Deodorantın içinde ne var?

Bedeninde tam 4 milyon ter bezi uğraşıp didinip litrelerce ter üretiyor. Deodorant kaçınılmaz. Peki deodorantın içinde ne var?

Terleme büyük sorun. Özellikle yaz mevsiminde. Bunu umursamayanlar daha da büyük sorun. Onlar uzak bir kenara, kısaca büyük çoğunluk için ter kokusunu güzel kokularla örten deodorantlar kaçınılmaz önemde.

terlemeİnsan kendi kokusunu almakta güçlük çekebilir. Sonuç: Deodorant şart.  

Sıradan terlemenin ötesinde aşırı terlemenin söz konusu olduğu hiperhidrozda sıradan deodorantlar da yetersiz kalıyor. Özel bileşimli ter önleyici deodorantlardan kullanmak gerekiyor.

Deodorantlar çeşit çeşit. Sprey. Stik. Roll on. Hangisi olursa olsun, işlerini yapmasına izin vermek istiyorsak onları kullanırken koltuk altımızın kuru olduğundan emin olmalıyız. Koltuk altlarımız nemliyse (mesela duş sonrası) deodorant suya karışıyor. Akıyor gidiyor. 

Sağlığa zararlı mı?

Alüminyum: Alüminyum klorid reçeteyle satılan deodorantların içinde bulunuyor. Ter kanallarının içine giriyor. Terin akmasını engelliyor. Reçetesiz satılanların da bazılarında yüksek düzeyde alüminyum var.

En sağlıklısı deodorantı yatmadan önce kullanıp sabah da yıkamak. Özellikle reçetelilerde. 

Yüzde kullanacaksak gözler konusunda hassas davranmalıyız. Erkekler de tıraştan 24 saat önce ya da sonra sürmeli.

Alüminyumun kanser riski taşıdığına dair bir dolu dedikodu var. Dedikodu diyoruz çünkü aradaki ilişki henüz kanıtlanmamış. İngiltere’de bu konuda bir araştırma yapılmış. Kanser riski olmadığını söylüyorlar. Yine de tedbirli olmakta fayda var. 

Paraben: Kozmetik ürünlerdeki bakteriyi önlüyor. Bir yandan da çok zararlı. Ama korkmayın. Birçok deodorantta bulunmuyor. Parabenli ürün kullanmak istemiyorsak içindekiler kısmına bakmalıyız. Sonu -paraben diye biten sözcükler görüyorsak kaçmalıyız. 

2004’te bir paraben araştırması yapılmış. Paraben ciltte emilirken östrojen etkisi yaratıyormuş. Göğüs kanserinde parabene rastlanmış. Ama cümleyi dikkatli anlamak lazım. Kanser nedeninin paraben olduğu bulunmadı. Kanser hücrelerinin içerisinde paraben bulundu. 

Parfümler: Deodorant alırken yaptığımız ilk şey neymiş biliyor musunuz? Araştırmacılar koklamak diyor. Güzel kokular temiz hissetmemizi sağlıyor.  

Yumuşatıcı yağlar: İçerisinde yağlar ya da gliserin gibi kaygan maddeler olmasa öyle kolay süremeyiz o deodorantı. Ayrıca cildimizi de yumuşatıyorlar. 

Alkol: Özellikle alüminyum içerikli olanlar alkolde çözünüyor. Alkol çabuk kurumasını sağlıyor. Roll on. Sprey. Jel. Hepsinde alkol var. 

Polietilen glikol:  Çoğu kozmetik üründe bulunan sıvılaştırıcı türü. Gün sonunda yıkanınca kalıntıların kolayca arınmasını sağlıyor. 

İtici gazlar: Spreylerde bulunuyor. Deodorant içeriğinin püskürtülmesini sağlıyor. Bütan, izobütan, propan gibi yanıcı gazlar buna örnek. Çakmakla yaklaşmamak, boş kutuyu ateşe atmamak uyarılarının gerekçesi bu.