Depara Nasıl Kalkılır ?

Depar, sürmekte olan yürüme ya da koşma düzeninizi canlandırmak için ideal bir yöntemdir. Günlük olarak yaptığınız fiziksel idmanlara birkaç depar eklemek metabolizmanızı hızlandırabilir ve kalori yakmanıza yardımcı olabilir. Ek olarak, depar sıradan yürüyüşünüzü ilgi çekici bir hale getirebilir ve varmak istediğiniz yere daha çabuk ulaşmanızı sağlayabilir. 

Adım 1

Kendinize rahatça pratik yapabileceğiniz 100 metre uzunluğunda düz bir parkur belirleyin.

Adım 2

Depar alıştırmasından önce hızlı yürüyerek ya da tempolu koşarak ısının.

Adım 3

Eğer bir parkur üzerinde değilseniz, kendinize bir başlangıç ve bitiş noktası belirleyin. 100 metre en yaygın olan parkur uzunluğudur ama sürat koşucuları 200 metrelik ve 400 metrelik deparlar da atabilir.

Adım 4

Kuvvetli ayağınızı başlama çizgisinin hemen gerisine koyun ve eğilin, bu şekilde kuvvetli ayağınızın parmak uçları başlama çizgisinin üzerinde olacak.

Adım 5

Arka ayağınızın geriye doğru esnetin. Bu pozisyonu almak, koşmaya başlarken arkadaki ayağınızdan güç almanızı sağlayacaktır. Arka ayağınızı her seferinde farklı aralıklarla esnetebilirsiniz, pratik yaptıkça sizin için en rahat aralığın hangisi olduğuna karar vermeniz kolaylaşacaktır.

Adım 6

Kendinizi başlangıç noktasından ileri doğru itin, kollarınızdan olabildiğince güçlü bir şekilde ivme alıp dik bir pozisyon alarak koşmaya başlayın. 

Adım 7

Kollarınızı 90 derecelik bir açıyla kırın ve vücudunuza yakın tutun. Ön taraftaki kolunuza ait olan elleriniz alnınızdan daha yukarıya çıkmamalı ve arka tarafta kalan dirseğiniz de kürek kemiğinize yaklaşmamalıdır.

Adım 8

Tüm gücünüzle ve olabildiğince hızlı koşmaya çalışın. Dizlerinizi tempolu koşu veya yürüyüşe oranla daha fazla yukarı çıkartın (kalçanıza veya belinize kadar).  Ancak, özellikle başlangıç evresinde, dizlerinizi çok fazla yukarı çıkartmamaya özen gösterin; aksi takdirde topuk kirişi sakatlıkları yaşayabilirsiniz.

Adım 9

Bitiş çizgisini geçtikten sonra yavaşlayın ve durun.

Adım 10

Dinlenin ve tekrar koşun, birkaç tekrardan sonra daha rahat koşmanız olasıdır.