Depresyonla Mücadele Yöntemleri Nelerdir ?

Depresyon günümüz toplumlarında sıkça görülen bir hastalıktır. Neredeyse artık herkes anti-depresan alır hale gelmiştir. Psikiyatristlerin büyük bir çoğunluğu ne yazık ki depresyona yakalanmış kişilere peynir ekmek gibi ilaç tedavisi vermektedir. İlaç tedavisi her zaman depresyonla mücadele için şart değildir. Depresyonla mücadelenin farklı yolları da vardır. Peki depresyonla mücadele yöntemleri nelerdir ?

Bir kişi için bazı günlerin mutlu ve neşeli, bazılarının da depresif geçmesi anormal bir durum değildir. Uykusunu alamamış veya gün boyu aç kalmış bir kişinin depresif davranışlarda bulunması gayet doğaldır. Gündelik olaylar kişinin ruh halini negatif ya da pozitif etkileyebilir fakat bir kişiye depresyon tanısı koyulduğu zaman genellikle Depresyon tedavisi gerekir. Depresyon yıllarca sürebilen ve kişinin hayatını ciddi anlamda olumsuz etkileyen bir hastalıktır.

Depresyonun farklı belirtileri ve çeşitleri vardır. Aşağıdaki yöntemler her depresyon çeşidi için geçerli olmayabilir:

Depresyonla Nasıl Mücadele Edilir ?

İlk Yöntem: Hedef Koyma
Depresyona yakalanan kişi hayatta hiçbir işi beceremiyormuş gibi düşünür. Bu da doğal olarak kendisini kötü hissetmesine yol açar ve günden güne kişinin psikolojisi daha kötüye gider. Bununla mücadele etmek için ilk yöntem günlük hedef koymakla başlar. Psikologlar bulaşık yıkama gibi küçük hedefler koymanın önemli olduğunu belirtmekteler. Bu hedefler yavaş yavaş büyütülmeli ve her gün yeni hedefler koymak ve bunları başarmak depresyonla iyi bir mücadele yöntemidir.

İkinci Yöntem: Spor Yapma
Egzersiz geçici süreliğine de olsa vücuda endorfin salgılanmasına neden olur. Endorfin depresyon ile mücadele için önemli bir kimyasal maddedir. Haftada en az 3 gün spor yapmak beynin pozitif olarak kendini yenilemesini sağlayacaktır.

Üçüncü Yöntem: Sağlıklı beslenme
Depresyon için sihirli bir diyet yoktur ama kişinin yediklerine dikkat etmesi ve ideal kilosunda olması kendisini iyi hissettirir. Sağlıklı besinler tüketmenin ve özellikle de Omega-3 asitler (somon ve tuna balığı) ve folik asitler (ıspanak ve avakado gibi) içeren besinleri diyete eklemenin depresyonla mücadelede pozitif etkisi olduğu yapılan araştırmalarda gözlemlenmiştir.

Dördüncü Yöntem: Uyku Düzenini Ayarlamak
Bazen depresyon kişide uykusuzluk yapar. Uyku ve depresyon arasında önemli bir ilişki vardır. Bu yüzden kişinin her gün aynı saatta yatarak ve kalkarak uyku düzenini ayarlaması gerekmektedir. Gün içerisinde kısa uykular alınmamalı ve yatak odasında televizyon veya bilgisayar gibi kişinin dikkatini kaçırabilecek cihazlar bulunmamalıdır. Fazla kafein tüketimi de uyku düzenini bozabileceği için minimuma indirmekte yarar vardır.

Beşinci Yöntem: Sorumluluk Almak
Depresyona giren kişiler genellikle yavaş yavaş hayattan kopar, ev ve iş yerinde sorumluluk almaktan kaçarlar. Sorumluluk almaya çalışmak depresyonla mücadele etmek için güçlü bir yöntemdir. Çünkü sorumluluk alan kişide bazı işleri aslında başarabildiği inancını yavaş yavaş yer edinmeye başlar.

Altıncı Yöntem: Yoga Yapmak
Depresyonun tedavisinde yoga olumlu etkiler göstermektedir. 37 ağır depresyon vakası üzerinde yapılan bir araştırmaya göre düzenli 20 seans yoga yapan hastalarda moral, sinir ve anksiyete durumlarında iyileşme ve kalp atışlarında normalleşme gözlemlenmiştir.

Yedinci Yöntem: Gıda Takviyesi Almak
Depresyon ile mücadelede St.John’s Wort ve Ginkgo Biloba içeren gıda takviyelerinin başarılı olduğunu gösteren araştırmalar vardır. Ayrıca Magnezyum taurin ve Siberian Ginseng takviyelerinin de yararları olduğu söylenmektedir. Bu gıda takviyelerini almadan önce bir psikiyatriste danışmak gerekir.

Sekizinci Yöntem: Evcil Hayvan Almak
Her kişi için uygun olmasa da evde bir evcil hayvanın olmasının depresyonla mücadelede pozitif etkileri olduğu bilinmektedir. Evcil hayvan ile ilgilenmeye başlayan kişiler, hem hayata daha fazla tutunur hem de daha fazla sosyal olmaya başlarlar.

Yukarıda belirtilen depresyonla mücadele yöntemlerinin bazıları bir psikolog veya psikiyatriste danışılmadan uygulanmaması gerekir.