Depresyon Nasıl Tedavi Edilir?

Depresyonda hissettiğinizde, asla onun gölgesinin altından çıkamayacağınızı hissedersiniz. Ancak, Depresyon tedavi edilebilir bir problemdir. Bu yüzden, eğer depresyon sizi yaşamak istediğiniz hayattan uzaklaştırıyorsa, yardım istemekten çekinmeyin. Depresyon tedavi seçeneklerinizle ilgili bilgi sahibi olmak, sizin için neyin doğru olduğuna karar vermenize yardım edecektir. Terapiden, meditasyona, sağlıklı yaşam tarzı değişikliklerine, depresyonun üstesinden gelmenize yardımcı olabilecek ve hayatınızı geri verebilecek etkili tedaviler vardır.

Depresyon Tedavi Seçeneklerini Keşfetme

Depresyondan aynı şekilde etkilenen iki kişi yoktur, depresyon tedavi eden, “tek bedene uyan” tedavi yoktur. Birinde ile yarayan bir başkasında işe yaramayabilir. Depresyonu tedavi etmenin en iyi yolu, tedavi seçenekleri ile ilgili mümkün olabildiğince bilgi edinmektir ve sonra, bunları ihtiyaçlarınızı karşılayacak şekilde şekillendirmektir. 

Depresyon Tedavi Tipleri

Depresyon ile ilgili öğrenebildiğiniz kadar öğrenin: Depresyonun belirtilerinin altında tıbbi bir durum yatıp yatmadığını belirlemek önemlidir. Eğer öyleyse, ilk olarak bu durum tedavi edilmelidir. Ayrıca depresyonunuzun şiddeti de bir faktördür. Daha fazla şiddetli depresyonda, daha yoğun bir tedaviye ihtiyacınızın olması olasıdır.

Doğru tedaviyi bulmak zaman alır: Doğru tedaviyi bulmak ve sizin için en iyi hangisinin işe yaradığını kanıtlamak biraz hata ve deneme ile halledilebilir. Örneğin, eğer tedaviyi sürdürmeye karar verirseniz, aradığınız terapisti bulmak zaman alabilir. Ya da, bir antidepresan deneyebilirsiniz, sadece günde yarım saat yürüyüş yaparsanız, bulmak için ona ihtiyacınız olmayacak. Değişime ve küçük bir denemeye açık olun.

Yalnızca ilaçlara güvenmeyin: İlaçlar depresyon belirtilerini rahatlatsa da, genellikle uzun dönem kullanım için uygun değildir. Çalışmalar, egzersiz ve terapi dahil diğer tedavilerin, ilaç kadar, hatta daha fazla etkili olabildiğini istenmeyen yan etkileri de olmadığını göstermiştir. Eğer ilaç denemek istiyorsanız, ilacın en çok yaşam tarzı değişiklikleri ile birlikte işe yaradığını hatırlayın.

Sosyal destek alın: Sosyal bağlantılarınızı daha çok geliştirmek, depresyondan daha fazla korunmaktır. Eğer zorlandığınızı hissediyorsanız, güvendiğiniz arkadaşlar ve aile üyeleriyle konuşmaktan çekinmeyin ya da çrneğin bir depresyon destek grubunda yeni ilişkiler arayın. Yardım istemek bir zayıflık belirtisi değildir. 

Tedavi zaman ve kararlılık gerektirir: Tüm bu depresyon tedavileri zaman alır ve bazen yorucu ve yavaş ilerlediğini hissedebilirsiniz. Bu normaldir. Tedavide genellikle iniş ve çıkışlar vardır

Yaşam Tarzı Değişiklikleri: Depresyon Tedavisinin Gerekli Bir Parçası 

Yaşam tarzı değişiklikleri basittir fakat depresyon tedavisindeki güçlü araçlardır. Bazen tüm ihtiyacınız olan şey olabilir. Diğer tedavilere ihtiyacınız olsa bile, yaşam tarzı değişiklikleri, depresyonu ortadan kaldırmaya karşı uzun bir yol aldırır. Ve bir kez daha iyi hissettiğinizde, depresyonu kaldırmaya yardımcı olabilir.

