Depresyon Tedavisi İçin Alternatif Yöntemler

Depresyon hayatı alt üst eden bir problem. Yaşayıp da yaşadığının farkına varmamak gibi. Ama ondan kurtulmak isteyenler için çaresi çok. Doktorun önereceği tedavi yoları tabii ki en doğru seçenek. Ama size zarar vermeyen alternatif tedavileri denemeniz de depresyonun çaresi olabilir. Bilimsel olarak kesin kanıtları olmasa da alternatif terapiler ve evde uygulayacağınız tedaviler denemeye değer. Bakalım depresyondan hangi yöntemlerle kurtulmak en doğrusu.

Alternatif Tedavi Nedir ?

Alternatif tedaviler aslında çok çeşitli. Beslenmeden egzersize, yaşam tarzı değişikliklerine kadar birçok çeşidi var. Bir hastalığımız olduğunda soluğu hemen aktarlarda alıyoruz. Acaba hangi bitki, hangi karışım derdimizin çaresi olur diye araştırıyoruz. Tabii ki alternatif tıbbın bitkilerden öte birçok boyutu var. Alternatif tıp hem hastalığınıza iyi gelen hem de sizi rahatlatıp şımartan yöntemlerle dolu. En çok kullanılan alternatif tedavi yöntemleri:

Depresyona İyi Gelen Bitkisel Tedaviler Var Mı ?

Depresyon için en etkili bitkisel çözümün kantaronda olduğu söyleniyor. Kantaron son zamanlarda ülkemizde de sıklıkla kullanılan bir bitki. Aslında bazı ülkelerde yıllardır ilaç olarak kullanılıyor. Yani yeni keşfedilmedi. Depresyona çözüm olacağı, bizi rahatlatacağı söyleniyor. Ama bir bitkiyi tedavi olarak kullanmadan önce en önemlisi doktorunuza danışmak. Çünkü bitkilerin yan etkileri ya da riskleri olabiliyor. İlaçlarla aynı anda içildiğinde etkileşime geçebilen bitkiler var. Bu da sizin için tehlikeli olabilir.

Meditasyon ve Yoga Depresyona İyi Gelir Mi ?

Meditasyon rahatlama yöntemi. Bu yüzden depresyona da iyi geliyor. Yoganın depresyon üzerinde aynı etkiye sahip olduğu düşünülüyor. Yoga meditasyonu, fiziksel hareketleri, nefes tekniklerini ve rahatlama tekniklerini bir arada kullanan bir yöntem. Yoga ve meditasyon dışında kas rahatlatma, güdümlenmiş görsellik ya da müzik terapisi de depresyona iyi gelen alternatif terapilerden.

Depresyondakileri Masaj Terapisi Nasıl Rahatlatıyor ?

Masaj dokunma yoluyla yapılan bir terapi. Bu yolla vücut ve beyinin iletişime geçmesini sağlıyor. Çünkü fiziksel sağlıkla duygusal sağlık bağlantılı. Beden rahatlayınca beyin de rahatlıyor, sakinleşiyor.

Egzersiz Depresyon Çözümü Mü ?

Egzersizin birçok türü sizi rahatlatır, stresinizi alır, depresyon belirtilerini hafifletir. Hatta bazen yok eder. Bununla da kalmaz: enerjinizi, dengenizi ve esnekliğinizi arttırır. Kısacası depresyondan kurtulmak için egzersiz en güvenli ve en sağlıklı yol. Hangi egzersizlerin sizin için iyi olacağı konusunda doktorunuzdan öneri alabilirsiniz.

Güdümlenmiş Görsellik Nedir ?

Diğer adı görselleştirme. Görsellik, koku, tat, dokunma gibi duyuları kullanarak kişinin beden ve ruhunu rahatlatmaya yönelik bir terapi. Örneğin güdümlenmiş görsellik terapisinde sizden gün batımında bir sahilde olduğunuzu ya da mis gibi bir dağ havasını içine çektiğinizi hayal etmenizi isteyebilirler. Evet, güdümlenmiş görsellikte kendi hayal gücünüzü kullanıyorsunuz. Ama bazı konularda da çaba harcamanız gerekiyor. Örneğin:

  • Çiçekleri koklamanız
  • Hava sıcaklığını hissetmeniz
  • Ayaklarınızın altındaki yumuşak zemini hissetmeniz
  • Doğanın seslerini duymanız gibi.
Müzik

Müzik ve depresyon

Müzik Terapisi Depresyona İyi Gelir Mi ?

Boşuna dememişler “Müzik ruhun gıdasıdır.” diye. Üstelik %100 zararsız. Müzik korkuyu alıyor, stresi atıyor, kızgınsanız sizi sakinleştiriyor. Yani insan ruhu için doğal bir ilaç gibi. Müzik terapisi yeni moda değil. Onu Pisagor’un bulduğuna inanıyorlar. Peki müzik terapisi nasıl işler? En basit şekliyle hemen müzik çalarınızı alın. Kendinizi iyi hissettirecek müzikler dinlemeye başlayın.