Depresyon Delilik Midir ?

Depresyon çağımızın en sık karşılaşılan rahatsızlıklarından biridir ve asla delilik değildir. Zor yaşam koşulları nedeni ile çok sayıda insan hemen her gün Depresyon Belirtileri ile başa çıkmak zorunda kalıyor. Aynı şekilde çok sayıda insan da depresyon nedeni ile terapi görüyor ya da antidepresan kullanıyor. Depresyona giren kişiler genellikle kimsenin kendilerini anlamadığını düşünüyor ve kendilerini çok yalnız hissediyorlar. Hayattan zevk almamak da depresyon belirtileri arasında en başta görülenlerden biridir. Depresyon belirtileri gösteren kişilerin günlük hayat akışları bozulur ve sık sık bulundukları yeri terk edip gitmek isterler. Uzaklaşma düşüncesi yoğun olarak görülür. Bazı fiziksel değişimler de söz konusu olmaktadır. Bunlardan biri kişinin uyku düzeninde bozukluklar görülmeye başlamasıdır. Uykusuzluk ve yorgunluk hali, isteksizlik ve yemek yiyememe ya da çok fazla yemek yeme ya da çok fazla uyuma gibi belirtiler de depresyon belirtileri arasında sayılmaktadır. Aşırı stresten kaynaklanan Depresyon tedavisi olan bir hastalık olduğu için delilik değildir ve asla delilik olarak da görülmemelidir.

Depresyon ile Delilik Arasında Bir İlişki Var Mı ?

Çağımızda hemen herkesin depresyona girdiği dönemler olmaktadır. Gerek yoğun iş hayatı, gerekse de özel hayattaki bazı olumsuz durumlar kişileri depresyona sürüklemektedir. Kişiler depresyona girdiklerinde daha önce yaptıkları şeylerden zevk almaz hale gelirler. Uykuları kaçar ve içine kapanık görünebilirler. Doktor kontrolünde bir terapi ile ve aynı zamanda ilaç tedavisi ile birlikte iki ay ya da altı ay arasında değişen zamanlarda tamamen kontrol altına alınabilir. Tedavi olmayan kişilerde depresyon daha da ilerleyebilir ve hem kişiyi, hem de çevresindeki insanları mutsuz edecek sonuçlar doğurabilir. Bilinç düzeyi arttıkça kişiler depresyon geçirdiklerinin daha da farkına varıp terapi görmektedirler. Tedavi edilmeyen depresyon durumları giderek büyüyen bir mutsuzluğa neden olabilir ve kişiler daha agresif ve sinirli bir davranış şekli içine girebilirler. Depresyon ile delilik birbirine karıştırılmamalı ve depresyona giren kişilere delilermiş gibi davranılmamalıdır.

Delilik Belirtilerinin Başlangıcı

Delilik oldukça geniş bir hastalık zincirini içinde barındıran sözcüktür. İçinde pek çok ruh ve akıl hastalığının bulunduğu kavram genellikle sebebi ne olursa olsun muhakeme yeteneğini kaybetmiş ve gerçek ile hayal arasındaki bağı kuramayan kişiler için kullanılabilir. Deli olarak nitelendirilen insanlar normal olarak nitelendirilen insan davranışlarından farklı şekilde bir görünüm çizerler. Hem konuşmaları, hem de hareketleri normal kabul edilenin oldukça dışındadır. Delilik belirtileri arasında tüm dünyada en sık görülenlerden biri kişilerin olmayan sesler duymasıdır. Pek çok kişi kulağına gelen seslerden veya konuşmalardan bahsedebilirler. Zaman zaman orada olmayan biri ile konuşan kişiler olduğu gibi, kendisine birinin sürekli bir şeyler fısıldadığını söyleyerek hareket edenlere de rastlanmaktadır. Bu ip durumların çok iler gitmesi halinde istenmeyen kötü sonuçlar da oluşmaktadır. bir takım sesler duyduğunu iddia eden kişilerin hem kendilerine, hem de başka kişilere ciddi zararlar verdiği bilinen bir durumdur. Genellikle kişilerin kulaklarına gelen sesler anlamsız ya da saçma sapan sözlerden oluşmaktadır.

Sesler dışında delilik belirtileri arasında yine çok sık olarak görülenlerden biri de kişinin bir takım görüntüler gördüğünü söylemesidir. Hayaller görürler ve olmayan kişilerle konuşurlar. Genellikle duydukları sesleri ya da gördüklerini düşündükleri görüntüleri yine aynı derece tuhaf şekilde anlatmaya başlarlar. Bu tip kişilerde kendilerine ve diğer insanlara zarar verme eğilimi de görülmektedir. Bu tip durumda olan insanlarda kendilerini çok değersiz hissetme gibi bir tavır görülürken tam tersi de söz konusudur. Kişi kendini dünyanın en önemli, en büyük insanı olarak görmeye başlayabilir. Hatta tarihte ünlü bir şahsiyet olduğunu ya da bir ülkenin başbakanı cumhurbaşkanı olduğunu iddia edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Bazı deliler ise çok fazla bağırıp çağırmaya başlarlar ve normal konuşmaları da genellikle çok yüksek tonda seyreder. Sabit gözlerle bir noktaya bakma eğilimi kadar, hiç durmadan anlamsız sözler ederek konuşmaya başlamak da delilik belirtileri arasında sayılmaktadır.