Depresyonu tedavi edebilen yaşam tarzı değişiklikleri

Egzersiz: Düzenli egzersiz depresyon tedavisinde ilaçlar kadar etkilidir. Sadece Serotonin,endorfin ve diğer iyi hissettiren kimyasalları salgılatmaz, aynı zamanda antidepresanların yaptığı gibi yeni beyin hücrelerinin gelişimini tetikler. Daha iyisi, yararına vakıf olmak için bir maraton koşmanız gerekmez. Günde yarım saatlik bir yürüyüş bile, büyük bir fark yaratabilir. Maksimum sonuçlar için, çoğu gün 30 ila 60 dakika aerobik aktiviteyi hedefleyin.

Beslenme: İyi yemek, hem fiziksel hem de akıl sağlığı için önemlidir. Gün içinde az miktarda ve iyi dengelenmiş öğünler, enerjinizi yüksek tutmaya ve ruh hali dalgalanmalarını minimalize etmeye yardım edecektir. Sağladıkları hızlı destek için şekerli gıdalar dikkatinizi çekiyorsa da, kompleks karbonhidratlar daha iyi bir seçenektir. Ani şeker düşmeleri olmaksızın size iyi geleceklerdir.

Uyku: Uyku ruh hali üzerinde güçlü bir etkiye sahiptir. Yeterli uyumadığınızda, Depresyon Belirtileri kötüye gidecektir. Uyku eksikliği, asabiye, düşük ruh hali, mutsuzluk ve yorgunluğa yol açar. Her gece yeterli uyuduğunuzdan emin olun. Çok az insan geceleri 7 saatten daha az sürede uykusunu alır. Her gece 7 ila 9 saat arasında bir yerde uyku hedefleyin.

Sosyal destek: Güçlü sosyal bağlantılar depresyon risk faktörünün anahtarı olan izolasyonu azaltır. Arkadaşlarınızla, ailenizle düzenli ilişkiler kurun ya da bir sınıf ya da gruba katılmayı düşünün. Gönüllülük, sosyal destek sağlamak ve kendinize yardım etmek dışında diğerlerine yardım etmek için harika bir yoldur.

Stres azaltma:Hayatınızdaki stresi azaltacak ve yenmeye yardım edecek değişiklikler yapınçç Çok fazla stres depresyona yol açar ve gelecekte depresyon riskine neden olur. Çok fazla çalışmak ya da desteklenmeyen ilişkiler gibi hayatınızdaki stres faktörlerini ele alın ve etkilerini azaltmanın yollarını bulun.

Depresyonun Tıbbi Etkilerini Atlatmak

Eğer depresyonda olabileceğiniz konusunda şüpheniz varsa ve yaşam tarzı değişiklikleri işe yaramıyorsa, genel bir check up için özel doktorunuza görüşün. Eğer depresyonunuz tıbbi nedenlerin sonucuysa, terapi ve antidepresanların çok az yardımı olacaktır. Altında yatan sağlık problemi tespit edilene ve tedavi edilene kadar depresyon ortadan kalkmayacaktır.

Doktorunuz depresyonu taklit eden sağlık durumlarını kontrol edecek ve ayrıca yan etkisi depresyon olan bir ilaç kullanıp kullanmadığınıza emin olacaktır. Çoğu tıbbi durum ve ilaç, mutsuzluk, yorgunluk ve keyif almama gibi depresyon belirtilerine yol açabilir. Hipotiroid ya da az aktif tiroid, özellikle kadınlarda yaygın bir mod(ruh hali) düşmanıdır. Yaşlı yetişkinler ya da her gün farklı ilaçlar alan herhangi biri, depresyon belirtilerine neden olan ilaç etkileşimleri riski altındadır. Alıyor olduğunuz her fazla ilaç, ilaç etkileşimi adına daha fazla risktir.

Depresyon tedavisi için bir terapist bulmak

Eğer depresyon belirtilerinin altında yatan herhangi bir tıbbi durum yoksa, daha sonra bir akıl sağlığı uzmanı bulmak tedavi için gelecek en iyi adımdır. Çok çeşitli akıl sağlığı uzmanı olsa da, bir terapist seçmeye karar vermede en önemli şeylerden biri bu kişiyle olan bağlantınızdır. Doğru terapist depresyon tedavisi ve iyileşmenizde, destekleyici ve önemseyici bir partner olacaktır.

Bir terapist bulmanın çok yolu vardır. Konuşma kelimesi terapist bulmanın en iyi yoludur. Başlangıç yönlendirmesinde, arkadaşlarınız ve ailenizin ya da özel doktorunuzun bazı fikirleri olabilir. Ulusal akıl sağlığı organizasyonları, vekaletnameli lisanslı uzmanların bir yönlendirme listesi yardımcı olabilecektir. Eğer fiyatı bir sorun olursa, yerel merkezler,dini organizasyonlar ve halk akıl sağlığı kliniklerini kontrol edin. Bu gibi yerler genellikle ödeme için uygun bir düzeyde tedavi sağlamaktadırlar.

