyonun tedavisinde olumlu etki göstermektedir. Makale yazarlarının sekiz farklı yerde yapılan araştırmanın verilerine dayanarak çıkardığı sonuca göre Yoga, diğer depresyon tedavileri ile birlikte kullanıldığında, tedaviye olumlu etkide bulunmaktadır. Fakat, bugüne kadar yapılan araştırmaların ve toplanan verilerin kesinlik ve nesnellik içermemesi sebebiyle uzmanlar bu konuda kesin bir yargıya varmamakta olup; Yoga’nın bilim dünyası tarafından depresyonun tedavisinde kullanılabilir olarak kabul edilmesi için daha fazla araştırma yapılması gerektiğinin altını çizmektedirler.

Bugüne kadar yapılan birkaç ufak çaplı araştırmadan elde edilen bulgular, bize Yoga’nın depresyon geçiren insanlarda yarattığı etkiyi az da olsa anlama imkanı vermektedir. Örneğin,

Evidence-Based Complementary and Alternative Medicine’da yayınlanan 2007 tarihli bir araştırma 37 ağır depresyon vakası üzerinde çalışmış ve 20 seans Iyengar Yoga sonrasında hastaların moral, sinir ve anksiyete durumlarında iyileşme ve kalp atışlarında normalleşme gözlemlemiştir.

Alternative Therapies in Health and Medicine’ın 2004 yılında hafif depresyon geçiren 28 yetişkin hasta üzerinde yaptığı bir araştırmaya göre, beş hafta boyunca haftada iki kez Yoga sınıflarında bulunan hastaların morallerinde düzelme; anksiyete, Bitkinlik ve Stres hormonu olan kortizol seviyelerinde ise iyileşmeler tespit edilmiştir.

Yoga

Yoga

 

Yoga Depresyona Karşı Kullanılabilir Mi ?

Yoga, bazı depresyon hastaları için faydalı olabilmektedir. Örneğin,  depresyonla yakın ilişkisi bulunan kronik stresin yatıştırılmasında Yoga, olumlu bir rol oynamaktadır. Ek olarak, Yoga depresyonla başa çıkmada önemli bir strateji olarak kullanılan fiziksel egzersiz niteliğinde bir kişisel bakım yöntemidir. Fakat bütün bunların yanında, depresyon tedavisinde uzman yardımı olmaksızın Yoga (veya herhangi bir diğer alternatif tıp yöntemi) kullanımı ciddi sağlık sorunlarına yol açabilir. Bu yüzden, eğer Depresyon Belirtileri gösteriyorsanız (zevk aldığınız etkinliklerin artık ilginizi çekmemesi, uyuma zorluğu, bitkinlik ve kendini değersiz hissetme gibi) tedavi süreciniz boyunca bir Psikoloji/psikiyatri uzmanı gözetiminde olmaya dikkat edin.

Eğer şu anda bir Depresyon tedavisi görüyorsanız, doktorunuza danışmadan ikincil bir tedavi yöntemi aramayın. Eğer depresyonun tedavisinde Yoga’dan fayda sağlamak istiyorsanız, Yoga’yı kişisel bakımınızın bir parçası haline güvenli bir biçimde nasıl getireceğiniz hakkında doktorunuza danışın.