Depresyon tedavisinde Gingko Biloba

Depresyon, uzun süreli aşırı üzüntü duygusu anksiyete ve günlük hayatta ilgi kaybı ile karakterize olan ciddi bir ruhsal durumdur. Eğer depresyonunuz varsa, doktorunuz büyük olasılıkla antidepresan ilaçlar, psikoterapi veya bunların kombinasyonunu reçete edecektir. Gingko Biloba, bazen depresyon için alternatif bir tedavi olarak kullanılan bir bitkidir, fakat depresyon tedavisinde bu bitkinin bir rolü olduğunu destekleyen kesin kanıt eksikliği bulunmaktadır. Yan etkilere neden olabilen ve diğer ilaçlar ile etkileşime girebilen Gingko Biloba’yı depresyon tedavisinde kullanmadan önce doktorunuza başvurunuz.

Özellikleri

Gingko Biloba dünyanın en uzun hayatta kalan ağaçları biridir ve yaprakları bitkisel ilaçlar yapmak için kullanılır. ABD Ulusal Tıp Kütüphanesinin bir servisi olan Medline Plus, bu bitkinin beyine giden kan akışını azaltılması ile karakterize edilen durumların tedavisinde kullanıldığını belirtmiştir. Aynı zamanda, Medline Plus bazen depresyon gibi “düşünme” bozuklukların tedavisinde de kullanıldığını eklemiştir.

Etkisi

“Fitoterapi Araştırma” Kasım 2007 sayısında yayımlanan bir çalışmanın sonuçları, Gingko Biloba yapraklarının lipofilik özlerinin, antidepresan ve anti-Stres etkileri olabileceğini göstermektedir. “Çin Tıp Dergisi”, Mart 2005 sayısında yayınlanan araştırma bulguları, Gingko Biloba ve antidepresan ilaç venlafaksin kombinasyonunun depresyon için olası bir etken olan strese bağlı beyin hasarını azaltabileceğini göstermiştir.

Kullanımı

Gingko Biloba bir içecek olarak tüketilebilir veya kapsül ya da tablet olarak alınabilir. Bir araştırmaya göre, depresyon semptomlarını kontrol etmek için günde 3 kez 40 ila 80 mg günde üç kez alınmasını önerilmektedir. Ancak, bu sadece standart olarak kullanılmalıdır. Ne kadar ve ne sıklıkla Gingko Biloba kullanmanız gerektiğini doktorunuza danışınız.

Yan Etkileri

Medline Plus Gingko Biloba çoğu insan için güvenli olduğunu bildirmiştir,  ancak baş dönmesi, Kabızlık ve baş ağrısı gibi hafif yan etkilere neden olabilir. Tamamlayıcı ve Alternatif Tıp Ulusal Merkezi, Gingko Biloba tohumlarının asla çiğ tüketilmemesi gerektiğini, nöbete sebep olabileceğini ve hatta ölümcül olabileceğini belirtmiştir.

Kontrendikasyonları

Kanama bozukluğu rahatsızlığınız varsa veya kanama ve morarma riskini artıran antikoagülan ilaçlar alıyorsanız, Gingko Biloba kullanmayınız. Eğer şeker hastalığınız varsa ya da şimdiye kadar nöbet geçirdiyseniz de, Gingko Biloba’dan kaçınmalısınız. Gebe kalmayı istiyorsanız, bu bitkiyi kullanmaktan kaçınınız, çünkü doğurganlığı azaltabilir. Gingko Biloba kullanmayı depresyon tedavisinde kullanmayı düşünüyorsanız, doktorunuza danışınız.