Depresyon Tedavisi İçin Psikoterapi

Konuşma terapisi, depresyon için oldukça etkili bir tedavidir. Terapi depresyonun çeşitli açılardan tedavi edilmesi için araçlar sağlar. Terapide öğrendiğiniz şeyler, depresyonun geri gelmesini önlemeye yardım etmek için, bakış açısı ve yetenek kazandırır.

Uygun olabilecek çok terapi tipi vardır. Depresyonda kullanılan çoğu yaygın metottan üçü, Bilişsel Davranışçı Terapi, kişilerarası terapi ve psikodinamik terapidir. Genellikle karma bir yaklaşım kullanılır.

Bazı terapi tipleri, negatif düşünmeyi nasıl yeniden çerçeveleyeceğiniz ve depresyonla mücadelede davranış yeteneklerini nasıl kullanacağınız üzerinde pratik teknikler öğretir. Terapi ayrıca depresyonunuzun kökenine inmede, depresyonu neyin tetiklediğini, bu şekilde neden hissettiğinizi ve sağlıklı kalmak için ne yapabileceğinizi anlamaya da yardım edebilmektedir.

Terapi ve Depresyon Tedavisinde “Büyük Resim”

Depresyonun işaretlerinden biri soruna odaklanma ve çaresizlik hissidir. Terapi geri adım atmanıza, nasıl değişiklikler yapabileceğinize ve depresyonunuza nasıl katkıda bulunabileceğinize yardım eder. Terapinin yardımcı olabileceği “büyük resim” temalarından bazıları şunlardır:

İlişkiler: İlişkilerin kalıplarını anlamak, daha iyi ilişkiler inşa etmek ve mevcut ilişkileri geliştirmek, depresyonu önlemede önemli olan, izolasyonu azaltmaya, sosyal destek sağlamaya yardım edecektir.

Sağlıklı sınırlar belirlemek: Eğer stres altındaysanız ve bunalmışsanız ve hayır diyemiyorsanız, depresyon riskiniz daha fazladır. İlişkilerde ve işinizde sağlıklı sınırlar koymak stresi azaltmaya yardımcı olabilir ve terapi sizi tanımada ve sizin için doğru olan sınırları belirlemede yardımcı olabilir.

Hayattaki sorunları yönetme: Güvenilir bir terapistle konuşmak, hayatın zorlukları ve problemleri ile mücadele etmenin daha olumlu yanları üzerinde iyi bir geri dönüş sağlayabilir.

Depresyon ve grup terapi

Depresyon tedavisi için bireysel terapi mi, grup terapisi mi?

Terapi kelimesini duyduğunuzda, otomatik olarak bir terapistle bire bir olan bir seans düşünebilirsiniz. Ancak, grup terapisi de depresyon tedavisinde çok faydalıdır. Kişilere ne yarar sağlar? Hem grup hem bireysel terapi seansları genellikle yaklaşık 1 saat sürer. Bireysel terapide, bir kişiyle güçlü bir ilişki oluşturursunuz ve bir gruptansa bir kişiyle bazı hassas bilgileri daha rahat paylaştığınızı hissedebilirsiniz. Ayrıca bireysel ilgi elde edersiniz.

Ancak grup terapisini ekarte etmeyin. Aynı zorluklardan geçmiş kişileri dinlemek deneyimlerinizi onaylayabilir ve benlik saygısı geliştirmeye yardımcı olabilir. Sıklıkla grup üyeleri depresyonun farklı noktalarındadır, bu yüzden hem ciddi bir sorunla yüzleşmiş bir kişi hem de savaştaki bir kişiden ipuçları alabilirsiniz. Fikir ve ilham vermek kadar, grup terapisine katılmak da sosyal aktivite ve bağlantılarınızı arttırmaya yardımcı olabilir.

Terapiye gitmek zor gelmeye başladığında…

Bir evi yenilemek gibi, hayatınızda iyi bir şekilde işe yaramayan bir şeyin parçası olduğunuzda, daha iyi gelmeden önce, sıklıkla daha kötüye gidiyormuş gibi görünür. Terapi zor ve acı verici göründüğünde, vazgeçmeyin. Eğer hislerinizi ve tepkilerinizi dürüstçe terapistinizle paylaşırsanız, daha az etkili bir yol olan,  tedavi olmamış eski halinize dönmektense, ileriye gitmenize yardım edecektir. Ancak, eğer terapistinizle bağlantınız devamlı zorlayıcı ve rahatsız edici ise, terapi için diğer seçenekleri keşfetmekten korkmayın. Güçlü bir güven ilişkisi tedavinin temelidir.

Depresyon İçin İlaç Tedavisi

Depresyon ilacı, depresyon tedavisinde en meşhur duyulmuş olabilir, fakat bu en etkilisi olduğu anlamına gelmez. Depresyon, sadece beyindeki kimyasal bir dengesizlik ile ilgili değildir. İlaç şiddetli ve orta dereceli depresyonun bazı semptomlarını hafifletmeye yardım edebilir, fakat altında yatan problemi tedavi etmez ve genelde uzun vadeli bir çözüm değildir. Antidepresan ilaçlar ayrıca, yan etkiler ve güvenlik endişelerini de birlikte getirir ve bırakmak çok zor olabilir. Eğer antidepresan ilaçların sizin için iyi olup olmadığı ile ilgili düşünüyorsanız, tüm gerçekleri öğrenmek, bilinçli bir karar vermenize yardım edebilir.

Eğer depresyon için antidepresan ilaç alıyorsanız, diğer tedavileri göz ardı etmeyin. Yaşam tarzını değiştirmek ve terapi sadece depresyondan kurtulmaya değil, aynı zamanda tekrarını önlemeye yardım etme yeteneği sağlar.

Antidepresanları Aile Doktorunuzdan mı Almalısınız?

Aile doktorları depresyonunuzu fark eden ilk profesyoneller olabilir. Ancak, antidepresanı reçeteli verebilseler de, depresyonda uzmanlaşmış başka bir akıl sağlığı doktorunun fikrini almak iyi bir fikirdir. Yönlendirme isteyin. Bir terapistle çalışmaya başlayabilirsiniz ve ilaca o kadar da ihtiyacınız olmayabilir. Eğer ilaca ihtiyacınız varsa, bir Psikiyatrist gelişmiş uygulama, depresyon deneyimi, tedavi ve ilaç önerir.

Depresyon İçin Alternatif Ve Tamamlayıcı Tedaviler

Depresyon için alternatif ve tamamlayıcı tedaviler, vitamin ve bitkisel takviyeler, akupuntur, ve farkındalık meditasyonu, yoga ve tai chi gibi rahatlama teknikleri içerebilir.

Depresyon ve vitaminler

Depresyon Tedavisinde Vitamin ve Takviyeler

Genel kanı depresyon tedavisinde, bitkisel tedavilerin vitaminlerin ya da takviyelerin nasıl çalıştığını hala bilmemektedir. Çoğu takviye, reçetesiz olarak yaygın bulunmakla birlikte, çoğu durumda etkisi bilimsel olarak kanıtlanmamıştır. Eğer depresyon belirtileri bir nebze beslenme yetersizliğine bağlı ise, vitamin takviyeleri yarar sağlar, ancak bu sağlık uzmanının tavsiyesi üzerine olmalıdır.

Eğer doğal ve bitkisel takviyeleri denemeye karar verirseniz, yan etkileri ve ilaç gıda etkileşimleri olabileceğini hatırlayın. Örneğin, düşük ve orta dereceli depresyon tedavisinde kullanılan umut verici bir bitki olan sarı kantaron, kan inceltici, doğum kontrol hapı ve reçeteli antidepresanlar gibi reçeteli ilaçlarla etkileşime girebilir.  Doktorunuzun ya da terapistinizin ne aldığınızı bildiğinden emin olun.

Diğer Alternatif Depresyon Tedavileri

Rahatlama teknikleri: Depresyon belirtilerini azaltmaya yardımcı olduğu kadar, rahatlama teknikleri ayrıca stresi azaltabilir ve iyi hissetme ve keyif alma duygularını arttırabilir. Yogayı, derin nefes almayı, kas rahatlatma hareketlerini ya da meditasyonu deneyin.

Akupuntur: Tedavi amacıyla vücudun belirli noktalarına iğneler kullanma tekniği olan akupuntur, bir depresyon tedavisi olarak, umut verici sonuçlar veren bazı araştırma çalışmaları ile birlikte giderek daha çok araştırılmaktadır. Eğer akupunturu denemeye karar verirseniz, lisanslı nitelikli bir uzman bulduğunuzdan emin olun.